[Congressional Record Volume 145, Number 52 (Thursday, April 15, 1999)]
[Senate]
[Pages S3820-S3821]
From the Congressional Record Online through the Government Printing Office [www.gpo.gov]




                              NOMINATIONS

  Executive nominations received by the Senate April 15, 1999:


                        State Justice Institute

       Joseph Francis Baca, of New Mexico, to be a Member of the 
     Board of Directors of the State Justice Institute for a term 
     expiring September 17, 2001. (Reappointment)
       Robert Nelson Baldwin, of Virginia, to be a Member of the 
     Board of Directors of the State Justice Institute for a term 
     expiring September 17, 2001. (Reappointment)


                            In the Air Force

       The following named officer for appointment in the United 
     States Air Force to the grade indicated while assigned to a 
     position of importance and responsibility under title 10, 
     U.S.C., section 601:

                        To be lieutenant general

Lt. Gen. Ronald T. Kadish, 0000.

       The following named officer for appointment in the United 
     States Air Force to the grade indicated while assigned to a 
     position of importance and responsibility under title 10, 
     U.S.C., section 601:

                        To be lieutenant general

Maj. Gen. Paul V. Hester, 0000.

       The following named officer for appointment in the United 
     States Air Force to the grade indicated while assigned to a 
     position of importance and responsibility under title 10, 
     U.S.C., section 601:

                             To be general

Gen. Ralph E. Eberhart, 0000.

       The following named officer for appointment as Vice Chief 
     of Staff, United States Air Force, and appointment to the 
     grade indicated while assigned to a position of importance 
     and responsibility under title 10, U.S.C., sections 601 and 
     8034:

                             To be general

Lt. Gen. Lester L. Lyles, 0000.


                              In the Army

       The following named officer for appointment as Assistant 
     Surgeon General and Chief of the Dental Corps, United States 
     Army, and for appointment to the grade indicated under title 
     10, U.S.C., section 3039:

                          To be major general

Brig. Gen. Patrick D. Sculley, 0000.


                          In the Marine Corps

       The following named limited duty officer for appointment to 
     the temporary grade indicated in the United States Marine 
     Corps in accordance with section 6222 of title 10, U.S.C.:

                             To be colonel

Timothy W. Foley, 0000


                              In the Navy

       The following named officer for appointment in the United 
     States Navy to the grade indicated while assigned to a 
     position of importance and responsibility under title 10, 
     U.S.C., section 601:

                           To be vice admiral

Rear Adm. Thomas R. Wilson, 0000.


                              In the NAVY

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES NAVY TO THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                    To be rear admiral (lower half)

DAVID J. ANTANITUS, 0000
DALE E. BAUGH, 0000
RICHARD E. BROOKS, 0000
EVAN M. CHANIK, JR., 0000
BARRY M. COSTELLO, 0000
DAVID M. CROCKER, 0000
KIRKLAND H. DONALD, 0000
DENNIS M. DWYER, 0000
MARK J. EDWARDS, 0000
BRUCE B. ENGELHARDT, 0000
TOM S. FELLIN, 0000
JAMES B. GODWIN III, 0000
CHARLES H. JOHNSTON, JR., 0000
JOHN M. KELLY, 0000
STEVEN A. KUNKLE, 0000
WILLIE C. MARSH, 0000
GEORGE E. MAYER, 0000
JOHN G. MORGAN, JR., 0000
DENNIS G. MORRAL, 0000

[[Page S3821]]

ERIC T. OLSON, 0000
JAMES J. QUINN, 0000
ANN E. RONDEAU, 0000
FREDERICK R. RUEHE, 0000
LINDELL G. RUTHERFORD, 0000
JOHN D. STUFFLEBEEM, 0000
WILLIAM D. SULLIVAN, 0000
GERALD L. TALBOT, JR., 0000
HAMLIN B. TALLENT, 0000
RICHARD P. TERPSTRA, 0000
THOMAS J. WILSON III, 0000
JAMES M. ZORTMAN, 0000


                           In the Coast Guard

       The following named cadets of the United States Coast Guard 
     Academy for appointment to the grade indicated in the United 
     States Coast Guard under 14 U.S.C., section 211:

                              To be ensign

Ashley B. Aclin, 0000
Micah N. Acree, 0000
Melody C. Adames, 0000
Marcus J. Akins, 0000
Pinsuda Alexander, 0000
Nahshon I. Almandmoss, 0000
Jamie T. Amon, 0000
Shameen E. Anthanio, 0000
Jeffrey A. Apps, 0000
Lori A. Archer, 0000
Kathryn M. Arnold, 0000
Jordan M. Baldueza, 0000
Brandi A. Baldwin, 0000
Kelly A. Banke, 0000
Jason P. Barrett, 0000
David M. Bartram, 0000
Josh L. Bauer, 0000
Derek C. Beatty, 0000
Brian J. Behler, 0000
Andrew R. Bender, 0000
Leah B. Bentley, 0000
Matt A. Bournonville, 0000
Jason P. Brand, 0000
Scot A. Brown, 0000
Nicholas R. Buderus, 0000
Janice T. Carrell, 0000
Justin M. Carter, 0000
Drew M. Casey, 0000
Stephen N. Casey, 0000
Sean R. Cashell, 0000
Robert B. Chambers, 0000
Randall T. Chong, 0000
Michael A. Cilenti, 0000
Joseph A. Comar, 0000
Zachariah S. Conover, 0000
Stephanie S. Conrad, 0000
Jeffrey K. Coon, 0000
Daniel H. Cost, 0000
Thomas G. Cowell, 0000
Erika L. Crawley, 0000
Douglas K. Daniels, 0000
Luke C. Davignon, 0000
Carolyn A. Degon, 0000
August M. Delarue, 0000
Jason J. Dorval, 0000
Ryan S. Engel, 0000
Ellen A. Fairleigh, 0000
Peter E. Fant, 0000
Lauren E. Felix, 0000
Michael P. Fisher, 0000
Amy E. Florentino, 0000
Craig R. Foos, 0000
Katherine A. Fox, 0000
Julie P. Gamble, 0000
Matthew G. Geer, 0000
Thomas A. Gill, 0000
Suzanne E. Gille, 0000
Lindsey C. Gillick, 0000
Garry E. Grabins, 0000
Jeffrey R. Graham, 0000
Anna K. Hager, 0000
Shelby A. Harrington, 0000
Chad R. Harvey, 0000
Anthony H. Hawes, 0000
John Henry, 0000
Anne M. Herman, 0000
Aziza A. Hill, 0000
Thomas J. Hopkins, 0000
Timothy A. Hunter, 0000
Cassie Q. Janssen, 0000
Jeannette E. Jerabek, 0000
Ryan R. Johnson, 0000
Bradley K. Johnson, 0000
Becky K. Jones, 0000
Sarah E. Juckett, 0000
Aimee R. Julch, 0000
Kimbley K. Kastner, 0000
Daniel P. Keane, 0000
Heather J. Kelly, 0000
Robert R. Kistner, 0000
Breanna L. Knutson, 0000
Zachary A. Koehler, 0000
Michael R. Lachowicz, 0000
Erin G. Lambie, 0000
Paul G. Lang, 0000
Sarah E. Larrabee, 0000
Scott P. Marlett, 0000
Russell D. Mayer, 0000
Nova Mcconnico, 0000
Eugene D. Mcguinness, 0000
Kerry D. Mckeever, 0000
Brian J. Mclaughlin, 0000
Marion O. Mcqueen, III, 0000
Brian J. Mcsorley, 0000
David L. Melton, 0000
Andrew J. Meyers, 0000
Sean R. Mitchell, 0000
Jason W. Morgan, 0000
Maurice D. Murphy, 0000
Rachel M. Norton, 0000
Michael P. Oneil, II, 0000
Daniel R. Orchard, 0000
Kimberly J. Orr, 0000
Jessica A. Owsiany, 0000
Heather J. Paradise, 0000
Mark B. Patton, 0000
Joshua D. Pennington, 0000
Eric C. Perdue, 0000
Krista J. Peters, 0000
Eben H. Phillips, 0000
Kevin L. Plylar, 0000
Robert H. Potter, Jr., 0000
Ryan M. Reardon, 0000
Helena H. Robinson, 0000
Paul A. Rodriguez, 0000
Aaron J. Roe, 0000
Rhett R. Rothberg, 0000
Gregory K. Sabra, 0000
Scott M. Sanborn, 0000
Jeffrey A. Sanchez, 0000
Gregory H. Scott, 0000
Joshua S. Sebastian, 0000
Michael D. Sharp, 0000
Sarah P. Snyder, 0000
Anna L. Stamper, 0000
Brian S. Thomas, 0000
George M. Tobey, 0000
Boris K. Towns, 0000
Erin N. Traber, 0000
Todd C. Troup, 0000
Daniel R. Ursino, 0000
Rebecca A. Waitt, 0000
Matthew J. Waldron, 0000
Thomas W. Wallin, Jr., 0000
Richard B. Walsh, 0000
Stephen M. Wasylenko, 0000
William C. Woityra, 0000
Heather J. Wolf, 0000
Michael J. Woodrum, II, 0000
Erik A. Wozniak, 0000
Francine A. Yakimo, 0000
Michael J. Zeruto, 0000

                             CONFIRMATIONS

  Executive nominations confirmed by the Senate April 15, 1999:


                             The Judiciary

       William J. Hibbler, of Illinois, to be United States 
     District Judge for the Northern District of Illinois.
       Matthew F. Kennelly, of Illinois, to be United States 
     District Judge for the Northern District of Illinois.