[Congressional Record Index (2013)]
[From the U.S. Government Printing Office, www.gpo.gov]



AWARDS, MEDALS, PRIZES

  Addresses
      Joseph V. Reed Recipient of American Society of the French 
        Legion of Honor Distinguished Achievement Award: Guy 
        Wildenstein, S5796 [18JY]
      ------Joseph V. Reed, S5797 [18JY]
      Teen Choice Awards Acceptance: Ashton Kutcher (excerpt), S6819 
        [24SE]
  Amendments
      Congressional Award Act: reauthorize (S. 1348), S6968 [26SE]
      Medal of Honor: award to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and 
        certain other veterans who were previously recommended (H.R. 
        3304), S8288, S8290 [19NO], S8817, S8821 [15DE], S8847, S8850, 
        S8852, S8853, S8854, S8855, S8856, S8857, S8858 [16DE], S8981, 
        S8982 [18DE]
      World War II: award Congressional Gold Medal to members of the 
        Civil Air Patrol (S. 309), S3628, S3629 [20MY]
  Appointments
      Congressional Award Board, S297 [24JA], H5377 [2AU], H6466 
        [10OC]
  Articles and editorials
      Bar Awards Scholarships To Help Students Continue Beating the 
        Odds, E774 [3JN]
      Citizen Group Honors Local Law Enforcement, E1675 [15NO]
      Courage Under Fire--Story of Native Congressional Medal of Honor 
        Recipient Is Worth Repeating, S5259 [26JN]
      Four Loudoun Students Awarded ``Beat the Odds'' Scholarships, 
        E773 [3JN]
      Leunig's Co-owner Honored, S4015 [7JN]
      Stiller Family Foundation Receives National Recognition, S2955 
        [24AP]
  Bills and resolutions
      Aaron, Henry L.: award Congressional Gold Medal (see H.R. 2635), 
        H4308 [9JY] (see H.R. 3186), H5882 [26SE]
      Ali, Muhammad: award Congressional Gold Medal (see H.R. 1084), 
        H1356 [12MR]
      American Fighter Aces: award Congressional Gold Medal (see S. 
        1827), S8821 [15DE] (see H.R. 685), H544 [14FE]
      Arlington National Cemetery: provide a site for a memorial 
        marker to honor the memory of Army 24th Infantry Division 
        members who received the Medal of Honor (see H. Con. Res. 37), 
        H2838 [21MY]
      Armed Forces: award Congressional Gold Medal to the 65th 
        Infantry Regiment known as the Borinqueneers (see S. 1174), 
        S4585 [18JN] (see H.R. 1726), H2349 [25AP]
      ------award Purple Heart to members killed or wounded in 
        terrorist attacks perpetrated within the U.S. and clarify 
        eligibility of such members for combat-related special 
        compensation (see H.R. 3049), H5398 [2AU]
      ------recognize dependent children of members serving on active 
        duty or who have served on active duty through the 
        presentation of an official lapel button (see H.R. 1889), 
        H2533 [8MY]
      ------require prompt replacement of military decorations upon 
        request of the recipients or their immediate next of kin (see 
        H.R. 2354), H3590 [13JN]
      ------require that the Purple Heart occupy a position of 
        precedence above the new Distinguished Warfare Medal (see S. 
        470), S1229 [6MR] (see H.R. 833), H659 [26FE]
      Army: expand retroactive eligibility of the Army Combat Action 
        Badge to include members who participated in combat during 
        which they engaged the enemy on or after December 7, 1941 (see 
        H.R. 293), H170 [15JA]
      Booker, Simeon: award Congressional Gold Medal (see H.R. 3655), 
        H7507 [4DE]
      Capitol Building and Grounds: authorize use of Emancipation Hall 
        for activities associated with the ceremony to award the 
        Congressional Gold Medal to Native American code talkers (see 
        S. Con. Res. 25), S8000 [13NO]
      ------permit use of rotunda for presentation of Congressional 
        Gold Medal to Muhammad Yunus (see H. Con. Res. 20), H949 [4MR] 
        (see H. Con. Res. 22), H1320 [6MR]
      Chisholm, Shirley: award Congressional Gold Medal posthumously 
        (see H.R. 852), H700 [27FE]
      Civil rights: award a Congressional Gold Medal to Addie Mae 
        Collins, Denise McNair, Carole Robertson, and Cynthia Wesley 
        honoring the 50th anniversary of the Sixteenth Street Baptist 
        Church bombing (see S. 186), S400 [30JA] (see H.R. 360), H278 
        [23JA]
      Congressional Award Act: reauthorize (see S. 1348), S5840 [23JY]
      Conway, Thomas M.: award Navy Cross posthumously (see S. Res. 
        197), S5755 [17JY]
      Cowley, R. Adams: award Congressional Gold Medal posthumously 
        (see S. 1345), S5840 [23JY] (see H.R. 2782), H4856 [22JY]
      Crime: establish criminal offense for fraudulent claims about 
        receipt of military decorations or medals (see S. 210), S469 
        [4FE] (see H.R. 258), H168 [15JA]
      Cushing, Alonzo H.: award the Medal of Honor for acts of valor 
        during the Civil War (see S. 1258), S5499 [27JN] (see H.R. 
        2106), H2911 [22MY]
      Dept. of Defense: declare the attack at Fort Hood, TX, a 
        terrorist attack and ensure victims of such attack and their 
        families receive the same honors and benefits as those killed 
        or wounded in overseas combat zones (see S. 1500), S6446 
        [12SE] (see H.R. 3111), H5587 [17SE]
      ------require victims of attack at Fort Hood, TX, and their 
        families be accorded the same treatment, benefits, and honors 
        accorded to September, 11, 2001, terrorist attack victims and 
        families (see H.R. 705), H545 [14FE]
      Dept. of Education: establish an awards program recognizing 
        excellence exhibited by public school system employees 
        providing services to students in pre-kindergarten through 
        higher education (see S. 456), S1127 [5MR] (see H.R. 1763), 
        H2351 [25AP]
      Dept. of Veterans Affairs: establish a Medal for Distinguished 
        Public Service to honor veterans who make remarkable and 
        distinguished contributions to their communities (see H.R. 
        154), H50 [4JA]
      ------expand eligibility for a medallion furnished to signify 
        veteran status of a deceased individual (see H.R. 3671), H7566 
        [5DE]
      Distinguished Flying Cross National Memorial: designate (see S. 
        59), S43 [22JA] (see H.R. 330), H221 [22JA]
      Doherty, Glen: award Congressional Gold Medal posthumously (see 
        S. 1587), S7574 [28OC] (see H.R. 1186), H1426 [14MR]
      ------award Presidential Medal of Freedom posthumously (see H. 
        Res. 325), H5345 [1AU]
      Gentile, Dominic S.: award Medal of Honor posthumously (see H.R. 
        1237), H1567 [18MR]
      Holland, Milton M.: posthumously restore promotion to Army 
        captain that was rescinded due to his race (see H.R. 3364), 
        H6900 [29OC]
      Horne, Lena Calhoun: award Congressional Gold Medal posthumously 
        (see S. 397), S943 [27FE] (see H.R. 715), H546 [14FE]
      Immigration: deem any person who has received an award from the 
        U.S. Armed Forces for engagement in active combat or active 
        participation in combat to have satisfied certain requirements 
        for naturalization (see S. 1059), S3844 [23MY]
      Jibilian, Arthur: award Medal of Honor (see H.R. 658), H500 
        [13FE]
      Judge, Mychal: award Congressional Gold Medal posthumously (see 
        H.R. 1224), H1548 [15MR]
      Little Rock, AR: designate attack at recruiting station in which 
        William Long was killed and Quinton Ezeagwula was wounded, as 
        a terrorist attack for which the two soldiers are to be 
        awarded the Purple Heart (see H.R. 2244), H3094 [4JN]
      ------treat Armed Forces members killed or wounded in attack at 
        recruiting station in same manner as members killed or wounded 
        in a combat zone (see S. 1433), S6206 [1AU]
      Medal of Honor: award to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and 
        certain other veterans who were previously recommended (see 
        H.R. 3304), H6675 [22OC]
      ------award to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and certain 
        other veterans who were previously recommended (H.R. 3304), 
        concur in Senate amendments (see H. Res. 441), H8109 [12DE]
      ------award to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and certain 
        other veterans who were previously recommended (H.R. 3304), 
        corrections in enrollment (see H. Con. Res. 71), H8109 [12DE]
      Megellas, James: award Medal of Honor (see S. 993), S3657 [21MY] 
        (see H.R. 2082), H2838 [21MY]
      Motley, Constance Baker: award Congressional Gold Medal 
        posthumously (see S. 1150), S4405 [12JN] (see H.R. 3097), 
        H5546 [12SE]
      Nicklaus, Jack: award Congressional Gold Medal (see S. 1040), 
        S3843 [23MY] (see H.R. 2203), H2955 [23MY]
      Paul, Alice: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 
        457), S1127 [5MR] (see H.R. 874), H701 [27FE]
      Peralta, Rafael: award Medal of Honor posthumously (see S. Con. 
        Res. 9), S1950 [19MR] (see H. Con. Res. 26), H1630 [19MR]
      Peres, Shimon: award Congressional Gold Medal (see S. 1456), 
        S6207 [1AU] (see H.R. 2939), H5343 [1AU]
      Ride, Sally K.: award Congressional Gold Medal (see H.R. 2422), 
        H3758 [18JN]
      Schneier, Arthur: award Congressional Gold Medal (see H.R. 
        2387), H3653 [14JN]
      Science: establish a position of Science Laureate of the U.S. 
        (see S. 899), S3256 [8MY] (see H.R. 1891), H2533 [8MY]
      Taxation: provide an exclusion from gross income for AmeriCorps 
        educational awards (see H.R. 2737), H4724 [18JY]
      Towles, Robert L.: award Distinguished Service Cross for acts of 
        valor during the Vietnamese Conflict (see H.R. 3503), H7110 
        [14NO]
      Udall, Stewart L.: award Congressional Gold Medal posthumously 
        (see H.R. 750), H594 [15FE]
      Veterans: develop guidelines for use of unofficial sources of 
        information to determine eligibility for benefits and 
        decorations when service records are incomplete due to damage 
        while in Dept. of Defense possession (see H.R. 3397), H6952 
        [30OC]
      Veterans Day: recognize Birmingham, AL, as the home of the 
        longest running celebration, Raymond Weeks for efforts in 
        establishment, and the Tuskegee Airmen for receiving the 
        National Veteran Award (see H. Res. 395), H6954 [30OC]
      Woods, Tyrone: award Congressional Gold Medal posthumously (see 
        S. 1587), S7574 [28OC] (see H.R. 1186), H1426 [14MR]
      ------award Presidential Medal of Freedom posthumously (see H. 
