Congressional Directory for the 108th Congress (2003-2004), August 2004.
[Pages 581-588]
[From the U.S. Government Printing Office, www.gpo.gov]


                           DEPARTMENT OF STATE

                2201 C Street NW., 20520, phone 647-4000

    COLIN L. POWELL, Secretary of State; born on April 5, 1937, in New 
York, NY; education: B.S., City College of New York; M.B.A., George 
Washington University; military and public service: Army ROTC; 
participated while attending City College of New York, and received a 
commission as a 2nd Lieutenant upon graduation; U.S. Army, served 1958-
1993, rising to the rank of General (4 Stars); National Security Adviser 
for President Ronald Reagan, 1987-1989; Chairman of the Joint Chiefs of 
Staff, 1989-1993; Chairman, President's Summit for America's Future, 
1997; Chairman, America's Promise--The Alliance for Youth, 1997-2000; 
awards: Presidential Medal of Freedom; Congressional Gold Medal; 
Presidential Citizens Medal; Secretary of State's Distinguished Service 
Medal; author: My American Journey, 1995; family: married to the former 
Alma Johnson; three children: Michael, Linda, and Anne; nominated by 
President George W. Bush to become the 65th Secretary of State, and was 
confirmed by the U.S. Senate on January 20, 2001.

                         OFFICE OF THE SECRETARY

Secretary of State.--Colin L. Powell, 647-5291.
    Executive Assistant.--Craig Kelly, 647-9572.

                     OFFICE OF THE DEPUTY SECRETARY

Deputy Secretary of State.--Richard L. Armitage, room 7220, 647-9641.
    Executive Assistant.--Robin Sakoda, 647-8931.

                          EXECUTIVE SECRETARIAT

Special Assistant and Executive Secretary.--Karl Hofmann, room 7224, 
    647-5301.
    Deputy Executive Secretaries: Laurie J. Tracy, 647-6548; Marcia K. 
        Wong, 647-5302; Elizabeth Whitaker, 647-8448.

                          POLICY PLANNING STAFF

Director.--Richard Haass, room 7531, 647-2972.
    Principal Deputy Director.--Donald Steinberg, 647-2372.

                AMBASSADOR-AT-LARGE FOR WAR CRIMES ISSUES

Ambassador-at-Large.--Pierre-Richard Prosper, room 7419A, 647-5074.
    Deputy.--Michael Miklaucic, 647-6751.

                  UNDER SECRETARY FOR POLITICAL AFFAIRS

Under Secretary.--Marc Grossman, room 7240, 647-2471.
    Executive Assistant.--Mark Wong, 647-1599.

               UNDER SECRETARY FOR ECONOMIC, BUSINESS, AND

                          AGRICULTURAL AFFAIRS

Under Secretary.--Alan Larson, room 7256, 647-7575.
    Executive Assistant.--Peter Chase, 647-7674.

[[Page 582]]

       UNDER SECRETARY FOR ARMS CONTROL AND INTERNATIONAL SECURITY

Under Secretary.--John Bolton, room 7208, 647-1049.
    Executive Assistant.--Fred Fleitz, 647-1749.

                     UNDER SECRETARY FOR MANAGEMENT

Under Secretary.--Grant S. Green Jr., room 7207, 647-1500.
    Executive Assistant.--Richard Shinnick, 647-0501.

                   UNDER SECRETARY FOR GLOBAL AFFAIRS

Under Secretary.--Paula Dobriansky, room 7250, 647-6240.
    Executive Assistant.--Jonathan Farrar, 647-7609.

         UNDER SECRETARY FOR PUBLIC DIPLOMACY AND PUBLIC AFFAIRS

Under Secretary.--Patricia S. Harrison (acting), 647-9199.
    Executive Assistant.--Doug Greene, 647-9105.

                                 BUREAUS

                             AFRICAN AFFAIRS

Assistant Secretary.--Walter Kansteiner, room 6234, 647-4440.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--William Bellamy, 647-4493.
    Deputy Assistant Secretaries: Pamela A. Bridgewater, 647-4485; 
        Charles Snyder, 
        647-1818.

