[Congressional Record Volume 154, Number 10 (Wednesday, January 23, 2008)]
[Senate]
[Pages S219-S223]
From the Congressional Record Online through the Government Printing Office [www.gpo.gov]




                              NOMINATIONS

  Executive nominations received by the Senate:


                         DEPARTMENT OF DEFENSE

       ANITA K. BLAIR, OF VIRGINIA, TO BE AN ASSISTANT SECRETARY 
     OF THE NAVY, VICE WILLIAM A. NAVAS, JR., RESIGNED.


                          DEPARTMENT OF STATE

       MARGARET SCOBEY, OF TENNESSEE, A CAREER MEMBER OF THE 
     SENIOR FOREIGN SERVICE, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR, TO BE 
     AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED 
     STATES OF AMERICA TO THE ARAB REPUBLIC OF EGYPT.
       D. KATHLEEN STEPHENS, OF MONTANA, A CAREER MEMBER OF THE 
     SENIOR FOREIGN SERVICE, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR, TO BE 
     AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED 
     STATES OF AMERICA TO THE REPUBLIC OF KOREA.


                         DEPARTMENT OF JUSTICE

       STEVEN G. BRADBURY, OF MARYLAND, TO BE AN ASSISTANT 
     ATTORNEY GENERAL, VICE JACK LANDMAN GOLDSMITH III, RESIGNED.


                            IN THE AIR FORCE

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES AIR FORCE TO THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 624:

                          To be major general

BRIG. GEN. CECIL R. RICHARDSON, 3790

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE RESERVE 
     OF THE AIR FORCE TO THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                        To be brigadier general

COL. ROBERT G. KENNY

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT IN THE RESERVE 
     OF THE AIR FORCE TO THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                        To be brigadier general

COL. DANIEL P. GILLEN, 6142
COL. MICHAEL J. YASZEMSKI, 7741

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT IN THE RESERVE 
     OF THE AIR FORCE TO THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                          To be major general

BRIGADIER GENERAL ROBERT B. BARTLETT, 5681
BRIGADIER GENERAL THOMAS R. COON, 7963
BRIGADIER GENERAL JAMES F. JACKSON, 6539
BRIGADIER GENERAL BRIAN P. MEENAN, 1468
BRIGADIER GENERAL CHARLES E. REED, JR., 2522
BRIGADIER GENERAL JAMES T. RUBEOR, 3527

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT IN THE RESERVE 
     OF THE AIR FORCE TO THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                        To be brigadier general

COLONEL ROBERT S. ARTHUR, 9507
COLONEL GARY M. BATINICH, 7153
COLONEL RICHARD S. HADDAD, 5202
COLONEL KEITH D. KRIES, 2201
COLONEL MURIEL R. MCCARTHY, 9467
COLONEL DAVID S. POST, 9447
COLONEL PATRICIA A. QUISENBERRY, 8392
COLONEL ROBERT D. REGO, 6634
COLONEL PAUL L. SAMPSON, 3219


                          IN THE MARINE CORPS

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES MARINE CORPS TO THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 624:

                          To be major general

BRIGADIER GENERAL RANDOLPH D. ALLES, 0706
BRIGADIER GENERAL JOSEPH F. DUNFORD, JR., 3240
BRIGADIER GENERAL ANTHONY L. JACKSON, 9180
BRIGADIER GENERAL PAUL E. LEFEBVRE, 3546
BRIGADIER GENERAL RICHARD P. MILLS, 1153
BRIGADIER GENERAL ROBERT E. MILSTEAD, JR., 6669
BRIGADIER GENERAL MARTIN POST, 9807
BRIGADIER GENERAL MICHAEL R. REGNER, 2538
BRIGADIER GENERAL MELVIN G. SPIESE, 2800


                            IN THE AIR FORCE

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT AS DIRECTOR OF 
     ADMISSIONS AT THE UNITED STATES AIR FORCE ACADEMY IN THE 
     GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 9333 (C) AND 
     9336 (B):

                             To be colonel

CHEVALIER P. CLEAVES, 6145

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                             To be colonel

JAWN M. SISCHO, 6607

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                             To be colonel

JOAQUIN SARIEGO, 0059


[[Page S220]]


       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                             To be colonel

JOHN A. CALCATERRA, JR., 4872
KATHLEEN M. CRONIN, 4939
DAVID K. GOLDBLUM, 7681
MARIA D. RODRIGUEZRODRIGUEZ, 5061

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                             To be colonel

JERRY ALAN ARENDS, 6072
CRAIG LYNN GORLEY, 3302
BILLY L. LITTLE, JR., 5553

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                             To be colonel

DONNIE W. BETHEL, 9627
JAMES C. CAINE, 1033
DEREK KAZUYOSHI HIROHATA, 2197
DONNA R. HOLCOMBE, 8596
MITCHEL NEUROCK, 6103

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                             To be colonel

PAUL A. ABSON, 3565
WILLIAM H. BAILEY, 1908
GEORGE Z. FRIEDMAN, JR., 9105
KENNETH TAMOTSU FURUKAWA, 9613
MATTHEW R. GEE, 4743
ISMAIL HALABI, 7987
ERIC T. IFUNE, 1195
BRUCE K. NEELY, 0677
LAURENCE M. NELSON, JR., 6840
CRAIG D. SILVERTON, 3733
PHILIP A. SWEET, 4250

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                             To be colonel