        Res. 325), H5345 [1AU]
      World War II: award a Congressional Gold Medal in honor of 
        Filipino veterans (see H.R. 111), H31 [3JA]
      ------award Congressional Gold Medal to members of the Civil Air 
        Patrol (see S. 309), S707 [13FE] (see H.R. 755), H594 [15FE]
      ------award Congressional Gold Medal to members of the Office of 
        Strategic Services (OSS) (see S. 1688), S8000 [13NO] (see H.R. 
        3544), H7309 [20NO]
      ------award Congressional Gold Medal to Monuments Men in 
        recognition of their role in preservation, protection, and 
        restitution of monuments, works of art, and articles of 
        cultural importance (see S. 1862), S9051 [19DE] (see H.R. 
        3658), H7566 [5DE]
      ------award Congressional Gold Medal to the First Special 
        Service Force (see S. 789), S2896 [23AP] (see H.R. 324), H177 
        [18JA]
      Yousafzai, Malala: award Congressional Gold Medal (see H.R. 60), 
        H29 [3JA]
  Cloture motions
      Medal of Honor: award to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and 
        certain other veterans who were previously recommended (H.R. 
        3304), S8816 [15DE], S8957 [18DE]
  Inscriptions
      Association of Former Members of Congress Distinguished Service 
        Award plaque presented to Sec. of Transportation LaHood, H2613 
        [15MY]
  Letters
      Award Medal of Honor to Bennie G. Adkins: Chuck Hagel, Sec. of 
        Defense, H6779 [28OC]
      Award Medal of Honor to Donald P. Sloat: Robert M. Gates, E1609 
        [30OC]
      Congressional Gold Medal Award to the World War II First Special 
        Service Force: Representative Candice S. Miller, Committee on 
        House Administration (House), H2818 [21MY]
      ------Representative Hensarling, Committee on Financial Services 
        (House), H2818 [21MY]
  Lists
      Carnegie Foundation for the Advancement of Teaching and the 
        Council for Advancement and Support of Education Professors of 
        the Year Award recipients, S8047 [14NO]
      Congressional Award Gold Medal recipients, E913 [19JN]
      Council for the Arts of Herndon, VA, Science Applications 
        International Corp. (SAIC) Technology and the Arts Competition 
        winners, E685 [16MY]
      Dept. of State International Women of Courage Award recipients, 
        S1704 [12MR]
      Ellis Island Medal of Honor recipients, E1277 [10SE]
      National Academy of Inventors, Inc., Charter Fellow inductees, 
        E226 [28FE]
      Prince William County, VA, Chamber of Commerce Valor Award 
        recipients, E589 [3MY]
  Motions
      Medal of Honor: award to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and 
        certain other veterans who were previously recommended (H.R. 
        3304), S8816, S8817 [15DE], S9009 [19DE]
  Press releases
      Pamela Jones-Morton Recipient of Carnegie Award: Carnegie Hero 
        Fund Commission, E1097 [19JY]
      Pinellas County Man Receives Clive Rainey Award From Habitat for 
        Humanity International: Habitat for Humanity International, 
        E566 [26AP]
  Remarks in House
      Abbey, Richard W.: Sonoma County, CA, Bar Association Career of 
        Distinction Award recipient, E1613 [30OC]
      Abramoske-James, Stephanie: Congressional Veteran Commendation 
        for the 3d Congressional District of Texas recipient, E1883 
        [16DE]
      Abramson, William: Bronx, NY, Riverdale Jewish Community 
        Relations Council Community Builder Award recipient, E1902 
        [19DE]
      Adams, Desmund: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E242 [5MR]
      Adonizio, Charles A.: Pittston (PA) Dispatch Greater Pittston 
        Person of the Year Award recipient, E258 [7MR]
      African American Legacy Project of Northwest Ohio 
        (organization): tribute to honorees and emerging leaders, 
        E1476 [10OC]
      Ahn, Steve: McGlothlin Foundation Award for Teaching Excellence 
        recipient, E569 [26AP]
      Alameda County, CA, Labor Council: tribute to Unionist of the 
        Year awards dinner, H2311 [25AP]
      Albracht, William L.: request Sec. of the Army to review and 
        provide a report on downgrading of Medal of Honor nomination, 
        E879 [14JN]
      Albrecht, Katherine: Dept. of State Fulbright Award recipient, 
        E256 [7MR]
      Alcorn, Walter: Leadership Fairfax (organization) Katherine K. 
        Hanley Public Service Award recipient, E460 [15AP]
      Alderman, Lindsay: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E307 [15MR]
      Alexis, IL: United North Elementary School recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, E1547 [23OC]
      Alford, Michael: Time (publication) Dealer of the Year award 
        recipient, E556 [25AP]
      Ali, Mohamed: Presidential Champion of Change award recipient, 
        E1611 [30OC]
      Ali, Muhammad: award Congressional Gold Medal (H.R. 1084), E271 
        [12MR]
      Allen, Dorene: Michigan Supreme Court and Michigan Dept. of 
        Human Services Daniel J. Wright Lifetime Achievement Award 
        recipient, E1757 [2DE]
      Allen, Kyle: Eagle Scout Award recipient, E163 [15FE]
      Almquist, Art: People (publication) Teacher of the Year award 
        recipient, H7266 [20NO], E1697 [18NO]
      Altman, Anne: Institute for Excellence in Sales and Business 
        Development Lifetime Achievement Award recipient, E474 [16AP]
      Amplify Gymnastics LLC: SBA Phoenix Award recipient, E835 [11JN]
      Andersen, Dane: Eagle Scout Award recipient, E1345 [19SE]
      Anderson, W. Cody: Laborers' International Union of North 
        America, Local 332, Outstanding Community Leader Award 
        recipient, E1404 [30SE]
      Andy, Gus: American Hellenic Institute Hellenic Heritage Public 
        Service Award recipient, H6910 [30OC]
      Annan, Jack: Progressive 15 (organization) Alumni of the Plains 
        award recipient, E1632 [12NO]
      Annandale, NJ: Immaculate Conception School recipient of Dept. 
        of Education Blue Ribbon Schools award, E1808 [5DE]
      Annandale, VA: tribute to Annandale Volunteer Fire Dept., award 
        recipients, E1749 [21NO]
      Anthony, Enzo: Eagle Scout Award recipient, E1559 [23OC]
      Anthony, Walter L., IV: Eagle Scout Award recipient, E1561 
        [23OC]
      Anti-Defamation League: tribute to Centennial Celebration 
        honorees, E1369 [25SE]
      Aramaki, Kelly: Association of Washington School Principals 
        Washington State Elementary Principal of the Year award 
        recipient, E435 [12AP]
      Arasim, Christina: International Brotherhood of Teamsters Local 
        830 Scholarship recipient, E602 [7MY]
      Argiz, Tony: American Jewish Committee of South Florida National 
        Human Relations Award recipient, H6910 [30OC]
      Argo Marketing Group (business): Inc. (publication) Hire Power 
        Award for Job Creation recipient, E1706 [19NO]
      Armed Forces: award Congressional Gold Medal to the 65th 
        Infantry Regiment known as the Borinqueneers (H.R. 1726), 
        H2303, H2304 [25AP]
      ------ensure timely replacement of medals and performance 
        tracking, H3570 [13JN]
      ------require that the Purple Heart occupy a position of 
        precedence above the new Distinguished Warfare Medal (H.R. 
        833), H1343 [12MR], H1871 [10AP]
      Armstrong, Doug: American Red Cross Serving Greater Iowa Hero of 
        the Heartland Award recipient, E556 [25AP]
      Arnold, Darrin: Eagle Scout Award recipient, E985 [27JN]
      Arsenault, Justin: Congressional Veteran Commendation for the 3d 
        Congressional District of Texas recipient, E1884 [16DE]
      Arts Council of Fairfax County, Inc.: tribute to Arts Awards 
        recipients, E1671 [15NO]
      Ashby, Andrew J.: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. 