                     EAST ASIAN AND PACIFIC AFFAIRS

Assistant Secretary.--James Kelly, 647-9596.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--Donald Keyser, 647-4393.
    Deputy Assistant Secretaries: Matthew Daley, 647-6904; Randall 
        Schriver, 647-6910.

                            EUROPEAN AFFAIRS

Assistant Secretary.--Beth Jones, room 6226, 647-9626.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--Charles P. Ries, 647-6402.
    Deputy Assistant Secretaries: Stephen Pifer, 647-5174; Janet L. 
        Bogue, 647-6415; Robert Bradtke, 647-5142; Heather Conley, 647-
        6233; Lynn Pascoe, 647-5447.

                          NEAR-EASTERN AFFAIRS

Assistant Secretary.--William Burns, room 6242, 647-7209.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--James Larocco, 647-7207.
    Deputy Assistant Secretary.--David Satterfield, 647-7170.

                       WESTERN HEMISPHERE AFFAIRS

Assistant Secretary.--Curt Struble (acting), room 6262, 647-8386.
    Deputy Assistant Secretaries: Donald Camp, 736-4328; James Derham, 
        647-8562; Tom Shannon, 647-6754.

                           SOUTH ASIAN AFFAIRS

Assistant Secretary.--Christina Rocca, room 6254, 736-4325.
    Deputy Assistant Secretary.--Michele J. Sison, 647-4331.


[[Page 583]]



                             ADMINISTRATION

Assistant Secretary.--William A. Eaton, room 6330, 647-1492.
    Procurement Executive.--Lloyd W. Pratsch, 647-1684.
    Deputy Assistant Secretaries: Vince Chaverini, 647-1638; Lee R. 
        Lohman, 647-2989; Frank Coulter, (703) 875-6956.

                              ARMS CONTROL

Assistant Secretary.--Stephen Rademaker, room 5930, 647-9610.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--R. Lucas Fischer, 647-8463.
    Deputy Assistant Secretary.--Ambassador Donald Mahley (acting), 647-
        5999.

                            CONSULAR AFFAIRS

Assistant Secretary.--Mary A. Ryan, room 6811, 647-9576.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--Daniel B. Smith, 647-9577.

                    COORDINATOR FOR COUNTERTERRORISM

Ambassador-at-Large.--Cofer Black, room 2507, 647-9892.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--William Pope, 647-5278.
    Deputy Coordinator.--Stephanie Kinney, 647-8536.

                    DEMOCRACY, HUMAN RIGHTS AND LABOR

Assistant Secretary.--Lorne W. Craner, room 7802, 647-2126.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--E. Michael Southwick, 647-
        2590.
    Deputy Assistant Secretary.--John Scott Carpenter, 647-1783.

                           DIPLOMATIC SECURITY

Assistant Secretary.--Francis X. Taylor, room 6313, 647-6290.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--W. Ray Williams, 663-0538.
    Deputy Assistant Secretary.--Lynn Dent, 647-3417.

    DIRECTOR GENERAL OF THE FOREIGN SERVICE AND DIRECTOR OF PERSONNEL

Director General.--Ruth A. Davis, room 6218, 647-9898.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--Ruth A. Whiteside, 647-9438.
    Deputy Assistant Secretaries: Linda Taglialatela, 647-5152; John 
        Campbell, 647-5942.

                      ECONOMIC AND BUSINESS AFFAIRS

Assistant Secretary.--E. Anthony Wayne, room 6828, 647-7971.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--Shaun Donnelly, 647-5991.
    Deputy Assistant Secretaries: Janice Bay, 647-9496; Anna Borg, 647-
        1498.

                    EDUCATIONAL AND CULTURAL AFFAIRS

Assistant Secretary.--Patricia de Stacy Harrison, 203-5111.
    Deputy Assistant Secretaries: Brian Sexton, 619-5348; Marianne 
        Craven (acting),
        619-6409.