MARI L. ARCHER, 3348
ELIZABETH J. BRIDGES, 9722
PATRICIA A. BRUNNER, 7643
ADELE CHRISTINE HILL, 1438
CYNTHIA D. LINKES, 1507
JACQUELINE A. PAYNE, 6429
CHERIE L. ROBERTS, 8204
TAMI R. ROUGEAU, 0597
PAULETTE R. SCHANK, 9413
DONALD G. SMITH, JR., 0220
MARTHA P. SOPER, 8892
LAUREL A. STOCKS, 3414
KAREN A. WINTER, 0413
GILBERT W. WOLFE, 0820

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                             To be colonel

WILLIAM A. BEYERS III, 7183
SCOTT E. SAYRE, 2960
DEAN H. WHITMAN, 1313
ROSS A. ZIEGLER, 7882

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                             To be colonel

ROBERT R. CANNON, 9323
WILLIAM THOMAS EVANS, 9207
DAVID C. FULTON, 2262
THOMAS MALEKJONES, 4301
DAVID GERARD REESON, 6993
LYLE E. VON SEGGERN, 1598

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                             To be colonel

VITO EMIL ADDABBO, 5820
JOE TODD ALBRIGHT, 4470
JAMES M. ALLMAN, 0263
ROBERT D. AMENT, 0124
FRANK LOUIS AMODEO, 0728
YVETTE R. ANDERSON, 2135
MARYANN P. ANTE AMBURGEY, 2716
ELIZABETH E. ARLEDGE, 8664
PATRICK ASSAYAG, 0179
TIMOTHY W. BALDWIN, 9899
THOMAS P. BALL III, 2251
MAUREEN G. BANAVIGE, 2020
KATHLEEN T. BARRISH, 1722
JOSEPH H. BATTAGLIA II, 5774
AHMED ALSAYE BEERMANNAHMED, 3028
RENE L. BERGERON, 1926
PHILLIP E. BINGMAN, 4246
CRAIG A. BOGAN, 8433
ROBERT STUART BOSTON, 4463
ERIC W. BRANDES, 7626
DAWN M. BROTHERTON, 8512
TIMOTHY DAVID BROWN, 5807
VINCENT EMANUEL BUGEJA, 5293
CORDEL BULLOCK, 2932
KENNETH C. BUNTING, 4687
CHRISTOPHER KELLY CAUDILL, 5248
WALID TONY CHEBLI, 4666
MARK W. CLEMENTS, 6497
MARK G. CONNOLLY, 7099
JAMES N. COOMBES II, 1973
CHRISTINE VOSS COPP, 5982
AMY LYNN WIMMER COX, 7002
THOMAS DANIELSON, 0079
ANTHONY F. DESIMONE, 8134
KIM P. DICKIE, 5262
JAMES F. DIFRANCESCO, 9245
JOHN G. DORTONA, 0807
JEFFREY M. DRAKE, 8789
DOUGLAS K. DUNBAR, 8432
SCOTT W. ELDER, 0033
JEFFERY E. ELLIOTT, 5314
WILLIAM B. FEATHERSTON, 9986
JOHN R. FLODEN, 0099
JOSEPH J. FRAUNDORFER, 0393
GEORGE W. FRAZIER, JR., 0289
JAMES WALTER FRYER, 7848
JOHN S. FUJITA, 9332
FREDERICK H. FUNK, 3230
MICHAEL A. GERMAIN, 1098
QUINTON L. GLENN, 6065
CHRISTIE I. GRAVES, 5478
JOHN E. GREAUD III, 1236
WILLIAM B. HARRIS III, 0270
PAUL L. HASTERT, 4863
AMAND F. HECK, 9423
THOMAS K. HENDERSON, JR., 0490
FARRIS C. HILL, 5065
JOHN J. HOFF, JR., 4345
STEPHEN M. HOOGASIAN, 2447
ARTHUR R. HOPKINS III, 9386
RICHARD L. HUGHEY, 5445
JAMES B. HURLEY, 3477
CONNIE C. HUTCHINSON, 3125
ALAN R. ISROW, 3516
JOSEPH J. JACZINSKI, 6567
JAY D. JENSEN, 1683
ANDREW A. JILLIONS, 5781
GEORGE E. JOHNSON, JR., 1742
KATHRYN JANE JOHNSON, 8531
DAVID J. JURAS, 6456
KEVIN L. KALLSEN, 3820
KATHRYN ADELE KARR, 3322
TIMOTHY P. KELLY, 1484
RICHARD L. KEMBLE, 3624
THOMAS D. KING, 4530
WALTER G. KLEPONIS, 3340
REUBEN P. KNOX, 3917
THOMAS M. KNOX, 7917
MICHAEL P. KOZAK, 3816
CHRISTOPHER DAVID KREIG, 3573
TIMOTHY W. LAMB, 5211
WESLEY S. LASHBROOK, 9621
RUTH LATHAM, 9584
MARCIA MARIE LEDLOW, 0907
PAMELA J. LINCOLN, 2027
MARK LEWIS LOEBEN, 0192
BRETT A. LOYD, 6061
ALBERT V. LUPENSKI, 6512
JEFFREY L. MACRANDER, 6755
KEVIN W. MAHAFFEY, 9157
BLAKE C. MAHAN, 9532
JEAN M. MAHAN, 2110
MICHAEL F. MAHON, 2637
MICHAEL K. MAJOR, 0793
WILLIAM J. MARTIN, 1461
JOSEPH Q. MARTINELLI, 4448
CHRISTINE D. MATTHEWS, 1478
TODD J. MCCUBBIN, 5805
JAMES F. MCDONNELL, 0614
JEFFREY J. MCGALLIARD, 5100
WILLIAM C. MCGOWAN, 2898
DALE A. MILLER, 0320
JAMES N. MILLER, 2809
DEBRA M. MILLETT, 8465
MYRA S. MILLS, 2818
STEPHEN E. MITTUCH, 0156
BONNIE B. MORRILL, 7898
SUSAN E. MORRIS, 5711
ROBERT S. MORTENSEN, 7408
RUSSELL A. MUNCY, 1173
MERRILL M. MURPHY, 8380
JEFFREY S. NAVIAUX, 4631
ROBERT J. NORDBERG II, 4448
TISH ANN NORMAN, 3533
TIMOTHY E. OBRIEN, 6293
GENE M. ODOM, 4147
THEODORE E. OSOWSKI, 4223
JON E. OSTERTAG, 6756
DOUGLAS C. OTTO, JR., 3370
MARK H. PANTONE, 4596
STEVEN B. PARKER, 5864
SCOTT E. PATNODE, 6965
DAVID P. PAVEY, 6481
JEFFREY T. PENNINGTON, 5712
FREDDIE D. PERALTA, 8365
PERRY A. PETER, 8395
WAYNE R. PIERINGER, 3903
ALLEN B. PIERSON III, 3720
MICHAEL G. POPOVICH, 8738
DAVID C. POST, 6618
CLARICE G. PRESTON, 4061
MICHAEL L. RISCHAR, 0045
MICHAEL R. ROBERDS, 2758
JAMES M. ROBISON, 5786
SEBASTIAN ROMEO, 8250
MARK A. ROSS, 1482
VINCENT N. ROSS, 0915
ROBERT C. RUSNAK, 5350
PATRICK H. RYAN, 9065
MARLA A. SANDMAN, 6709
ANNETTE M. SANKS, 8505
JAMES F. SCULERATI, 5905
ANTHONY J. SEELY, 5324
ROBERT HARDING SHEPHERD, 3409
EDWARD J. SLOSKY, 3593
BRIAN D. SPINO, 3352
PAUL E. SPRENKLE, JR., 6684
ROBERT A. STRAW, 1765
MATTHEW D. SWANSON, 7356
MARK E. SWINEY, 9578
FREDERICK J. TANIS, 7495
NEVIN J. TAYLOR, 5553
CRAIG A. THOMAS, 4529
JOHN W. THOMPSON, 6256
RALPH THOMPSON, JR., 9010
ROBERT K. THOMPSON, 7264
JON W. THORELL, 3514
KENT A. TOPPERT, 3730
PETER B. TRAINER, 5962
KEVIN B. TRAYER, 5605
JOHN N. TREE, 5016
JENNIFER LYNN TRIPLETT, 2428
TAMI F. TURNER, 5634
MATT A. TYYKILA, 9361
ERIC D. VANDER LINDEN, 7230
AARON G. VANGELISTI, 6280
MARK D. VIJUMS, 5745
ARTHUR C. WEBER, JR., 7918
JUDY ANN WEHKING, 3205
STEVEN R. WHITE, 4982
JOE N. WILBURN, 5679
DELBERT R. WILLIAMSON, 8943
DEDRA K. WITHAM, 6507
CYNTHIA A. WONG, 9429
GLENN K. YOUNG, 3945
JAMES A. ZIETLOW, 7509