        Patrick (organization) Francis Swingle Award recipient, E311 
        [15MR]
      Asian-American Chamber of Commerce: tribute to Asian-American 
        Chamber Award recipients, E459 [15AP]
      Assemi, Darius: Fresno State Alumni Association Top Dog 
        Distinguished Alumnus Award recipient, E1543 [22OC]
      Augusta, ME: Central Maine Regional Communications Center Maine 
        National Emergency Number Association Critical Incident of the 
        Year Award recipient, E785 [4JN]
      ------tribute to Kennebec Valley Chamber of Commerce award 
        recipients, E38 [18JA]
      Axiotis, Erica: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E244 [5MR]
      Baker, Sean: Eagle Scout Award recipient, E805 [5JN]
      Bamberski, Gabrielle: International Brotherhood of Teamsters 
        Local 830 Scholarship recipient, E605 [7MY]
      Bamberski, Jacquelyn: International Brotherhood of Teamsters 
        Local 830 Scholarship recipient, E607 [7MY]
      Banasiak, Kate: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E308 [15MR]
      Bangor, ME: tribute to Bangor Chamber of Commerce award 
        recipients, E40 [18JA]
      Banks, Ernie: Presidential Medal of Freedom recipient, E1326 
        [17SE]
      Banner Bank (business): SBA Community Lender of the Year Award 
        recipient, E1117 [23JY]
      Barnes, Thomas: Presidential Champion of Change award recipient, 
        E561 [26AP]
      Baroch, Chuck: Golden, CO, Mayor's Award for Excellence 
        recipient, E1441 [4OC]
      Barrett, Alex: Eagle Scout Award recipient, E53 [23JA]
      Barrs, Bill: Rotary Club of Dodge County, GA, Farmer of the Year 
        award recipient, E164 [15FE]
      Bartlett, J.J.: Offshore Mariners' Wives Association Friends of 
        the Fishing Industry Award recipient, E1907 [19DE]
      Bartlett, Michelle and Jim: Rotary Club of Golden, CO, Ethics in 
        Business Award recipients, E606 [7MY]
      Baudler, Bradley: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Iowa, E168 [15FE]
      Bean Media Productions: Amherst, NY, Chamber of Commerce 
        President's Award recipient, E650 [14MY]
      Beatty, Collins A.: Eagle Scout Award recipient, E141 [13FE]
      Beauchamp, Brandt: Eagle Scout Award recipient, E1703 [19NO]
      Beauchamp, Jacob R.: Eagle Scout Award recipient, E528 [24AP]
      Beaudoin, Suzanne: Congressional Victims' Rights Caucus Ed Stout 
        Memorial Award recipient, E730 [23MY]
      Bedel, Janelle: Asbestos Disease Awareness Organization Alan 
        Reinstein Award recipient, E896 [17JN]
      Bedford, NH: Bedford Memorial Elementary School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H4534 [17JY]
      Beeler, Chase L.: Eagle Scout Award recipient, E138 [13FE]
      Bejado, Christopher: SBA Guam Small Business Person of the Year 
        award recipient, E401 [9AP]
      Bell, Victory: Rockford, IL, Booker Washington Center honoree, 
        E1856 [12DE]
      Bemis, Erin: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E309 [15MR]
      Bennett, Bob: Dubuque, IA, Area Labor Hall of Fame inductee, E84 
        [4FE]
      Bennett, Patricia: Novato, CA, Citizen of the Year award 
        recipient, E109 [6FE]
      Bentch, Hunter S.: Eagle Scout Award recipient, E369 [21MR]
      Bergman, Grant A.: Eagle Scout Award recipient, E1436 [4OC]
      Berndt, Sarah: Milken Family Foundation National Educator Award 
        recipient, E1426 [3OC]
      Bethany Christian Services (organization): Congressional 
        Coalition on Adoption Angels in Adoption Award recipient, 
        E1600 [30OC]
      Betzer, Peter R.: Achievement Rewards for College Scientists 
        (ARCS) Foundation STEM Visionary Catalyst Award recipient, E88 
        [4FE]
      Bhagowalia, Sanjeev (Sonny): Federal Computer Week (publication) 
        ``Federal 100 Award'' recipient, E386 [9AP]
      Bibens, James A.: Eagle Scout Award recipient, E142 [13FE]
      Biggs, Gabriel H.: Eagle Scout Award recipient, E1433 [4OC]
      Billingsley, Lucy: World Affairs Council H. Neil Mallon Award 
        recipient, E1593 [29OC]
      Bishop, Kaneko Oshima: Japan Order of the Rising Sun, Gold and 
        Silver Rays award recipient, E629 [9MY]
      Bjorklund, Richard (B.J.): Congressional Veteran Commendation 
        for the 3d Congressional District of Texas recipient, E1881 
        [16DE]
      Black Achievers, Inc.: tribute to award recipients, E1434 [4OC]
      Blankenship, Jared T.: Eagle Scout Award recipient, E161 [15FE]
      Boardman, OH: Akron Children's Hospital Mahoning Valley 
        recipient of American Nurses Association Outstanding Nursing 
        Quality Award, E435 [12AP]
      Boatright, Brian: Boy Scouts Honor Medal recipient, E86 [4FE]
      Boca Raton, FL: tribute to Boca Raton Community High School 
        Science Olympiad team, E994 [28JN]
      Bochler, Ann: Ashland, WI, Chamber of Commerce Person of the 
        Year award recipient, E485 [17AP]
      Bodenheimer, Joseph D.: Eagle Scout Award recipient, E497 [18AP]
      Boersma, Jamie: USA Network, Inc., Characters Unite Award 
        recipient, E1046 [11JY]
      Borgen, Margaret: Business Record (publication) Women of 
        Influence honoree, E1226 [2AU]
      Bostic, Alexandra: National Interscholastic Athletic 
        Administrators Association national scholarship recipient, 
        E1333 [18SE]
      Braddock District Council of Community Associations, Inc.: 
        tribute to Best of Braddock Awards recipients, E1099 [19JY]
      Bradford County Humane Society: American Society for the 
        Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA) grant recipient, E562 
        [26AP]
      Branch, Harold, III (HB): Universal Learning Centre 
        (organization) Courage in Learning Award recipient, E1417 
        [2OC]
      Branson, MO: Silver Dollar City (theme park) recipient of 
        Amusement Today (publication) Golden Ticket Award for Best New 
        Ride for wooden roller coaster Outlaw Run, E1437 [4OC]
      Bread for the City (organization): Physician Assistant 
        Foundation Caring for Communities Grant recipient, E1391 
        [27SE]
      Brem, Steven: American Brain Tumor Association Joel A. Gingras, 
        Jr., award recipient, E921 [19JN]
      Brendemuehl, Jonathan: Business Record (publication) Forty Under 
        40 honoree, E244 [5MR]
      Brenkle, John: American Institute for Public Service Jefferson 
        Award for Public Service recipient, E151 [14FE]
      Brentwood, CA: Liberty High School recipient of Dept. of Energy 
        Lawrence Livermore National Security Community Gift Program 
        award, E1904 [19DE]
      Bridgewater, Diane: Business Record (publication) Women of 
        Influence honoree, E1224 [2AU]
      Brizendine, Christopher: Eagle Scout Award recipient, E800 [5JN]
      Brock-Perini, Rita: Arizona Veterans Hall of Fame inductee, 
        E1722 [20NO]
      Broward County, FL: tribute to Broward County Senior Hall of 
        Fame inductees, E517 [23AP]
      Brown, Curtis: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E242 [5MR]
      Brown, Nathan F.: Eagle Scout Award recipient, E1383 [26SE]
      Brown, Trent: Eagle Scout Award recipient, E1314 [12SE]
      Buckler, Aitkin: Bath County, KY, Agriculture Hall of Fame 
        inductee, E1006 [28JN]
      Bucks Promise for Youth and Communities (organization): 
        Community Anti-Drug Coalitions of America and Consumer 
        Healthcare Products Association Dose of Prevention Award 
        recipient, H353 [5FE]
      Bufano, Kathryn: Housewares Charity Foundation Lifetime 
        Humanitarian Award recipient, E295 [14MR]
      Bufflo Grove, IL: Twin Groves Middle School recipient of Dept. 
        of Education Blue Ribbon Schools award, E1797 [5DE]
      Bullard's Farm Market (business): Greater Elkhart, IN, Chamber 
        of Commerce Business of the Year award recipient, H3931 [20JN]
      Burns, Mike: Darden Concepts, Inc., Diamond Club Award 
        recipient, E1688 [18NO]
      Burpee, Noreen S.: National Ethnic Coalition of Organizations 
        Ellis Island Medal of Honor recipient, E748 [23MY]
      Burris, Carol: School Administrators Association of New York 
        State Principal of the Year award recipient, E527 [24AP]
      Business Incubator Center (organization): National Business 
        Incubation Association Incubator of the Year award recipient, 
        E767 [3JN]
      Byrne, Donna: Bucks County, PA, Women's History Month Award 
        recipient, E257 [7MR]
      Cable, Austin L.: Eagle Scout Award recipient, E368 [21MR]
      Cahill, Willy (Clipper): USA Judo (organization) Lifetime 
        Achievement Award recipient, E1246 [2AU], E1782 [3DE]
      Calabrese, Joseph: International Forum of Psychosis & Bipolar 
        Disorders (organization) Lifetime Achievement Award recipient, 
        E862 [14JN]
      Caldwell, Sabrina D.: Boys & Girls Clubs of America Oprah 
        Winfrey Mississippi Youth of the Year award recipient, E1326 
        [17SE]
      Campbell, Keith and family: Santa Rosa County, FL, Outstanding 
        Farm Family award recipient, E1087 [18JY]
      Cantu, Igancio (Nash): American Network for Community Options 
        and Resources Texas' Direct Support Professional of the Year 
        award recipient, E681 [16MY]
      Capital Energy Inc.: SBA District of Columbia Small Business of 
        the Year award recipient, E773 [3JN]
      Capitol Building and Grounds: authorize use of Emancipation Hall 
        for activities associated with the ceremony to award the 
        Congressional Gold Medal to Native American code talkers (S. 