                         OFFICE OF CIVIL RIGHTS

Deputy Assistant Secretary.--Barbara Pope, room 4216, 647-9295.
    Associate Director.--Patty Baldwin, 647-9295.


[[Page 584]]



                      FINANCE AND MANAGEMENT POLICY

Chief Financial Officer.--Larry J. Eisenhart (acting), SA 1, H15800, 
    261-8620.
    Executive Assistant.--[Vacant].

                       OFFICE OF FOREIGN MISSIONS

Deputy Assistant Secretary.--Theodore E. Strickler, 647-3416.

                        FOREIGN SERVICE INSTITUTE

Director.--Katherine Peterson, room F2103, (703) 302-6703.
    Deputy Director.--Barry Wells, (703) 302-6707.

                        INTELLIGENCE AND RESEARCH

Assistant Secretary.--Carl W. Ford, Jr., room 6531, 647-9177.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--Thomas Fingar, 647-7826.
    Deputy Assistant Secretaries: Joseph Le Baron, 647-1344; Carol A. 
        Rodley, 647-7754; Bill Wood, 647-9633.

                   INTERNATIONAL INFORMATION PROGRAMS

Coordinator.--John P. Dwyer, 619-4545.
    Deputy Coordinator.--Joe B. Johnson, 619-4545.

           INTERNATIONAL NARCOTICS AND LAW ENFORCEMENT AFFAIRS

Assistant Secretary.--Paul Simons, room 7333, 647-8464.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--Deborah A. McCarthy, 647-
        6643.
    Deputy Assistant Secretary.--Elizabeth Verville (acting), 647-6642.

                   INTERNATIONAL ORGANIZATION AFFAIRS

Assistant Secretary.--Kim R. Holmes, room 6323, 647-9600.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--James Swigert, 647-9602.
    Deputy Assistant Secretary.--Richard Miller, 647-9604.

                              LEGAL ADVISER

The Legal Advisor.--William H. Taft IV, room 6423, 647-9598.

                           LEGISLATIVE AFFAIRS

Assistant Secretary.--Paul V. Kelly, room 7325, 647-4204.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--Michael C. Polt, 647-1050.
    Deputy Assistant Secretary for Global Affairs.--James Terry, 647-
        2135.
    Deputy Assistant Secretary (Senate).--[Vacant], 647-2135.
    Deputy Assistant Secretary (House).--Carl N. Raether, 647-1048.

                            NONPROLIFERATION

Assistant Secretary.--John S. Wolf, room 3208, 647-1142.
    Deputy Assistant Secretary.--Susan F. Burk, 647-6977.

      OCEANS AND INTERNATIONAL ENVIRONMENTAL AND SCIENTIFIC AFFAIRS

Assistant Secretary.--John F. Turner, room 7831, 647-1554.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--Anthony Rock, 647-3004.
    Deputy Assistant Secretaries: Jeffrey Burnham, 647-2232; Mary Beth 
        West, 647-2396.


[[Page 585]]



                     OFFICE OF THE INSPECTOR GENERAL

Inspector General.--[Vacant], room 6817, 647-9450.

                       POLITICAL-MILITARY AFFAIRS

Assistant Secretary.--Lincoln P. Bloomfield, Jr., room 6212, 647-9022.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--Gregory M. Suchan, 647-9023.
    Deputy Assistant Secretaries: Kara Bue, 647-9023; Robert Maggi, 663-
        2861.

                   POPULATION, REFUGEES AND MIGRATION

Assistant Secretary.--Arthur E. Dewey, room 5824, 647-5767.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--Richard L. Greene, 647-5822.

                                PROTOCOL

Chief of Protocol.--Donald Ensenat, room 1232, 647-4543.
    Deputy Chief.--David Pryor, 647-4120.

                             PUBLIC AFFAIRS

Assistant Secretary.--Richard Boucher, room 6800, 647-6607.
    Principal Deputy Assistant Secretary.--Philip Reeker, 647-9606.
    Deputy Assistant Secretary.--Robert A. Tappan, 647-6088.