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 624:

                        To be lieutenant general

AZAD Y. KEVAL, 4976
TROY L. SULLIVAN III, 4197

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 624:

                        To be lieutenant colonel

LANCE A. AVERY, 7092

       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUALS FOR APPOINTMENT IN THE 
     GRADES INDICATED IN THE REGULAR AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 531(A):

                             To be colonel

BILLY R. MORGAN, 8977

                        To be lieutenant colonel

MILTON M. ONG, 4157
FRANCISCO J. REY, 1691

                              To be major

JOSEPH R. LOWE, 2996

       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUAL FOR APPOINTMENT IN THE GRADE 
     INDICATED IN THE REGULAR AIR FORCE UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 531(A):

                              To be major

INAAM A. PEDALINO, 4601

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 624:

                              To be major

DEMEA A. ALDERMAN, 7293
ERICKA R. ALEXANDER, 2149
ELBERT R. ALFORD IV, 4910
DAVID R. ANDREWS, 4556
GREGORY T. BALDWIN, 6829
ANGELA M. BLACKWELL, 2749
DAVID W. BRIDGES, 1431
FELICIA L. BURKS, 1457
PEDRO BURTONTAYLOR, 3557
LYNNE M. BUSSIE, 3073
CHARLES F. CAMBRON, JR., 1958
ASHWIN A. CHAND, 0864
GREGORY W. CHAPMAN, 7988
MARK S. CHOJNACKI, 5649
TIMOTHY J. CHRISTISON, 9626
GREGORY A. COLEMAN, 4236
ROBERT A. CORBY, 5762
MARK E. CRUISE, 2046
MELISSA M. CURRERILEVESQUE, 4205
TANYA M. DEAR, 5307
NATHANIEL R. DECKER, 0778
JACQUELINE DENT, 5688
CHARLES V. DIBELLO, 7785
TROY M. DILLON, 3661
MICHAEL D. DINKINS, 5778
JEFFREY A. EYINK, 2917
THOMAS S. FARMER, 7862
DEAN K. FARREY, 0815
SAMUEL R. GONZALES, 4533
DOLPHIS Z. HALL, 0443
TERESA M. HEATH, 2386
RACHELLE A. HEBERT, 0142
ALISHA N. HENNING, 1298
TEOFILO A. HENRIQUEZ, 4387
LAURA J. HURST, 0004
TRAVIS J. INGRODI, 5100
DONALD E. KOTULAN, 0343