        Con. Res. 25), H7164, H7165 [18NO]
      ------permit use of rotunda for presentation of Congressional 
        Gold Medal to Muhammad Yunus (H. Con. Res. 20), H997 [6MR]
      Cappa, Jeff: Indiana Sheriff's Association Sheriff of the Year 
        award recipient, E1258 [9SE]
      Carillo, Yolanda: Greater Corona, CA, Valley Chamber of Commerce 
        Citizen of the Year award recipient, E39 [18JA]
      Carmel, IN: Creekside Middle School recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, E1596 [29OC]
      Carrizzo, Jackson A.: Eagle Scout Award recipient, E152 [14FE]
      Carroll, Fiona: Epilepsy Foundation of Northeastern New York 
        Winning Kid designee, E242 [5MR]
      Carstensen, Tina Gray: Business Record (publication) Forty Under 
        40 honoree, E245 [5MR]
      Carter, Michael: Medal of Honor recipient, H5270 [1AU]
      Casper, Mark: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. Patrick 
        (organization) Man of the Year award recipient, E309 [15MR]
      Castro Valley, CA: Canyon Middle School named to National Forum 
        To Accelerate Middle-Grades Reform ``Schools to Watch'' list, 
        H4045 [26JN]
      ------Jensen Ranch Elementary School recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, H5825 [25SE]
      Century Group Inc.: Louisiana Economic Development Association 
        Lantern Award recipient, E846 [12JN]
      Cerealine Manufacturing Co.: Indiana Historical Bureau State 
        historical marker recipient, E1170 [31JY]
      Cerritos, CA: Frank Leal Elementary School recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, E1446 [7OC]
      Cervenka, Robert F.: Price County, WI, Economic Development 
        Association Lifetime Achievement Award recipient, E657 [14MY]
      Chamblee, Sandra Gove: Chamber of Commerce of the Palm Beaches, 
        FL, Athena Award recipient, E1582 [28OC]
      Chantilly, VA: tribute to Dulles Regional Chamber of Commerce 
        Educator of the Year award recipients, E215 [28FE]
      ------tribute to Dulles Regional Chamber of Commerce ``Stars 
        Over Dulles'' Award recipients, E474 [16AP]
      Chapnick, Elaine: Larchmont-Mamaroneck Community Television, 
        Inc. (LMC-TV) Sunny Yeddis Goldberg Award recipient, E1900 
        [19DE]
      Cheektowaga, NY: Cheektowaga Patriotic Commission recipient of 
        Cheektowaga Chamber of Commerce Special Presentation Award, 
        E1314 [12SE]
      ------Sisters of Charity Hospital, St. Joseph Campus, recipient 
        of Cheektowaga Chamber of Commerce Large Business of the Year 
        Award, E1297 [12SE]
      Chicago, IL: Evergreen Academy Middle School named to National 
        Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ``Schools to Watch'' 
        list, E991 [28JN]
      Chisholm, Shirley: award Congressional Gold Medal posthumously 
        (H.R. 852), E202 [27FE]
      Chouinard, Yvon: Los Padres Forest Watch (organization) 
        Wilderness Legacy Award recipient, E410 [10AP]
      Christensen, Matthew A.: Eagle Scout Award recipient, E79 [1FE]
      Church, Charles: Boone, NC, Area Chamber of Commerce Tuckwiller 
        Award for Community Development recipient, H7305 [20NO]
      Ciampi, Lou, Sr.: Italian American Association of Luzerne 
        County, PA, Person of the Year award recipient, E1489 [11OC]
      Cinnamon, Katelyn: Prudential Insurance Co., of America Spirit 
        of Community Award recipient, E611 [7MY]
      Cintas Corp.: Statesville, NC, branch recipient of North 
        Carolina Dept. of Labor OSHA Carolina Star Program award, 
        H1334 [12MR]
      Cisneros, Jesus: Clinton Global Initiative University 
        Commitments Challenge winner, E842 [11JN]
      Civil rights: award a Congressional Gold Medal to Addie Mae 
        Collins, Denise McNair, Carole Robertson, and Cynthia Wesley 
        honoring the 50th anniversary of the Sixteenth Street Baptist 
        Church bombing (H.R. 360), H226, H227 [23JA], H2145 [18AP], 
        H2261-H2267, H2275 [24AP], E546 [25AP], E560, E562 [26AP]
      Clark, Karen: Harvey Milk Champions of Change award recipient, 
        E734, E760 [23MY]
      Clark, S. William, III: American Academy of Ophthalmology 
        Outstanding Advocate Award recipient, E387 [9AP]
      Clayton, Richard J.: Greater Spring Lake, NJ, Chamber of 
        Commerce Citizen of the Year award recipient, E631 [9MY]
      Clifton, Kyle: Army Engineer Association Steel de Fleury Medal 
        recipient, E1832 [11DE]
      Clinton, William J.: Presidential Medal of Freedom recipient, 
        H7199 [19NO]
      Cockriel, Adam E.: Eagle Scout Award recipient, E137 [13FE]
      Coffey, Keeshaun: Congressional Veteran Commendation for the 3d 
        Congressional District of Texas recipient, E1890 [16DE]
      Collens, Benjamin J.: Eagle Scout Award recipient, E496 [18AP]
      Collins, James: Southeastern Massachusetts Veteran of the Year 
        award recipient, E1656 [14NO]
      Colorado Springs, CO: Columbia Elementary School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1680 [15NO]
      Columbia, MD: Howard County Library System recipient of Gale 
        (company) and Library Journal Library of the Year award, E894 
        [17JN]
      Comer, David H.: Eagle Scout Award recipient, E1374 [25SE]
      Community Health Care, Inc.: Robert Young Center recipient of 
        URAC (organization) Gold Best Practice Award, E1655 [14NO]
      Congress: tribute to Congressional Award Gold Medal recipients, 
        E913 [19JN]
      Congressional Award Act: reauthorize (S. 1348), H6019, H6020 
        [30SE]
      Connell Insurance Co.: Springfield, MO, Area Chamber of Commerce 
        W. Curtis Strube Small Business Award recipient, E821 [6JN]
      Conner, Ernest W.: DAR National Outstanding Veteran Volunteer 
        award recipient, E1057 [15JY]
      Connolly, Matthew: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E241 [5MR]
      Cooper, Chris: University of North Carolina Board of Governors 
        Award for Excellence in Teaching recipient, E1205 [2AU]
      Copeland, Richard: SBA Minnesota Small Business Person of the 
        Year award recipient, E698 [17MY]
      Coppell, TX: Wilson Elementary School Great Expectations 
        (organization) Model School designee, E574 [26AP]
      Corgan, Jack P.: Eagle Scout Award recipient, E201 [27FE]
      Costanzo's Bakery, Inc.: Cheektowaga, NY, Chamber of Commerce 
        Special Presentation Award recipient, E1311 [12SE]
      Cowden, Eric: Future Farmers of America Honorary American Star 
        Degree recipient, H7402 [3DE]
      Cownie, Patty: Business Record (publication) Women of Influence 
        honoree, E1219 [2AU]
      Crime: establish criminal offense for fraudulent claims about 
        receipt of military decorations or medals (H.R. 258), H2779-
        H2781 [20MY]
      Critelli, Ron: Amerigo Vespucci Society of Long Branch, NJ, Man 
        of the Year award recipient, E235 [4MR]
      Crowley, Barbara: Business Record (publication) Women of 
        Influence honoree, E1229 [2AU]
      Cruz, Benjamin J.F.: Judiciary of Guam Hustisia Award recipient, 
        E657 [14MY]
      C-SPAN: tribute to StudentCam documentary competition winners, 
        H1868 [10AP]
      Cull, Zachary: Eagle Scout Award recipient, E167 [15FE]
      Cunningham, Lawrence: Business Record (publication) Forty Under 
        40 honoree, E243 [5MR]
      Cupp-Homer, Angela: American Red Cross Serving Greater Iowa Hero 
        of the Heartland Award recipient, E583 [30AP]
      Cutcliffe, David: Walter Camp Football Foundation Coach of the 
        Year award recipient, E1841 [11DE]
      Dabney, James: U.S. Army Ranger Association Ranger Hall of Fame 
        inductee, E1460 [8OC]
      Dahmer, Ryan: Eagle Scout Award recipient, E457 [15AP]
      Dale City, VA: tribute to Dale City Christian Church Dale City 
        Multicultural Achievement Awards recipients, E458 [15AP]
      Daly, Alex: Eagle Scout Award recipient, E316 [15MR]
      Daly, Samuel: Eagle Scout Award recipient, E307 [15MR]
      D'Arrigo, Andrew A.: Grower-Shipper Association E.E. ``Gene'' 
        Harden Award for Lifetime Achievement recipient, E951 [20JN]
      Davaluri, Nina: Miss America Pageant winner, H7149 [15NO]
      Davis, Ron: NIH Jacob K. Javits Neuroscience Investigator Award 
        recipient, E205 [27FE]
      Dawsonville, GA: Dawson County High School Junior ROTC Program 
        recipient of Gold Star award, H2106 [17AP]
      De Bruyn, Hanna: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Connecticut, E134 [13FE]
      DeClerck, Dylan: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Iowa, E171 [15FE]
      DeMersseman, Lori: Los Angeles County, CA, Democratic Party 
        Franklin and Eleanor Roosevelt Democrat of the Year award 
        recipient, E1531 [16OC]
      Deng, Alice: Alameda County, CA, Women's Hall of Fame inductee, 
        H1642 [20MR]
      Denville, NJ: Morris County School of Technology recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1797 [5DE]
      Dept. of Defense: declare the attack at Fort Hood, TX, a 
        terrorist attack and ensure victims of such attack and their 
        families receive the same honors and benefits as those killed 
        or wounded in overseas combat zones (H.R. 3111), H5629 [18SE]
      ------require Medal of Honor to be made of gold, H3559 [13JN]
      ------require victims of attack at Fort Hood, TX, and their 
        families be accorded the same treatment, benefits, and honors 
        accorded to September, 11, 2001, terrorist attack victims and 
        families, H438 [12FE], E125 [12FE]
      ------require victims of attack at Fort Hood, TX, and their 
        families be accorded the same treatment, benefits, and honors 
        accorded to September, 11, 2001, terrorist attack victims and 
        families (H.R. 705), H1581 [19MR]
      ------tribute to living Medal of Honor recipients, H5625-H5641 
        [18SE], H5826 [25SE], E1341 [19SE]
      Dept. of Justice: tribute to Congressional Badge of Bravery 
        recipients, E745 [23MY]
      Dept. of Veterans Affairs: Southern Arizona VA Health Care 
        System recipient of Robert W. Carey Performance Excellence 
        Award, E833 [11JN]
      Deptford Township, NJ: tribute to Martin Luther King, Jr., 
        contest winners, E135 [13FE]
      Derry, Connor J.: Eagle Scout Award recipient, E148 [14FE]
      Desfosses, Theresa M.: RV/MH Heritage Foundation, Inc., RV/
        Manufactured Hall of Fame inductee, E1549 [23OC]
      Dethlefs-Trettin, Angela: Business Record (publication) Forty 
        Under 40 honoree, E272 [12MR]
      DeVries, Anna: Dept. of State Fulbright Award recipient, E255 
        [7MR]
      Diamond Hawk Golf Course (business): Cheektowaga, NY, Chamber of 
        Commerce Small Business of the Year award recipient, E1309 
        [12SE]
      Diaz, Luis: South County ``San Foley'' Labor Leader of the Year 
        Award recipient, E513 [23AP]
      DiCaprio, Tamara (TJ): EPA Center for Corporate Climate 
        Leadership Award recipient, E440 [12AP]
      Dicesare, Melissa: Walton County, FL, Teacher of the Year award 
        recipient, E200 [27FE]
      Dickmeyer, Adam: Eagle Scout Award recipient, E1373 [25SE]
      Dilocker, Samantha: Prudential Insurance Co., of America Spirit 
        of Community Award recipient, E613 [7MY]
      Dimmer, Jack: Harvard University National Model U.N. Honorable 
        Fixed NGO Award recipient, E823 [6JN]
      Ding, Manning: Dept. of State Fulbright Award recipient, E258 
        [7MR]
      Distinguished Flying Cross National Memorial: designate (H.R. 