            UNITED STATES DIPLOMATIC OFFICES--FOREIGN SERVICE

         (C= Consular Office, N= No Embassy or Consular Office)

                        LIST OF CHIEFS OF MISSION

AFGHANISTAN (Kabul).
  Hon. Robert Patrick Finn.
ALBANIA (Tirana).
  Hon. James Franklin Jeffery.
ALGERIA (Algiers).
  Hon. Janet A. Sanderson.
ANDORRA (Vella) (N).
  Hon. George L. Argyros, Sr.
ANGOLA (Luanda).
  Hon. Christopher William Dell.
ANTIGUA AND BARBUDA
(St. John's) (N).
  Hon. Earl Norfleet Phillips.
ARGENTINA (Buenos Aires).
  Hon. James Donald Walsh.
ARMENIA (Yerevan).
  Hon. John Malcolm Ordway.
AUSTRALIA (Canberra).
  Hon. John Thomas Schieffer.
AUSTRIA (Vienna).
  Hon. Lyons Brown, Jr.
AZERBAIJAN (Baku).
  Hon. Ross L. Wilson.
BAHAMAS (Nassau).
  Hon. J. Richard Blankenship.
BAHRAIN (Manama).
  Hon. Ronald E. Neumann.
BANGLADESH (Dhaka).
  Hon. Mary Ann Peters.
BARBADOS (Bridgetown) (N).
  Hon. Earl Norfleet Phillips.
BELARUS (Minsk).
  Hon. Michael G. Kozak.
BELGIUM (Brussels).
  Hon. Stephen Brauer.
BELIZE (Belize City).
  Hon. Russell F. Freeman.
BENIN (Contonou).
  Hon. Wayne E. Neill.
BOLIVIA (La Paz).
  Hon. David N. Greenlee.
BOSNIA-HERZEGOVINA (Sarajevo).
  Hon. Clifford G. Bond.
BOTSWANA (Gaborone).
  Hon. Joseph Huggins.
BRAZIL (Brasilia).
  Hon. Donna Jean Hrinak.
BRUNEI DARUSSALAM
(Bandar Seri Begawan).
  Hon. Gene B. Christy.
BULGARIA (Sofia).
  Hon. James W. Pardew.
BURKINA FASO (Ouafadougou).
  Hon. J. Anthony Holmes.
BURMA (Rangoon).
  Hon. Carmen Martinez.
BURUNDI (Bujumbura).
  Hon. James Howard Yellin.
CAMBODIA (Phnom Penh).
  Hon. Charles Aaron Ray.
CAMEROON (Yaounde).
  Hon. George McDade Staples.

[[Page 586]]


CANADA (Ottawa).
  Hon. Argeo Paul Celluci.
CAPE VERDE (Praia).
  Hon. Donald C. Johnson.
CENTRAL AFRICAN
REPUBLIC (Bangui).
  Hon. Mattie R. Sharpless.
CHAD (N'Djamena).
  Hon. Christopher Goldthwait.
CHILE (Santiago).
  Hon. William R. Brownfield.
CHINA (Beijing).
  Hon. Clark T. Randt, Jr.
COLOMBIA (Bogota).
  Hon. Anne Woods Patterson.
COMOROS (Moroni) (N).
  Hon. John Price.
CONGO, REPUBLIC OF (Brazzaville).
  Hon. Robin Renee Sanders.
CONGO, DEMOCRATIC
REPUBLIC OF (Kinshasa).
  Hon. Aubrey Hooks.
COSTA RICA (San Jose).
  Hon. John J. Danilovich.
COTE D'IVOIRE (Abidjan).
  Hon. Arlene Render.
CROATIA (Zagreb).
  Hon. Ralph Frank.
CUBA (Havana) (N).
  Hon. James C. Cason.
CURACAO (Willemstad).
  Hon. Deborah A. Bolten.
CYPRUS (Nicosia).
  Hon. Michael Klosson.
CZECH REPUBLIC (Prague).
  Hon. Craig Robert Stapleton.
DENMARK (Copenhagen).
  Hon. Stuart A. Bernstein.
DJIBOUTI, REPUBLIC OF (Djibouti).
  Hon. Donald Y. Yamamoto.
DOMINICAN REPUBLIC (Santo Domingo).
  Hon. Hans H. Hertell.
EAST TIMOR (Dili).
  Hon. Grover Joseph Rees III.
ECUADOR (Quito).
  Hon. Kristie Anne Kenney.
EGYPT (Cairo).
  Hon. C. David Welch.
EL SALVADOR (San Salvador).
  Hon. Rose M. Likins.
EQUATORIAL GUINEA (Malabo) (N).
  Hon. George McDade Staples.
ERITREA (Asmara).
  Hon. Donald J. McConnell.
ESTONIA (Tallinn).
  Hon. Joseph DeThomas.
ETHIOPIA (Addis Ababa).
  Hon. Aurelia E. Brazeal.
FIJI (Suva) (N).
  Hon. David L. Lyon.
FINLAND (Helsinki).
  Hon. Bonnie McElveen-Hunter.
FRANCE (Paris).
  Hon. Howard H. Leach.
  