[[Page S221]]

VICTORIA LIA, 4078
CHARLES E. MAREK, JR., 0331
CHESTER L. MARTIN, 3487
LEE M. NENORTAS, 5794
JOAN H. NEWBERNE, 0051
LAURIE V. PETERS, 0541
MARK D. REYNOLDS, 8433
STEPHANIE K. RYDER, 8682
KEVIN M. SCHULTZ, 9922
VIRGIL L. SCOTT, 0246
DENISE SEATON, 1615
ANTHONY L. SHAVER, JR., 6903
GERALD I. SMITH, JR., 2414
TIMOTHY W. SMITH, 7514
JAY B. SNODGRASS, 3368
DANIEL T. STERNEMANN, 2779
DOUGLAS E. STEVENS, 5761
MARY E. STEWART, 9883
TRACIE L. SWINGLE, 6959
MICHAEL D. TAPLIN, 0908
TRACIE G. TATE, 7606
JENNIFER M. THERIAULT, 9587
PAMELA D. TOWNSENDATKINS, 7489
KEITH L. WAID, 1047
PHILIP H. WANG, 8576

       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUAL FOR APPOINTMENT IN THE GRADE 
     INDICATED IN THE REGULAR AIR FORCE UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 531(A): 

                              To be major 

Theresa D. Clark, 1549

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 624:

                              To be major

LEE E. ACKLEY, 8328
DONNATA H. ANTOINE, 8380
ALVIN F. BARBER, JR., 6370
RICHARD T. BARKER, 8927
JAMIE A. BARNES, 0451
ERIC G. BARNEY, 3438
CHARLES J. BEATTY, JR., 7822
STACY C. BENEDICT, 3041
ANGELICA BLACK, 8098
MICHAEL S. BOGAARD, 9455
TIRSIT A. BROOKS, 8044
CHET K. BRYANT, 6712
CANG QUOC BUI, 5936
ERIC J. CAMERON, 7991
SCOTT L. CARBAUGH, 8989
FRANCISCO J. CATALA, 2580
DEBORAH A. CLARK, 2883
DOUGLAS A. CLARK, 7826
HEIDI L. CLARK, 4161
JASON E. COOPER, 1268
LEAH V. CROSS, 4638
MICHAEL J. CUOMO, 7830
LINDA L. CURRIER, 3665
JOHN A. DALOMBA, 9629
MINDY L. DAVISON, 9510
MICHAEL F. DETWEILER, 9232
WARREN C. DIAL, 8502
THOMAS J. DOKER, 0557
MICHAEL E. DUNLOP, 7102
KEVIN L. ECKERSLEY, 1147
DAVID A. EISENACH, 4412
JAMES E. ELWELL, 3682
TROY P. FAABORG, 0402
MICHAEL L. FINK, 1003
STEFFANIE S. FISCHER, 7636
LAURIE A. FLAGGINACIO, 7826
DAVID A. FOLMAR, 0623
LORENZO D. GABIOLA, 3057
KELLY J. GAMBINOSHIRLEY, 0433
JAMES M. GARMAN, 2114
GREG J. GARRISON, 6897
BRUCE A. GOPLIN, 2079
PHILIP A. GRIFFITH, 7904
JULIE K. HARRIS, 1279
GREGORY S. HENDRICKS, 8040
MELISSA HERGAN, 5463
ANGELA L. HESTER, 3848
GEORGE A. HESTILOW, 1643
KEITH D. HIGGINBOTHAM, 6021
BRIAN W. HOBBS, 0464
PATRICK J. HOUDE, 7925
VINA E. HOWARTH, 2655
WEILUN HSU, 3368
TERESA M. HUGHES, 8290
CHAD A. JOHNSON, 6530
BRIAN A. KATEN, 7056
NOREEN M. KERN, 6005
BRADLEY R. KIME, 4003
EDWARD D. KOSTERMAN III, 3131
CHRISTOPHER M. KURINEC, 0137
KEYE S. LATIMER, 5311
LISA S. LEE, 6737
TAMY K. LEUNG, 4566
THOMAS N. MAGEE, 7756
CARLOS J. MALDONADO, 1723
MICHAEL D. MCCARTHY, 2903
JENNY L. MCCORKLE, 3700
ANN D. MCMANIS, 4100
SEAN J. MCNAMARA, 6431
HANS J. MEISSNEST, 9954
MELISSA R. MEISTER, 3191
CORY J. MIDDEL, 3022
CHARLES E. MILLER, 2837
MITZI M. MITCHELL, 4979
WILLIAM R. MOORE, 9266
PRZEMYSLAW K. NIEMCZURA, 7131
JOHN V. NOTABARTOLO, 3445
ERIC J. OGLESBEE, 4278
SCOTT E. OLECH, 1093
SCOTT E. OLSON, 7939
ANTHONY G. PERRY, 8773
RAMESH PERSAUD, 8478
JOANNA L. RENTES, 5343
BRADLEY S. REYMAN, 1269
VAN G. ROBERTS, 4138
MOCHA L. ROBINSON, 9557
ETHIEL RODRIGUEZ, 9847
MATTHEW W. SAKAL, 3516
FERNANDO SANTANA, 0930
XIOMARA SANTANA, 7357
ERIC J. SAWVEL, 7587
LISA M. SELTHON, 7851
ROBERT J. SHAPIRO, 7583
DANIEL A. SHAW, 0670
KATHRYN B. SHAW, 0809
JENNIE S. SHEFFIELD, 4351
JOHN E. SIMONS, 5463
ANTHONY J. SPENCER, 8893
SCOTT W. STEIGERWALD, 5183
TIMOTHY W. STOUT, 9208
DENNIS P. TANSLEY, 9699
LEONARDO E. TATO, 5101
MARK A. TAYLOR, 2001
TROY P. TODD, 9095
TERRY R. VANWORMER, 9562
CAROL A. WEST, 3872
JANET I. WEST, 5441
ROBBIE L. WHEELER, 5956
IAN P. WIECHERT, 7023
KRISTI P. WIECHERT, 0389
CHRISTOPHER M. WILCOX, 9918
JOSEPH A. WILLIAMS, 1272
CLAYTON D. WILSON III, 8720