        330), H6853, H6854 [29OC]
      DiTirro, Loretta: Wheat Ridge, CO, City Council Partnership 
        Award recipient, E1438 [4OC]
      Dixon, Charley G., Jr.: Knox County, KY, Chamber of Commerce Man 
        of the Year award recipient, E1589 [29OC]
      Doherty, Glen: award Congressional Gold Medal posthumously (H.R. 
        1186), E1285 [11SE]
      Domenichelli, Cheryl: Association of California School 
        Administrators Secondary Principal of the Year award 
        recipient, E1268 [9SE]
      Donia, Taylor: International Brotherhood of Teamsters Local 830 
        Scholarship recipient, E608 [7MY]
      Donner, Jordan K.: Eagle Scout Award recipient, E136 [13FE]
      Dorsey, Ed: Golden, CO, Mayor's Award for Excellence recipient, 
        E1442 [4OC]
      Douglas, Grant D.E.: Eagle Scout Award recipient, E530 [24AP]
      Douglas, Thomas H.: SBA Missouri Small Business Person of the 
        Year award recipient, E1042 [10JY]
      Douma, Kimberly: Napa County, CA, Office of Education Napa 
        County Teacher of the Year award recipient, E1277 [10SE]
      Dover, NJ: Dover High School recipient of Dept. of Education 
        Blue Ribbon Schools award, E1794 [5DE]
      Downes, Grant M.: Eagle Scout Award recipient, E1392 [27SE]
      Dressel, Melanie: Seattle Business (publication) Executive 
        Excellence Award recipient, E444 [12AP]
      Driggers, Preston: Golden, CO, Mayor's Award for Excellence 
        recipient, E1442 [4OC]
      Druffner, Lewis: Pittston (PA) Dispatch Joseph Saporito Lifetime 
        of Service Award recipient, E256 [7MR]
      DuBois, PA: DuBois Area Middle School named to National Forum To 
        Accelerate Middle-Grades Reform ``Schools to Watch'' list, 
        H4093 [27JN]
      Duke University: Dept. of Education Fulbright-Hays Doctoral 
        Disertation Research Abroad Grant recipient, E1617 [30OC]
      Dumfries, VA: tribute to Town of Dumfries Volunteer Award 
        recipients, E998 [28JN]
      Durham, NC: Duke University Hospital recipient of NIST Malcolm 
        Baldridge National Quality Award, E1720 [20NO]
      ------Southern Living (publication) ``South's Tastiest Town'' 
        designee, E417 [10AP]
      Dutcher, Angelina: Epilepsy Foundation of Northeastern New York 
        Winning Kid designee, E242 [5MR]
      Dwiggins, John P.R.: Eagle Scout Award recipient, E532 [24AP]
      East Peoria, IL: East Peoria School District 86 named NAMM 
        Foundation ``Best Communities for Music Education'', E670 
        [15MY]
      Eaton, Don: San Carlos, CA, Citizen of the Year Award recipient, 
        E187 [26FE]
      Eaton County, MI: tribute to Eaton County Parks and Recreation 
        Commission Alvin Whitfield Community Service Award recipients, 
        E1522 [16OC]
      Edward Ferrell + Lewis Mittman (company): MADE--In America 
        (organization) BEST--Made in America Award recipient, E1077 
        [17JY]
      Edwards, Mark A.: American Association of School Administrators 
        National Superintendent of the Year award recipient, H1403 
        [14MR]
      Efird, Russel: Fresno County, CA, Farm Bureau Distinguished 
        Service Award recipient, E916 [19JN]
      Eichold, Bernard: tribute to Civitan International 
        (organization) Mobile, AL, Cottage Hill chapter Mobilian of 
        the Year Award recipient, E349 [21MR]
      Elgin, IL: Got Robot? FTC Team No. 5037 recipient of For 
        Inspiration and Recognition of Science and Technology (FIRST) 
        (organization) Tech Challenge (FTC) Illinois State Tournament 
        Inspire Award, H351 [5FE]
      Elliott, Horace: National Board of Chiropractic Examiners 
        Leadership Award and Dynamic Chiropractic (publication) Person 
        of the Year Award recipient, E1799 [5DE]
      Ellis, Ralph and Joy: Lyric Stage Spotlight Award recipients, 
        E299 [14MR]
      Emery, Patrick W.: Sonoma County, CA, Bar Association Career of 
        Distinction Award recipient, E1603 [30OC]
      Enriquez, Anita B.: SBA Guam Women in Business Champion of the 
        Year award recipient, E384 [9AP]
      ERA, A Waters Co.: Greater Golden, CO, Chamber of Commerce 
        Chairman's Award recipient, E126 [12FE]
      Erickson, Bill: Colorado State University Alumni Association 50 
        Year Club Public Service Award recipient, E1794 [5DE]
      Erickson, Heather: Okaloosa County, FL, Teacher of the Year 
        award recipient, E198 [27FE]
      Erie Canal Harbor Development Corp.: Amherst, NY, Chamber of 
        Commerce Stewardship Award recipient, E1580 [28OC]
      Ethridge, Elizabeth: Legion of Valor of the United States of 
        America, Inc., Bronze Cross for Achievement recipient, H6837 
        [29OC]
      Evans, Anne: New England Tire and Service Association Hall of 
        Fame inductee, E430 [11AP]
      Faber, Sandra: NSF National Medal of Science award recipient, 
        E43 [22JA]
      Fairbairn, James: Congressional Veteran Commendation for the 3d 
        Congressional District of Texas recipient, E1888 [16DE]
      Fairfax County, VA: tribute to Fairfax County Football Hall of 
        Fame inductees, E212 [28FE]
      ------tribute to Fairfax County Land Conservation and Tree 
        Planting and Preservation Awards recipients, E214 [28FE]
      ------tribute to Fairfax County Park Service award recipients, 
        E1740 [21NO]
      Fairfax County Federation of Citizens Associations: tribute to 
        honorees, E470 [16AP]
      Falcone, Sam, Sr.: Italian American Association of Luzerne 
        County, PA, Lifetime Achievement Award recipient, E1494 [11OC]
      FarmedHere (business): Chicago Innovation Awards Top 10 ``Up-
        and-Comer'' award recipient, E1606 [30OC]
      Farmer, Betsy: Space Coast Early Intervention Center Helping 
        Hand Lifetime Achievement Award recipient, E1718 [20NO]
      Farnen, Andrew J.: Eagle Scout Award recipient, E1169 [31JY]
      Federated Rural Electric (company): National Rural Electric 
        Cooperative Association Community Service Award for Community 
        Investment recipient, E538 [24AP]
      Fenske, Ethan J.: Eagle Scout Award recipient, E1658 [14NO]
      Fernandes, John: EPA Environmental Merit Award recipient, H4148 
        [28JN]
      Fillippo, Tom: Chester County, PA, Economic Development Council 
        Hall of Fame Award recipient, E382 [9AP]
      Fisher, Carl: Missouri Pioneer in Education award recipient, 
        E1193 [1AU]
      Fishers, IN: St. Louis de Montfort Catholic School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1592 [29OC]
      Fitzgerald, Judith L.: New Jersey Dream Keeper Award recipient, 
        E562 [26AP]
      Fleming, Josh: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E313 [15MR]
      Flores, Benny M., Jr.: Silver Star recipient, E592 [6MY]
      Florida: tribute to 16th Congressional District Fire and Rescue 
        and EMS Award recipients, E1257 [9SE]
      ------tribute to 16th District Congressional Law Enforcement 
        Award recipients, E596 [6MY]
      Florida International University: College of Education 
        ``Creating Latino Access to a Valuable Education'' (CLAVE) 
        Program Excelencia in Education (organization) ``Example of 
        Excelencia'' honoree, E1391 [27SE]
      Foote, Maria: Okaloosa County, FL, School District Educational 
        Support Professional of the Year award recipient, E317 [15MR]
      Ford, Chad: Eagle Scout Award recipient, E398 [9AP]
      Fort Worth, TX: tribute to Trimble Technical High School Texas 
        Christian University Community Scholars Program scholarship 
        recipients, H2377 [26AP]
      ------tribute to Woodhaven Scholarship award recipients, H2525 
        [8MY]
      Fradkin, Irving: Congressional Medal of Honor Foundation Citizen 
        Service Before Self finalist, H608 [25FE]
      Fremont, CA: Make a Difference Day City Award recipient, H2231 
        [23AP]
      Frey, Molly: Our Military Kids (organization) Military Kid of 
        the Year award recipient, E751 [23MY]
      Fulkerson, Cate: Reston, VA, Citizens Association Citizen of the 
        Year award recipient, E462 [15AP]
      Fulton, Mandy: Wheat Ridge Business Association Member of the 
        Year Award recipient, E1440 [4OC]
      Furgenson, Misty: American Health Care Association and National 
        Center for Assisted Living Silver National Quality Award 
        recipient, E1442 [4OC]
      Gade, Paul: Congressional Veteran Commendation for the 3d 
        Congressional District of Texas recipient, E1882 [16DE]
      Gaines, Ernest J.: National Endowment for the Arts National 
        Medal of Arts recipient, E1064 [16JY]
      Galena, IL: inclusion in Executive Travel (publication) 
        America's Best Small Towns list, E1389 [27SE]
      Gallagher, Felix: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E271 [12MR]
      Gallegos, Maximilian E.: Eagle Scout Award recipient, E164 
        [15FE]
      Garcia, Catalina: Hispanic 100 (organization) Latina Living 
        Legend award recipient, E1596 [29OC]
      Garcia, Juliet V.: Girl Scouts of Greater South Texas Award of 
        Distinction recipient, E1212 [2AU]
      Gelhaar, Lori: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E273 [12MR]