  
GABONESE REPUBLIC (Libreville) (N).
  Hon. Kenneth P. Moorefield.
GAMBIA (Banjul).
  Hon. Jackson Chester McDonald.
GEORGIA (Tbilisi).
  Hon. Richard Monroe Miles.
GERMANY (Berlin).
  Hon. Daniel R. Coats.
GHANA (Accra).
  Hon. Mary Carlin Yates.
GREECE (Athens).
  Hon. Thomas J. Miller.
GRENADA (St. George) (N).
  Hon. Earl Norfleet Phillips.
GUATEMALA (Guatemala).
  Hon. John Randle Hamilton.
GUINEA (Conakry).
  Hon. R. Barrie Walkley.
GUINEA-BISSAU (Bissau).
  Hon. Richard Allan Roth.
GUYANA (Georgetown).
  Hon. Ronald D. Godard.
HAITI (Port-au-Prince).
  Hon. Brian Dean Curran.
HOLY SEE (Vatican City).
  Hon. Jim Nicholson.
HONDURAS (Tegucigalpa).
  Hon. Larry Leon Palmer.
HONG KONG (Hong Kong) (C).
  Hon. James R. Keith.
HUNGARY (Budapest).
  Hon. Nancy Goodman Brinker.
ICELAND (Reykjavik).
  Hon. James Irvin Gadsden.
INDIA (New Delhi).
  Hon. Robert D. Blackwill.
INDONESIA (Jakarta).
  Hon. Ralph Leo Boyce, Jr.
IRELAND (Dublin).
  [Vacant].
ISRAEL (Tel Aviv).
  Hon. Daniel C. Kurtzer.
ITALY (Rome).
  Hon. Melvin Sembler.
JAMAICA (Kingston).
  Hon. Sue McCourt Cobb.
JAPAN (Tokyo).
  Hon. Howard H. Baker, Jr.
JERUSALEM (C).
  [Vacant].
JORDAN (Amman).
  Hon. Edward W. Gnehm, Jr.
KAZAKHSTAN (Almaty).
  Hon. Larry C. Napper.
KENYA (Nairobi).
  Hon. Johnnie Carson.
KIRIBATI (Parawa) (N).
  Hon. Michael J. Senko.
KOREA, REPUBLIC OF (Seoul).
  Hon. Thomas C. Hubbard.
KOSOVO (Pristina) (N).
  Hon. Reno Leon Harnish III.
KYRGYZ REPUBLIC (Bishkek).
  Hon. John Martin O'Keefe.
  