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 624:

                              To be major

SAID R. ACOSTA, 2771
ROY G. ALLEN III, 7269
MICHELL A. ARCHEBELLE, 4472
JAMES R. ASSELIN, 7182
JONATHAN O. BAET, 9679
SUZETTE M. BARBER, 3704
MICHAEL A. BASLER, 8404
SHIRLEY L. BELLONI, 8301
ISABELLA M. BERGERON, 9310
KIMBERLY BOSWELLYARBROUGH, 3920
STEVEN J. BRADLEY, 1454
JENNIFER J. BRATZ, 4429
BETH A. BRENEK, 8398
PHIL A. BROBERG, 0553
STEVEN A. BROWN, 0910
MELANIE J. BURJA, 7246
JOVINA G. BUSCAGAN, 6276
HELDA J. CAREY, 7936
MIEV Y. CARHART, 4242
REGIS S. CARR, 0334
KERRY E. CASTILLO, 0213
MARY H. CERDA, 4684
PAULA M. CHAVIS, 5436
TARA R. CHAVIS, 2592
TAMI R. CHILDERS, 9518
KURT D. COLE, 2445
KEVIN M. COX, 7106
DAVID A. DELANG, 5725
GAIL L. DYER, 8987
SHANNON J. DZURY, 0252
CARLOS EDWARDS, 5612
REBECCA S. ELLIOTT, 7888
JEFFREY R. ENSINGER, 9670
KATHRYN P. ESCALERA, 5144
CHERYL R. ESTY, 7499
SUSAN J. EVITTS, 2703
DEBORAH E. FELTH, 2038
LISA L. FERGUSON, 6840
BARBARA B. FIELDS, 3433
LEONTYNE H. FIELDS, 6252
COURTNEY D. FINKBEINER, 5977
STEVEN R. FISHER, 2904
MILA B. FRENCH, 7179
DONNA M. FRIEDLINE, 3061
EARNEST FRY, 2279
MICHELLE GAUTHIER, 9121
BRIAN M. GLENN, 1228
SHELLY D. GOINS, 2328
ERIC A. GONZALES, 0971
CHRISTOPHER A. GOODENOUGH, 1624
WESLEY H. GREGG, 1413
ANDREW J. GUNTHER, 2299
KRISTINE M. HACKETT, 8166
JULIE L. HANSON, 8568
MELIZA HARRIS, 2302
ROBERT M. HEIL, 4747
SHANNON S. HILL, 7790
LORIE A. HIPPLE, 2556
CHARLES L. HORNBACK, 6314
CHRISTIE L. HUME, 5539
ZENOBIA A. JAMES, 7426
JOSE P. JARDIN III, 2674
JEFFREY S. JEDYNAK, 7992
DAVID L. JOHNSON, 6888
MISCHA A. JOHNSON, 7416
JANET S. JONES, 2162
SAADIA R. JONES, 4156
KARYN L. KELLY, 7174
CHRISTOPHER J. KIMBLE, 3303
BRIAN D. KITTELSON, 9037
ERIN J. KNIGHTNER, 4458
WINIFRED G. KOEHLER, 0942
CHARLOTTA M. LEADER, 3980
VICTOR A. LEDFORD, 2524
LAURA J. LEWIS, 8881
CHERYL C. LOCKHART, 7313
CAROL A. MARTA, 8446
KATHY E. MARTIN, 8757
MA ADELVER Q. MARTIN, 2319
KRISTEN R. MCCABE, 4906
MICHAEL J. MCCARTHY, 4920
JERRY L. MCCARTNEY, 6062
JULIE K. MILLER, 4234
NANCY L. MILLER, 2990
GEOFFREY J. MITTELSTEADT, 9462
RUTH A. MONSANTOWILLIAMS, 6998
SHARON F. MOSS, 3196
KATHLEEN A. MYERS, 8863
LISA G. ODOM, 8753
SUSAN M. PARDAWATTERS, 4317
TERRY L. PARTHEMORE II, 3941
LUIS E. PEREZ, 2341
MICHAEL A. POWELL, 8063
SCOTT D. POYNTER, 8944
TONYA M. PRESSLEY, 6434
MARK A. PRILIK, 4598
KRISTINE M. RATLIFF, 5951
KIMBERLY D. REED, 3187
JASON N. RICHARD, 5267
DONALD G. RUCH, 9181
MARIA R. SACCO, 0373
JOSE E. SANCHEZ, 7147
YVETTE M. SANCHEZ, 7359
GARY L. SCHOFIELD, JR., 5757
RICKY L. SCHOTT, 0704
SHELLEY A. SHELTON, 3598
KELLY S. SIMPSON, 7470
TANIA R. SIMS, 8211
WALTER SINGH, 5614
VONNITA SNELL, 8118
RANDAL A. SNOOTS, 1693
JENNY P. SPAHR, 4515
NEAL A. STINE, 1649
AMY L. SWARTHOUT, 4069
STEVE J. SZULBORSKI, 1232
DONNA C. TEW, 2029
WILLIAM E. THOMS, JR., 1687
MELONY A. VALENCIA, 5318
PHUONG K. VANECEK, 2298
RONALD G. VENESKEY, 6026
BETTY A. VENTH, 8862
CYNTHIA D. WARWICK, 9048
WENDY WHITELOW, 5661
LEWIS S. WILBER, 3270
JOHN M. WILLIAMSON, 4610
KRISTINE WILLINGHAM, 2809
BERNADETTE T. WISOR, 2850
MELINDA L. WOODS, 5263
CYNTHIA F. YAP, 8515