      George, Zachary: Purple Heart recipient, H1342 [12MR]
      Georgetown, KY: Royal Spring Middle School named to National 
        Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ``Schools to Watch'' 
        list, E976 [26JN]
      Georgia: tribute to Georgia Military Veterans Hall of Fame 
        inductees, E1830 [11DE]
      ------tribute to Georgia Student Health and Physical Education 
        (SHAPE) Program Honor Roll medal recipients, E1297 [12SE]
      Georgia National Guard: Army Communities of Excellence National 
        Guard Special Category award recipient, E409 [10AP]
      Gibbs, Lindsey: International Brotherhood of Teamsters Local 830 
        Scholarship recipient, E604 [7MY]
      Gilliland, Ben: General Council of the Assemblies of God Royal 
        Ranger Gold Medal of Achievement award recipient, E200 [27FE]
      Gilliland, Josh: Eagle Scout Award recipient, E204 [27FE]
      Gilman Brothers Co.: Dept. of Commerce President's ``E'' Award 
        recipient, E692 [17MY]
      Gindhart, Daniel: International Brotherhood of Teamsters Local 
        830 Scholarship recipient, E611 [7MY]
      Giunta, Francis: Dubuque, IA, Area Labor Hall of Fame inductee, 
        E88 [4FE]
      Givens, Cedric G.: Zulu Social Aid & Pleasure Club Inc., King of 
        Zulu designee, E121 [12FE]
      Goknar, Erdag: National Endowment for the Arts Literature 
        Translation Fellowship recipient, E1137 [25JY]
      Gold, Doug: Jewish Big Brothers & Big Sisters of Los Angeles, 
        CA, Big Brother of the Year award recipient, E438 [12AP]
      Golden Goose Award: tribute to recipients recognized for human 
        and economic benefits of federally funded research, H5665 
        [19SE]
      Golomb, Solomon: NSF National Medal of Science award recipient, 
        E169 [15FE]
      Gomez, Maria: Presidential Citizens Medal recipient, E1452 [8OC]
      Gordon, Thomas: Eagle Scout Award recipient, E312 [15MR]
      Gosselin, Charles M., III: Eagle Scout Award recipient, E1393 
        [27SE]
      Gotzon, Andrew: Eagle Scout Award recipient, E681 [16MY]
      Gould, Jared D.: Eagle Scout Award recipient, E1707 [19NO]
      Gouldd, Shea: National Federation of Independent Business Young 
        Entrepreneur of the Year award recipient, H4161 [28JN]
      Graham, Richard H.: Congressional Veteran Commendation for the 
        3d Congressional District of Texas recipient, E1876 [16DE]
      Grandquist, Linda: Business Record (publication) Women of 
        Influence honoree, E1210 [2AU]
      Granger, Spencer H.: Eagle Scout Award recipient, E149 [14FE]
      Graves, Alyssa: Greater Golden, CO, Chamber of Commerce Business 
        of the Year Award recipient, E134 [13FE]
      Graves, Karen: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence Lifetime 
        Achievement Award recipient, E944 [20JN]
      Gray, Edmund: Providence Sacred Heart Medical Center, Spokane, 
        WA, Sister Peter Claver Award recipient, E1643 [13NO]
      Greene, Robert: Buffalo Club (organization) Buffalo Club Medal 
        recipient, E1463 [9OC]
      Green-Jackson, Pamela: Presidential Citizens Medal recipient, 
        E166 [15FE]
      Greenleaf, Shane: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E257 [7MR]
      Greenwood, Ron and Lisa: Gold Coast Veterans Foundation Founders 
        Award recipients, E1562 [23OC]
      Griffin, Thomas: James Madison Memorial Fellowship Foundation 
        James Madison Fellowship designee, E752 [23MY]
      Grisillo, Anthony: Pennsylvania Teacher of the Year Award 
        recipient, E1823 [10DE]
      Griswold, Craig S.: Eagle Scout Award recipient, E139 [13FE]
      Guinn, David: Baylor University Baylor Lawyer of the Year award 
        recipient, E1482 [10OC]
      Gun, Vance H.: Aspen Institute Center for Native American Youth 
        Champion of Change award recipient, H7008 [13NO]
      Hadad, Dan: National Association of School Superintendents 
        National Superintendent of the Year award recipient, E1227 
        [2AU]
      Hahn, Alexander: Eagle Scout Award recipient, E710 [21MY]
      Hahn, Andrew: Eagle Scout Award recipient, E710 [21MY]
      Haindfield, Danielle: Business Record (publication) Forty Under 
        40 honoree, E257 [7MR]
      Haines, Kevin: Congressional Veteran Commendation for the 3d 
        Congressional District of Texas recipient, E1874 [16DE]
      Halderman, Peggy: Presidential Champion of Change award 
        recipient, E604 [7MY]
      Hall, Gloria: Bucks County Conservation District (organization) 
        George M. Bush Farmland Preservation Award recipient, E784 
        [4JN]
      Halle, John: Spurwink Services (organization) Humanitarian of 
        the Year Award recipient, E1605 [30OC]
      Hamilton, Travis: American Red Cross Serving Greater Iowa Hero 
        of the Heartland Award recipient, E557 [25AP]
      Hamm, Ed, Jr.: Modern Woodmen of America (organization) Hometown 
        Hero award recipient, E1521 [16OC]
      Hampton, Matthew: Palmer, TN, Veterans Appreciation Award 
        recipient, H7460 [4DE]
      Hamtramck, MI: tribute to renaming of Caniff St., segment in 
        honor of Joseph R. Jordan, E565 [26AP]
      Hanley, Katherine: Lorton Arts Foundation, Inc., Founders Award 
        recipient, E1571 [24OC]
      Hansen, Landon: Eagle Scout Award recipient, E1787 [4DE]
      Haralambides, John: American Hellenic Institute Hellenic 
        Heritage Public Service Award recipient, H6910 [30OC]
      Harounian, Jack and Violet: Aleh Foundation Award Dinner 
        Chairpersons, E526 [24AP]
      Harris, Emily: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E289 [13MR]
      Harris, Marilyn E.: Dept. of Agriculture Rural Development 
        National Multi-Family Housing Site Manager of the Year for 
        Elderly Housing award recipient, E1121 [24JY]
      Harris, Matthew: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E241 [5MR]
      Harris, Wesley: Eagle Scout Award recipient, E494 [18AP]
      Harrity, Sheila: MetLife/National Association of Secondary 
        School Principals National High School Principal of the Year 
        award recipient, E1391 [27SE]
      Harvey, Grayson T.: Eagle Scout Award recipient, E256 [7MR]
      Harwell, Beth: Operation Andrew Group (organization) Joe and 
        Honey Rodgers Christian Civic Leader of the Year Award 
        recipient, E1535 [22OC]
      Hatrick, Edgar B., III: Loudoun Laurels Foundation Loudoun 
        Laurels Stewardship Medal recipient, E1395 [27SE]
      Haugen, Nils: Eagle Scout Award recipient, E429 [11AP]
      Hawkins, LaWanda: Congressional Victims' Rights Caucus Eva 
        Murillo Unsung Hero Award recipient, E730 [23MY]
      Hayes, Elvin: National Collegiate Basketball Hall of Fame 
        inductee, E1200 [1AU]
      Hedge, Loes: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence for Women 
        in Volunteerism Award recipient, E947 [20JN]
      Heidecker, John: Hazleton, PA, Elks Lodge 200 Elk of the Year 
        award recipient, E239 [4MR]
      Hendersonville, NC: Dana Elementary School designated 
        Partnership for 21st Century Skills (organization) 21st 
        Century Learning Exemplar School, E1860 [12DE]
      Hensley, Jeff: Congressional Veteran Commendation for the 3d 
        Congressional District of Texas recipient, E1887 [16DE]
      Herber, John: People (publication) Teacher of the Year Award 
        recipient, E1869 [12DE]
      Herm, Martha: Congressional Victims' Rights Caucus Ed Stout 
        Memorial Award for Outstanding Victim Advocacy recipient, E730 
        [23MY]
      Herndon, VA: tribute to Council for the Arts of Herndon Science 
        Applications International Corp. (SAIC) Technology and the 
        Arts Competition winners, E685 [16MY]
      Heronemus, Evan J.: Eagle Scout Award recipient, E1850 [12DE]
      Heronemus, Seth M.: Eagle Scout Award recipient, E1856 [12DE]
      Hess, John (Jack): Boy Scouts Longs Peak, CO, Council 
        Distinguished Eagle Scout Award recipient, E1599 [30OC]
      High Tech Components, Inc.: Louisiana Economic Development 
        Association Lantern Award recipient, E971 [26JN]
      Highland Park, IL: Elm Place Middle School Illinois Future 
        Problem Solvers Bowl winner, H2449 [7MY]
      Hilbert, Angela: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E290 [13MR]
      Hillsboro, OH: anniversary of Hillsoboro VFW Post 9094, E1609 
        [30OC]
      Hillsborough, NC: A.L. Stanback Middle School named to National 
        Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ``Schools to Watch'' 
        list, E1143 [25JY]
      Hinke, Joey: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E312 [15MR]
      Hodges, Kappy: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence Emerging 
        Leader Award recipient, E941 [20JN]
      Hodson, Jacob B.: Eagle Scout Award recipient, E154 [14FE]
      Hoffman, Jack: ESPN (television network) ESPY Sports Moment of 
        the Year award recipient, H4831 [22JY]
      Hoke, Fletcher G.: Eagle Scout Award recipient, E1437 [4OC]
      Holifield, James: Indiana Association of School Principals 
        Indiana Middle School Principal of the Year award recipient, 
        E1343 [19SE]