  

[[Page 587]]


KUWAIT (Kuwait City).
  Hon. Richard Henry Jones.
LAOS PEOPLE'S DEMOCRATIC REPUBLIC (Vientiane).
  Hon. Douglas Alan Hartwick.
LATVIA (Riga).
  Hon. Brian E. Carlson.
LEBANON (Beirut).
  Hon. Vincent Martin Battle.
LESOTHO (Maseru).
  Hon. Robert Geers Loftis.
LIBERIA (Monrovia).
  Hon. John W. Blaney.
LIECHTENSTEIN (Vaduz) (N).
  [Vacant].
LITHUANIA (Vilnius).
  Hon. John F. Tefft.
LUXEMBOURG (Luxembourg).
  Hon. Peter Terpeluk, Jr.
MACEDONIA (Skopje).
  Hon. Lawrence E. Butler.
MADAGASCAR
(Antananarivo).
  Hon. Wanda Nesbitt.
MALAWI (Lilongwe).
  Hon. Roger A. Meece.
MALAYSIA (Kuala Lumpur).
  Hon. Marie T. Huhtala.
MALDIVES (Male) (N).
  Hon. E. Ashley Wills.
MALI (Bamako).
  Hon. Vicki Huddleston.
MALTA (Valletta).
  Hon. Anthony Horace Gioia.
MARSHALL ISLANDS (Majuro).
  Hon. Michael J. Senko.
MAURITANIA (Nouakchott).
  Hon. John W. Limbert.
MAURITIUS (Port Louis).
  Hon. John Price.
MEXICO (Mexico City).
  Hon. Antonio O. Garza, Jr.
MICRONESIA (Kolonia).
  Hon. Larry Miles Dinger.
MOLDOVA (Chisinau).
  Hon. Pamela Hyde Smith.
MONGOLIA (Ulaanbaatar).
  Hon. John R. Dinger.
MOROCCO (Rabat).
  Hon. Margaret DeBardeleben Tutwiler.
MOZAMBIQUE (Maputo).
  Hon. Sharon P. Wilkinson.
NAMIBIA (Windhoek).
  Hon. Kevin Joseph McGuire.
NAURU (Yaren) (N).
  Hon. David L. Lyon.
NEPAL (Kathmandu).
  Hon. Michael E. Malinowski.
NETHERLANDS (The Hague).
  Hon. Clifford M. Sobel.
NEW ZEALAND (Wellington).
  Hon. Charles J. Swindells.
NICARAGUA (Managua).
  Hon. Barbara C. Moore.
NIGER (Niamey).
  Hon. Gail Dennise Thomas Mathieu.
NIGERIA (Abuja).
  Hon. Howard Franklin Jeter.
NORWAY (Oslo).
  Hon. John D. Ong.
OMAN (Muscat).
  Hon. Richard Lewis Baltimore III.
PAKISTAN (Islamabad).
  Hon. Nancy J. Powell.
PALAU (Koror).
  Hon. Francis Joseph Ricciardone, Jr.
PANAMA (Panama).
  Hon. Linda Ellen Watt.
PAPUA NEW GUINEA (Port Moresby).
  Hon. Suan S. Jacobs.
PARAGUAY (Asuncion)
  Hon. John F. Keane.
PERU (Lima).
  Hon. John R. Dawson.
PHILIPPINES (Manila).
  Hon. Francis J. Ricciardone, Jr.
POLAND (Warsaw).
  Hon. Christopher Robert Hill.
PORTUGAL (Lisbon).
  Hon. John N. Palmer.
QATAR (Doha).
  Hon. Maureen Quinn.
ROMANIA (Bucharest).
  Hon. Michael E. Guest.
RUSSIAN FEDERATION (Moscow).
  Hon. Alexander R. Vershbow.
RWANDA (Kigali).
  Margaret McMillion.
ST. KITTS AND NEVIS
(Basseterrie) (N).
  Hon. Earl Norfleet Phillips.
ST. LUCIA (Castries) (N).
  Hon. Earl Norfleet Phillips.

ST. VINCENT AND THE
GRENADINES (Kingstown) (N).
  Hon. Earl Norfleet Phillips.

SAMOA (Apia) (N).
  Hon. Charles Swindells.

SAO TOME AND PRINCIPE
(Sao Tome) (N).
  Hon. Kenneth P. Moorefield.

SAUDI ARABIA (Riyadh).
  Hon. Robert W. Jordan.

SENEGAL (Dakar).
  Hon. Richard Allan Roth.