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 624:

                              To be major

JASON E. MACDONALD, 3187
DEREK P. MIMS, 4387


                              IN THE ARMY

       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUAL FOR REGULAR APPOINTMENT TO 
     THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY MEDICAL 
     SPECIALIST CORPS UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 531 AND 
     3064:

                              To be major

JEFFREY P. SHORT, 6976

       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUAL FOR REGULAR APPOINTMENT TO 
     THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY DENTAL CORPS 
     UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 531 AND 3064:

                              To be major

SAQIB ISHTEEAQUE, 7038
       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUALS FOR REGULAR APPOINTMENT TO 
     THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY NURSE CORPS 
     UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 531 AND 3064:

                              To be major

WANDA L. HORTON, 6305
WILLIAM H. MUTH, 3949
RUTH SLAMEN, 9635

       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUALS FOR REGULAR APPOINTMENT TO 
     THE GRADES INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY MEDICAL CORPS 
     UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 531 AND 3064:

                             To be colonel

DAVID J. BARILLO, 9867

                        To be lieutenant colonel

BRUCE E. PORTER, 0826
DANIEL J. REDDY, 2188
JOHN J. VOGEL, 9444

                              To be major

IAN D. COLE, 9308
       THE FOLLOWING NAMED ARMY NATIONAL GUARD OF THE UNITED 
     STATES OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE 
     RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 12203 
     AND 12211:

                             To be colonel

JOSEPH B. DORE, 0588
       THE FOLLOWING NAMED ARMY NATIONAL GUARD OF THE UNITED 
     STATES OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE 
     RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 12203 
     AND 12211:

[[Page S222]]

                             To be colonel

WILLIAM J. HERSH, 6277
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                             To be colonel

JAMES C. CUMMINGS, 8883
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                             To be colonel

EUGENE W. GAVIN, 0749
       THE FOLLOWING NAMED ARMY NATIONAL GUARD OF THE UNITED 
     STATES OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE 
     RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 12203 
     AND 12211:

                             To be colonel

BRUCE H. BAHR, 6767
JEFFREY M. BREOR, 8730
ALLEN D. FERRY, 3086
GEORGE R. GWALTNEY, 4504
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                             To be colonel

DAVID A. BRANT, 3338
MICHAEL A. BROWN, 0586
LESLIE BURTON, 8225
CHERYL A. CARSON, 3111
JUDITH A. DAVENPORT, 5323
PATRICK W. EDWARDS, 1306
CORLISS GADSDEN, 7712

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                             To be colonel

HAROLD A. FELTON, 0779
ARLAND O. HANEY, 2271

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                             To be colonel

ANNE M. BAUER, 9431
MICHAEL W. BIHR, 7368
JO A. MCELLIGOTT, 1767

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                             To be colonel

DEBORAH G. DAVIS, 2951
MARDONNA R. HULM, 6145
PATRICK J. MCKENZIE, 5799
DEBRA M. SIMPSON, 0285

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                             To be colonel

RUBEN ALVERO, 8036
ANDRE K. ARTIS, 4482
CARLOS E. BERRY, 6362
RICHARD D. BRANTNER, 8553
PAUL S. BROWN, JR., 5049
ROBERT C. CAMPBELL, 1047
WENDY P. CARTER, 0146
JONG H. CHOI, 0213
DAVID K. COCHRAN, 9148
JOAQUIN CORTIELLA, 2122
HOWARD F. DETWILER, 9886
LEON H. ENSALADA, 6913
JOHN M. FITZSIMMONS, 5164
GILBERT R. GHEARING, 0460
SHAWN D. GLISSON, 1027
LORI E. HARRINGTON, 0491
CAREY S. HILL, 7628
PAUL C. KIDD, 5647
MAURICE L. KLIEWER, 5720
JOEL M. KUPFER, 5559
CAL S. MATSUMOTO, 9756
MAX B. MITCHELL, 7015
CLARK A. MORRES, 2625
MARK R. MOUNT, 9433
DAVID P. ODONNEL, 7740
LORRIE J. OLDHAM, 3957
FRANK A. PIGULA, 7631
DAVID M. PRESTON, 6621
RONALD M. RENE, 1472
EUGENE R. ROSS, 7357
MARK C. RUMMEL, 0532
DAVID A. SEIDL, 9507
STEPHEN L. STYRON, 7061
LONNIE L. VICKERS, 2287
SIMON T. VILLA, 2091
FRANC WALLACE, 5811
HAE S. YUO, 0949

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                             To be colonel