      Ho'olehua, HI: Molokai Middle School Golden Eyes robotics team 
        winner of Hawaii For Inspiration and Recognition of Science 
        and Technology (FIRST) (organization) Lego League 
        Championship, H3108 [5JN]
      Hooten, James D.: Eagle Scout Award recipient, E682 [16MY]
      Horecky, Frederick J.: SBA Guam Minority Small Business Champion 
        of the Year award recipient, E391 [9AP]
      Horne, Lena Calhoun: award Congressional Gold Medal posthumously 
        (H.R. 715), E145 [14FE]
      Horseshoe Curve Benevolent Association: tribute to law 
        enforcement personnel honorees, E1674 [15NO]
      House of Representatives: tribute to House Child Care Center 
        Employee Excellence Award recipients, E364 [21MR]
      ------tribute to House Employee Excellence Award recipients, 
        E1354 [20SE]
      ------tribute to House Service Award recipients, E1354 [20SE]
      Howlan, Francis (Dutch): New York State Basketball Hall of Fame 
        inductee, H1962 [12AP]
      Hubbard, Avery: Eagle Scout Award recipient, E28 [15JA]
      Hubbard, Colin: Eagle Scout Award recipient, E28 [15JA]
      Hudsonville, MI: Baldwin Street Middle School named to National 
        Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ``Schools to Watch'' 
        list, H4133 [27JN]
      Huff, Daniel: Congressional Veteran Commendation for the 3d 
        Congressional District of Texas recipient, E1877 [16DE]
      Hughes, James C., III: Eagle Scout Award recipient, E1861 [12DE]
      Hunt, Scott: AMA Medical Executive Meritorious Achievement Award 
        recipient, E1726 [21NO]
      Hunt, Woody: Ysleta High School Outstanding-Ex Award recipient, 
        E1286 [11SE]
      Huntington, NY: Huntington High School Brookhaven winner of 
        National Laboratory/Long Island Regional Science Bowl, E124 
        [12FE]
      Hutchinson, John M.: Boy Scouts Honor Medal With Crossed Palms 
        recipient, E1439 [4OC]
      Igloi, Amy: Association of Washington Business Community Service 
        Award recipient, E1021 [8JY]
      Ilao, Eduardo: SBA Guam Family-Owned Small Business of the Year 
        award recipient, E388 [9AP]
      Indianola, IA: Connected Nation, Inc., Connected certification 
        recipient, E163 [15FE]
      Inman, Hannah: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E276 [12MR]
      Inouye, Daniel K.: Presidential Medal of Freedom recipient, 
        H7199 [19NO]
      Iowa: tribute to American Red Cross Serving Greater Iowa Hero of 
        the Heartland Award recipients, E597 [6MY]
      Irving, TX: NIST Malcolm Baldridge National Quality Award 
        recipient, H1840 [9AP]
      Iske, Troy: Eagle Scout Award recipient, E371 [21MR]
      Ismert, Jackson: Eagle Scout Award recipient, E309 [15MR]
      Itao, Nathan T.: Eagle Scout Award recipient, E140 [13FE]
      Ivy Tech Community College: tribute Northwest regional campuses' 
        inductees into Society of Innovators of Northwest Indiana, 
        E1823 [10DE]
      Jackson, Laura: Business Record (publication) Women of Influence 
        honoree, E1231 [2AU]
      Jackson, Mike: Missouri Wrestling Association Hall of Fame 
        inductee, E357 [21MR]
      Jacksonville, FL: anniversary of Bold City Chapter of Links, 
        Inc., E795 [4JN]
      Jaffee, Keith: Housewares Charity Foundation Humanitarian of the 
        Year Award recipient, E295 [14MR]
      James, Logan M.L.: Eagle Scout Award recipient, E1382 [26SE]
      Jamestown Community College: National Arbor Day Foundation Tree 
        Campus USA Growth Award recipient, E238 [4MR]
      Jansen, Jonathan D.: University of California, Merced Alice and 
        Clifford Spendlove Prize in Social Justice, Diplomacy and 
        Tolerance recipient, E1579 [28OC]
      Jefferson, Chuck: Rockford, IL, Booker Washington Center 
        honoree, E1856 [12DE]
      Jennings, Timothy Z.: Historical Society of Southeast New Mexico 
        Heritage Award recipient, E1435 [4OC]
      Jepsen, Theresa: Cherokee Uniforms (business) A Nurse I Am 
        Scholarship recipient, E1309 [12SE]
      Joe, Nancy: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence Support 
        Services Award recipient, E951 [20JN]
      Johnson, Christopher D.: Eagle Scout Award recipient, E1435 
        [4OC]
      Johnson, Ed: American Red Cross Serving Greater Iowa Hero of the 
        Heartland Award recipient, E553 [25AP]
      Johnson, Jacob C.: Eagle Scout Award recipient, E1881 [16DE]
      Johnson, Vicky: Louisiana National Association of Postmasters of 
        the U.S. Postmaster of the Year award recipient, E1115 [23JY]
      Johnstone, Ed: Presidential Champion of Change award recipient, 
        E421 [11AP]
      Jones, Anthony: Eagle Scout Award recipient, E1661 [14NO]
      Jones-Morton, Pamela: Carnegie Hero Fund Commission Carnegie 
        Award recipient, E1097 [19JY]
      Joyce, Randy: Air Force Association Teacher of the Year award 
        recipient, E678 [16MY]
      Kapitz, Jay: Los Angeles County, CA, Democratic Party Franklin 
        and Eleanor Roosevelt Democrat of the Year award recipient, 
        E1528 [16OC]
      Kautzky, Keegan: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E358 [21MR]
      Kayne Anderson Capital Advisors Foundation: Gold Coast Veterans 
        Foundation General Roger L. Brautigan Leadership award 
        recipient, E1564 [23OC]
      Kelly, Joseph P.: Greater Wilkes-Barre, PA, Friendly Sons of St. 
        Patrick (organization) Man of the Year award recipient, E307 
        [15MR]
      Kendall, Patricia: San Rafael, CA, Citizen of the Year award 
        recipient, E308 [15MR]
      Kennebunk, ME: Brick Store Museum American Alliance of Museums 
        accreditation, E788 [4JN], E825 [6JN]
      Kesler, Richard G.: Eagle Scout Award recipient, E314 [15MR]
      Khan, Ansar: Amherst, NY, Chamber of Commerce Trailblazer Award 
        recipient, E649 [14MY]
      Kim, Sangtae: Republic of Korea Ho-Am Engineering Prize 
        recipient, E482 [17AP]
      Kimsey, Hagen R.: Eagle Scout Award recipient, E686 [16MY]
      King, Hugh: Golden Mayor's Award for Excellence recipient, E1448 
        [7OC]
      Kirtley, Benjamin: Eagle Scout Award recipient, E422 [11AP]
      Klein, Stephen: National Council of State Legislatures Stephen 
        D. Gold Award recipient, E1804 [5DE]
      Knapp, Julius: Executive Office of the President Distinguished 
        Executive Presidential Rank Award recipient, E677 [16MY]
      Knoblauch, Oskar: USA Network, Inc., Characters Unite Award 
        honorable mention recipient, E1712 [20NO]
      Koch, Tyler S.: Eagle Scout Award recipient, E1789 [4DE]
      Koster, Bryon: Eagle Scout Award recipient, E381 [9AP]
      Kranzberg, Hannah: New Israel Fund Guardian of Democracy award 
        recipient, E1577 [28OC]
      Krause, Karen: ProgressOhio (organization) Barbara Klass Sokol 
        Award recipient, E1159 [30JY]
      Krause, Sharon: Business Record (publication) Women of Influence 
        honoree, E1213 [2AU]
      Kuffner, John F.: Ohio Veterans Hall of Fame inductee, E1600 
        [30OC]
      Kwerel, Evan: Executive Office of the President Meritorious 
        Executive Presidential Rank Award recipient, E677 [16MY]
      L.L. Bean, Inc.: tribute to achievement in workplace safety 
        through OSHA Voluntary Protection Program at Freeport, ME, 
        Desert Road Service Center, E389 [9AP]
      La Grange, IL: St. Francis Xavier Parish School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1443 [4OC]
      Ladies in White (organization): European Parliament Sakharov 
        Prize for Freedom of Thought recipients, E587 [3MY]
      LaHood, Sec. of Transportation: appreciation for receipt of 
        Association of Former Members of Congress Distinguished 
        Service Award, H2614, H2615 [15MY]
      ------Association of Former Members of Congress Distinguished 
        Service Award recipient, H2612-H2615, H2617 [15MY]
      Lair, Steve: U.S. Immigration and Customs Enforcement 
        Partnership for Public Safety award recipient, E1593 [29OC]
      Laird, John: Harvey Milk Champions of Change award recipient, 
        H2850 [22MY]
      Lake Charles, LA: Acadiana Profile (publication) City of the 
        Year award recipient, E105 [6FE]
      Landau, George W.: American Foreign Service Association Lifetime 
        Contributions to American Diplomacy Award recipient, E994 
        [28JN]
      Langan, Colin: International Brotherhood of Teamsters Local 830 
        Scholarship recipient, E602 [7MY]
      Lariat Loop (Internet site): Greater Golden, CO, Chamber of 
        Commerce Civic Award recipient, E125 [12FE]
      Las Vegas, NV: Walter Bracken STEAM Academy recipient of Dept. 
        of Education Blue Ribbon Schools award, E1463 [9OC]
      Laughlin, Aaron J.: Eagle Scout Award recipient, E535 [24AP]
      Laughlin, Ben: Eagle Scout Award recipient, E801 [5JN]
      Lavery, David: Partnership for Public Service (organization) 
        Samuel J. Heyman Service to America Science and Environment 
        Medal recipient, E1734 [21NO]
      Leadership Fairfax, Inc.: tribute to Northern Virginia 
        Leadership award recipients, E1743 [21NO]
      Leawood, KS: Mission Trail Elementary School recipient of Dept. 