SEYCHELLES (Victoria).
  Hon. John Price.

SIERRA LEONE (Freetown).
  Hon. Peter R. Chaveas.

SINGAPORE (Singapore).
  Hon. Franklin L. Lavin.

SLOVAK REPUBLIC (Bratislava).
  Hon. Ronald Weiser.

SLOVENIA (Ljubljana).
  Hon. Johnny Young.

SOLOMON ISLANDS (Honiara) (N).
  Hon. Susan S. Jacobs.

SOUTH AFRICA (Pretoria).
  Hon. Cameron Hume.
SPAIN (Madrid).
  Hon. George L. Argyros, Sr.

[[Page 588]]


SRI LANKA (Colombo) (N).
  Hon. E. Ashley Wills.
SUDAN (Khartoum).
  [Vacant].
SURINAME (Paramaribo).
  Hon. Daniel A. Johnson.
SWAZILAND (Mbabane).
  Hon. James David McGee.
SWEDEN (Stockholm).
  Hon. Charles A. Heimbold, Jr.
SWITZERLAND (Bern).
  [Vacant].
SYRIAN ARAB REPUBLIC (Damascus).
  Hon. Theodore H. Kattouf.
TAJIKISTAN (Dushanbe).
  Hon. Franklin Pierce Huddle.
TANZANIA (Dar es Salaam).
  Hon. Robert Royall.
THAILAND (Bangkok).
  Hon. Darryl Norman Johnson.
TOGOLESE REPUBLIC (Lome).
  Hon. Gregory Engle.
TONGA (Nuku'alofe) (N).
  Hon. David L. Lyon.
TRINIDAD AND TOBAGO
(Port-of-Spain).
  Hon. Roy L. Austin.
TUNISIA (Tunis).
  Hon. Rust Macpherson Deming.
TURKEY (Ankara).
  Hon. W. Robert Pearson.
TURKMENISTAN (Ashgabat).
  Hon. Laura E. Kennedy.
TUVALU (Funafuti) (N).
  Hon. David L. Lyon.
UGANDA (Kampala).
  Hon. Jimmy Kolker.
UKRAINE (Kiev).
  Hon. Carlos Pascual.
UNITED ARAB EMIRATES (Abu Dhabi).
  Hon. Marcelle M. Wahba.
UNITED KINGDOM (London).
  Hon. William S. Farish.
URUGUAY (Montevideo).
  Hon. Martin J. Silverstein.
UZBEKISTAN (Tashkent).
  Hon. John Edward Herbst.
VANUATU (Port Moresby) (N).
  Hon. Susan S. Jacobs.
VENEZUELA (Caracas).
  Hon. Charles S. Shapiro.
VIETNAM (Hanoi).
  Hon. Raymond Burghardt.
YEMEN (Sanaa).
  Hon. Edmund James Hull.
YUGOSLAVIA (Belgrade) (C).
  Hon. William Dale Montgomery.
ZAMBIA (Lusaka).
  Hon. Martin George Brennan.
ZIMBABWE (Harare).
  Hon. Joseph Gerard Sullivan.

               UNITED STATES PERMANENT DIPLOMATIC MISSIONS

                     TO INTERNATIONAL ORGANIZATIONS

UNITED NATIONS (New York).
  Hon. John C. Danforth.
ORGANIZATION OF AMERICAN
STATES (Washington, DC).
  Hon. Roger Francisco Noriega.
ORGANIZATION FOR SECURITY AND
COOPERATION IN EUROPE (Vienna).
  Hon. Stephan Michael Minikes.
UNITED NATIONS (Vienna).
  Hon. Kenneth C. Brill.
NORTH ATLANTIC TREATY ORGANIZATION (Brussels).
  Hon. R. Nicholas Burns.
ORGANIZATION FOR
ECONOMIC COOPERATION
AND DEVELOPMENT (Paris).
  Hon. Jeanne L. Phillips.
UNITED NATIONS (Geneva).
  Hon. Kevin E. Moley.
EUROPEAN UNION (Brussels).
  Hon. Rockwell A. Schnabel.