RONALD L. BONHEUR, 1593
MATHEW J. BRADY, 2145
WALTER E. COLBERT, 2409
PRISCILLA J. CUTTS, 2451
MICHAEL E. DUNN, 5561
CATHLEEN A. HARMS, 3515
DARLENE A. MCCURDY, 9946
MICHAEL D. STOWELL, 5634
DAVID S. WERNER, 0350

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                             To be colonel

GERARD P. CURRAN, 9216
CYNTHIA J. MORIARTY, 2801
MARK TRANOVICH, 0147

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                             To be colonel

JEFFREY A. WEISS, 3201
RICHARD E. WOLFERT, 2204

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                             To be colonel

CHARLES S. OLEARY, 3503
SHEPARD B. STONE, 9686
GARY B. TOOLEY, 7419

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                             To be colonel

PATRICK S. ALLISON, 6909
BRUCE J. BIKSON, 2798
THOMAS E. DUNDON, 8326
SUSAN M. FEELEY, 4361
WILLIAM S. HUNT, 8674
CATHY JOSEPH, 1411
LOUIS D. KAVETSKI, 2973
WALTER M. LEE, 8657
CHARLES E. MIDDLETON, 2425
SHAOFAN K. XU, 3338

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                             To be colonel

EDWARD B. BROWNING, 3495
DARRYL M. BURTON, 5786
MIRIAM CRUZ, 0007
ZYGMUNT F. DEMBEK, 7554
REBECCA A. DYER, 7628
RUSSELL J. FLEMMING, 9446
MARK GIBSON, 5732
ROMAN G. GOLASH, 9733
ROGER M. GREEN, 3187
ANNE M. GUEVARA, 7198
JEFFERY S. HAYNES, 4856
JEAN M. HULET, 0246
JOHN L. JANSKY, 5741
KENNETH S. JETTER, 5922
MONICA B. JIMENEZ, 7585
MILFORD J. JONES, 7323
JAMES H. MASON, 2030
MARYANN MCNAMARA, 2208
KULTHOUM A. MEREISH, 7457
RANDY J. MIZE, 0535
MICHAEL T. NEWELL, 6654
JOHN L. ORENDORFF, 4811
JACKSON A. PATTERSON, JR., 5670
JAMES C. PIERCE, 0982
LESLIE R. RABINE, 3171
ROBIN A. RAMSEY, 7460
ROBERT F. RICHARDSON, 6142
CHARLES R. STASENKA, 9480
DANNY C. TYE, 4421
BILLIE J. WISDOM, JR., 6331

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                             To be colonel

SANDRA G. APOSTOLOS, 4020
EUNICE J. BANKS, 3794
ELIZABETH A. BATTALORA, 8472
MARY T. BENNETT, 9557
MARCIA E. CALLENDER, 9800
GAYA CARLTON, 8670
MARCIA E. CATLETT, 6850
CHERYL CELOTTO, 0961
MICHELE CIANCI, 8495
LINDA K. CONNELLY, 5335
GEORGEANN L. CONSTANTINO, 5067
BRENDA A. DIXON, 1708
MICHAEL T. FRAZIER, 3061
WANDA E. FRIDAY, 2138
JAMES J. GARDON, 5599
HENRY W. GILES, JR., 4671
DEBRA A. GOMES, 5948
CHARLENE K. GONZALEZ, 2602
DEBORAH J. HALL, 5881
NANCY J. HEPLER, 8836
CHERYL A. HICKERT, 2185
DARLENE M. HINOJOSA, 0104
JERALDINE JACKSON, 8432
THOMAS M. KURLICK, 0914
GEORGE A. LUENA, 9549
HELEN D. MEELHEIM, 5656
ROBERT B. MONSON, 6825
BARBARA A. MOORE, 5419
KENNETH P. MURPHY, 4424
JEARLINE MURRAY, 2052
SARAH M. NORDQUIST, 9346
CHRISTOPHER A. OCONNELL, 9205
MICHELLE A. OLDEN, 7702
NAN W. PARK, 1128
ANTHONY M. PASQUALONE, 1051
DEANNA J. PATTERSON, 3999
MARTIN A. PHILLIPS, 4822
PHYLIS C. RAGLAND, 7573
CHRISTINE T. REM, 9259
MIRIAM B. ROSA, 5851
EMILY S. RUSSELL, 2288
CHRISTINE A. SAUTTER, 5268
MICHELE M. SCHNEEWEIS, 5378
SANTIAGO B. STAUNING, 9603
CAROL M. STICKEL, 3492
DOLORES TARIN, 1473
THERESA W. TAYLOR, 5719
VIRGINIA M. THOMAS, 7441
DAWN A. VUICICH, 0027
DEBRA H. WRIGHT, 0591
MARILYN YERGLER, 9510


                          In the Marine Corps

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES MARINE CORPS UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 624:

                        To be lieutenant colonel

RUSSELL L. BERGEMAN, 2772
JAMES K. WALKER, 6830

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES MARINE CORPS UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 624:

                             To be colonel

JULIAN D. ALFORD, 4324
JAMES S. ALLEY, 5936
RICHARD E. ANDERS, 6604
FRANK S. ARNOLD, 8816
PHILIP J. BETZ, JR., 0817
ANDREW D. BIANCA, 8416
JAMES W. BIERMAN, JR., 9091
SEAN C. BLOCHBERGER, 1471
PHILLIP W. BOGGS, 4659
COREY K. BONNELL, 5855
CARMINE J. BORRELLI, 4952
EDMUND J. BOWEN, 9635
MICHAEL R. BOWERSOX, 6971
ROBERT M. BRASSAW, 0633
GREGORY T. BREAZILE, 5252
JAMES M. BRIGHT, 8702
RAPHAEL P. BROWN, 3350
KURT J. BRUBAKER, 1496
BRIAN K. BUCKLES, 2110
SCOTT D. CAMPBELL, 5125
JOHN W. CARL, 9327
IRA M. CHEATHAM, 3013
MARY J. CHOATE, 5088
ROBERT C. CLEMENTS, 5941
DAVID L. COGGINS, 9152
JEFFREY T. CONNER, 6032
ROBERT A. COUSER, 9057
DENNIS A. CRALL, 5579
DANIEL J. DAUGHERTY, 0097
JEFFREY P. DAVIS, 1781
MARSHALL DENNEY III, 0537
JEFFERSON L. DUBINOK, 6164
JEFFREY W. DUKES, 6641
CHRISTOPHER B. EDWARDS, 5378
NORMAN R. ELIASEN, 7613
SCOTT E. ERDELATZ, 5851
DANIEL P. ERMER, 2171
CHRISTOPHER L. FRENCH, 7320
RICHARD W. FULLERTON, 0830
JEFFREY W. FULTZ, 2381
DAVID J. FURNESS, 4147
STEPHEN J. GABRI, 1546
JOSEPH E. GEORGE, 3984
JAMES P. GFRERER, 1217
ANDREW J. GILLAN, 0953
PATRICK A. GRAMUGLIA, 8929
RONALD A. GRIDLEY, 3602
WILLIAM D. HARROP III, 5246
JAY L. HATTON, 8951
DREXEL D. HEARD, SR., 6200
JAMES H. HERRERA, 2796
HARRY J. HEWSON III, 4963
JEFFREY Q. HOOKS, 9391
STEPHEN M. HOYLE, 6270
PAUL E. HUXHOLD, 4486
CHARLES H. JOHNSON III, 8638
ANDREW R. KENNEDY, 6265
MICHAEL W. KETNER, 0866
KEVIN J. KILLEA, 3340
SEAN C. KILLEEN, 8164
JOSEPH H. KNAPP, 1644
ROBERT C. KUCKUK, 0686
JASON J. LAGASCA, 0921
MICHAEL J. LEE, 6561
MICHAEL A. LESAVAGE, 5719
MICHAEL P. MAHANEY, 1747
CHRISTOPHER J. MAHONEY, 5501
KATHY J. MALONEY, 6628
GREGORY L. MASIELLO, 2820
DOUGLAS E. MASON, 2723
WILLIAM H. MAXWELL, 5590
CHRISTOPHER T. MAYETTE, 4847
EDWARD J. MAYS, 9836
MITCHELL J. MCCARTHY, 4966
BRIAN K. MCCRARY, 6859

[[Page S223]]

DAVID W. MCMORRIES, 6942
ERIC M. MELLINGER, 3265
DUNCAN S. MILNE, 3613
JAMES J. MINICK, 3095
GREGORY B. MONK, 4061
JACK P. MONROE IV, 4584
TIMOTHY S. MUNDY, 7500
ANDREW J. MURRAY, 8586
MARK G. MYKLEBY, 0887
SAMUEL C. NELSON III, 6844
JOHN M. NEUMANN, 2414
RANDALL P. NEWMAN, 8572
LAWRENCE J. OLIVER, 2945
DAVID A. OTTIGNON, 4443
JAMES R. PARRINGTON, 5547
WILLIAM G. PEREZ, 5339
PAUL A. POND, 9924
PETER D. PONTE, 9483
DAVID L. REEVES, 1554
MARY H. REINWALD, 6895
JOSEPH P. RICHARDS, 8836
PHILLIP J. RIDDERHOF, 6652
DAVID A. ROBINSON, 0405
JAMES L. RUBINO, JR., 4362
JOSEPH RUTLEDGE, 6741
JON E. SACHRISON, 8154
BRYAN F. SALAS, 4588
MICHAEL SALEH, 6034
ROBERT C. SCHUTZ IV, 2768
JOSEPH F. SHRADER, 9948
PHILIP C. SKUTA, 6640
ANDREW H. SMITH, 5993
ERIC M. SMITH, 9379
RUSSELL E. SMITH, 9304
STEPHANIE C. SMITH, 9559
DANIEL J. SNYDER, 4424
NANCY A. SPRINGER, 6658
ALAN L. THOMA, 1599
PAUL TIMONEY, 2743
THOMAS C. WALSH, JR., 7858
THOMAS D. WEIDLEY, 3900
STEPHEN A. WENRICH, 4906
BRENT S. WILLSON, 8488
CHRISTOPHER I. WOODBRIDGE, 1799
JEFFREY R. WOODS, 8861
PETER E. YEAGER, 1546
MICHAEL W. YOUNG, 6430
PHILIP J. ZIMMERMAN, 4930


                              IN THE NAVY

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

JOHN M. DOREY, 3429

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

THOMAS M. CASHMAN, 0560

       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUALS FOR REGULAR APPOINTMENT TO 
     THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 531:

                       To be lieutenant commander

THOMAS P. CARROLL, 9479
GARY V. PASCUA, 7708

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR REGULAR APPOINTMENT IN THE 
     GRADES INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 531:

                            To be commander

DAVID J. ROBILLARD, 0648

                       To be lieutenant commander

GREGORY A. FRANCIOCH, 1205
TUAN NGUYEN, 2332
SHERRY W. WANGWHITE, 7462

                          ____________________