        of Education Blue Ribbon Schools award, E1789 [4DE]
      Leman, Talia: Helen Diller Family Foundation Diller Teen Tikkun 
        Olam Award recipient, E1343 [19SE]
      Leonard, Tommy: Falmouth, MA, Historical Society Heritage Award 
        recipient, E518 [23AP]
      Leonardtown, MD: Medstar St. Mary's Hospital named a Truven 
        Health Analytics Inc., Nation's 100 Top Hospital, E345 [20MR]
      Lessenden, Alan P.: Eagle Scout Award recipient, E146 [14FE]
      Lewis, Representative: National Stop the Violence Alliance, 
        Inc., National Peace Medal and Global and International Civil 
        Rights Award recipient, E389 [9AP]
      Lewis, Trenton D.: Eagle Scout Award recipient, E489 [18AP]
      Lewis, Virginia: Habitat for Humanity of West Virginia 
        Affordable Housing Hall of Fame inductee, E582 [30AP]
      Lewis University: Aviation Dept., recipient of National 
        Intercollegiate Flying Association Loening Trophy, E1443 [4OC]
      Lewiston, ME: tribute to Androscoggin County Chamber of Commerce 
        award recipients, E42 [18JA], E44 [22JA], E49 [23JA]
      LifeFlight of Maine (organization): Maine National Emergency 
        Number Association Critical Incident of the Year Award 
        recipient, E785 [4JN]
      Lindburg, Jacob D.: Eagle Scout Award recipient, E490 [18AP]
      Linn, Drew: Heavy Duty Trucking (publication) and American 
        Automobile Dealers Association Truck Dealer of the Year award 
        recipient, E452 [12AP]
      Literacy Council of Northern Virginia: tribute to Community 
        Partners Award recipients, E998 [28JN]
      ------tribute to Volunteer of the Year Award recipients, E998 
        [28JN]
      Lizama, George: Northern Virginia Family Service (organization) 
        Community Champion award recipient, E587 [3MY]
      Logan, Patrick: Walt Disney Co., Walt Disney Legacy Award 
        recipient, E344 [20MR]
      Long, Taylor J.: Eagle Scout Award recipient, E529 [24AP]
      Loschen, Tyler: Future Farmers of America American Star Farmer 
        award recipient, E1627 [12NO]
      Loudoun Bar Association: tribute to ``Beat the Odds'' 
        scholarship recipients, E773 [3JN]
      LoVerme, Osvaldo: Taminent Regular Democratic Club Ralph DeMarco 
        Award recipient, E28 [15JA]
      Lowney, Jeremiah: Presidential Champion of Change award 
        recipient, E418 [10AP]
      Lozier, John: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E310 [15MR]
      Luczak, Brad: Saginaw, MI, Firefighter of the Year Award 
        recipient, E1456 [8OC]
      Lugar, Richard G.: Presidential Medal of Freedom recipient, 
        E1722 [20NO]
      Lunders, Keyan D.: Eagle Scout Award recipient, E1709 [19NO]
      Lundgren, Eloise: Bell County, TX, Judge and Commissioners' 
        Committee on People With Disabilities John Garth Person of the 
        Year award recipient, E1367 [25SE]
      Luter, Marguerete: Lupus Foundation of America, Inc., DC/
        Maryland/Virginia Chapter Pamela B. Greenberg Volunteer of the 
        Year award recipient, E1787 [4DE]
      Lynn, Elliott: Auburn University Political Science Leadership 
        Award recipient, E1067 [16JY]
      Lyons, IL: George Washington Middle School named to National 
        Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ``Schools to Watch'' 
        list, E990 [28JN]
      MacDonald, Pamela: McGlothlin Foundation Award for Teaching 
        Excellence recipient, E569 [26AP]
      Macon, GA: Junior League of Macon recipient of Association of 
        Junior Leagues International, Inc., Fund Development Award, 
        E836 [11JN]
      Madrid, Sandra E.: Seattle, WA, Latino City Employees 
        (organization) Latino Heritage Award recipient, E1883 [16DE]
      Main Street Business and Professional Association: tribute to 
        award recipients, E1656 [14NO]
      Maine: tribute to Finance Authority of Maine Showcase Maine 
        Awards recipients, E1577 [28OC]
      ------tribute to Mainebiz (news service) Next List honorees, 
        E1631 [12NO]
      Makawski, Carlene: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence 
        Lifetime Achievement Award recipient, E926 [20JN]
      Maki, Lisa: Imagine LA (organization) Inspiration and Impact 
        Award recipient, E1483 [10OC]
      Manassas, VA: tribute to Prince William County Chamber of 
        Commerce Valor Award recipients, E588 [3MY]
      Manella, Jason: Army Best Warrior Competition Noncommissioned 
        Officer of the Year award recipient, H7456 [4DE]
      Manning, Marsha: Fairfax County, VA, Public School System Nancy 
        F. Sprague Outstanding First-Year Principal recipient, E795 
        [4JN]
      Mansbach, Jerry: French Legion of Honor Medal recipient, E1666 
        [14NO]
      Marks, Benton and Sandi: Hasten Hebrew Academy of Indianapolis, 
        IN, HAI-Life Distinguished Service Award recipients, H2900 
        [22MY], E734 [23MY]
      Mars, Inc.: inclusion in Fortune (publication) ``Best Companies 
        To Work For'' list, H1385 [13MR]
      Marshalltown, IA: Marshalltown Public Library recipient of 
        Institute of Museum and Library Services National Medal for 
        Museum and Library Service, E650 [14MY]
      Masciarelli, Richy: International Brotherhood of Teamsters Local 
        830 Scholarship recipient, E613 [7MY]
      Mason, Eileen: Larchmont-Mamaroneck Community Television, Inc. 
        (LMC-TV) Special Recognition Award recipient, E1910 [23DE]
      Matt, Benjamin J.: Eagle Scout Award recipient, E143 [14FE]
      Matthews, Herman J. (Pete): Laborers' International Union of 
        North America, Local 332, Friend of Labor Committee Man of the 
        Year award recipient, E1403 [30SE]
      Mayerik, Theresa A.: Asian American Medical Association Crystal 
        Globe Award recipient, E1626 [12NO]
      Mayhew, Christopher: Boy Scouts Medal of Merit recipient, E794 
        [4JN]
      Mays, Ben C.: Eagle Scout Award recipient, E428 [11AP]
      MBMS, Inc.: Amherst, NY, Chamber of Commerce First Niagra Bank 
        Sponsor's Award recipient, E651 [14MY]
      McBride, Francesco Z.: Amtrak Police Dept., Officer of the Year 
        award recipient, E411 [10AP]
      McCasland, Jim: Dallas AFL-CIO Heroes of Labor Award recipient, 
        E1268 [9SE]
      McCauley, Daniel: Stanislaus Medical Society John Darroch 
        Memorial Award recipient, E620 [8MY]
      McClannahan, William W.: Eagle Scout Award recipient, E683 
        [16MY]
      McClendon, Ray, III: Jackson, MS, Public Schools JROTC Cadet of 
        the Year award recipient, E1319 [17SE]
      McCoy, Ryan A.: Eagle Scout Award recipient, E1706 [19NO]
      McDaniel, Dennis: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E286 [13MR]
      McEleney, John: Time (publication) Dealer of the Year award 
        recipient, E215 [28FE]
      McInroy, Ronald D.: Northeastern Illinois Federation of Labor 
        Person of the Year award recipient, E1476 [10OC]
      McKay, Bob: Tennessee Radio Hall of Fame inductee, H3368 [13JN]
      McKay, Karen: American Cancer Society Cancer Action Network ACT! 
        Lead of the Year award recipient, E1386 [26SE]
      McLean, Rachel: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E288 [13MR]
      Meador, Jo Walker: Cecil Scaife Visionary Award recipient, E1780 
        [3DE]
      Medal of Honor: award to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and 
        certain other veterans who were previously recommended (H.R. 
        3304), H6778-H6780 [28OC], E1609 [30OC]
      ------award to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and certain 
        other veterans who were previously recommended (H.R. 3304), 
        concur in Senate amendments (H. Res. 441), H7700, H7702, 
        H7717-H8046, H8096 [12DE], E1906 [19DE]
      ------award to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and certain 
        other veterans who were previously recommended (H.R. 3304), 
        corrections in enrollment (H. Con. Res. 71), H8085 [12DE]
      Merced, CA, Community Violence Intervention and Prevention Task 
        Force: Congressional Victims' Rights Caucus Lois Haight Award 
        of Excellence and Innovation recipient, E730 [23MY]
      Merced Community Violence Intervention and Prevention Task Force 
        (organization): Congressional Victims' Rights Caucus Lois 
        Haight Award of Excellence and Innovation recipient, H2077 
        [17AP]
      Messer, Randal: Walton County, FL, Educational Support 
        Professional of the Year award recipient, E208 [27FE]
      Miami, FL: Leewood K-8 Center recipient of Samsung Electronics 
        America, Inc., Solve for Tomorrow STEM Competition grand 
        prize, E585 [3MY]
      Michelsen, Hope: Alameda County, CA, Women's Hall of Fame 
        inductee, H1642 [20MR]
      Mickelson, John: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E245 [5MR]
      Miller, Cameron: Eagle Scout Award recipient, E987 [28JN]
      Miller, Diaget: National Federation of Independent Business 
        Young Entrepreneur Award recipient, E630 [9MY]
      Miller, Riley: Eagle Scout Award recipient, E205 [27FE]
      Miller, Tom: South Dakota Governor's Award for Outstanding 
        Citizen With a Disability recipient, E1201 [1AU]
      Millsap, Kyle W.: Eagle Scout Award recipient, E1171 [31JY]
      Minneapolis, MN: U.S. Bank recipient of Employer Support of the 
        Guard and Reserve (organization) Sec. of Defense Employer 
        Support Freedom Award, E1028 [9JY]
      Minnesota: tribute to Certificate of Congressional Merit 
        recipients, E691 [17MY]
      Missouri: tribute to Missourian Award recipients, E1385 [26SE]
      Mitchem, Arnold L.: Buffalo State College Upward Bound Program 
        Hal D. Payne Educational Opportunity Lifetime Service Award 
        recipient, E1110 [22JY]
      Moegle, Bobby: Texas Sports Hall of Fame inductee, E157 [14FE]
      Moerdler, Jeffrey A.: Bronx, NY, Riverdale Jewish Community 
        Relations Council Community Service Award recipient, E1909 
        [23DE]
      Mohrey, Cody: Eagle Scout Award recipient, H5793 [20SE]
      Monge, F. Marie Calvo: First Hawaiian Bank and Guam Business 
        (publication) Guam Businesswoman of the Year Award recipient, 
        E591 [6MY]
      Monroe County, NY: inclusion of high schools in Newsweek 
        (publication) ``Best High Schools'' list, E631 [9MY]
      Monterey County Hospitality Association: tribute to hospitality 
        industry employee recognition celebration, E1625 [12NO]
      Monticello, IL: Monticello Middle School named to National Forum 
        To Accelerate Middle-Grades Reform ``Schools to Watch'' list, 
        E1005 [28JN]
      Montrose, CO: National Civic League All-American City Award 
        recipient, E1045 [11JY]
      Moon, Daniel R.: Eagle Scout Award recipient, E1803 [5DE]
      Moore, Joshua S.: Eagle Scout Award recipient, E1655 [14NO]
      Moore, Richard: EPA Environmental Merit Award recipient, H4148 
        [28JN]
      Morby, Ian: Eagle Scout Award recipient, E1705 [19NO]
      Morgan, Maggie: University of Mississippi Taylor Medal 
        recipient, E521 [23AP]
      Morton, Katarina: American Volleyball Coaches Association All-
        American honoree, E1856 [12DE]
      Moses Group Inc.: Amherst, NY, Chamber of Commerce Family Owned 
        Business Award recipient, E653 [14MY]
      Mullen, Connor: Eagle Scout Award recipient, E135 [13FE]
      Murphy, Anna: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Connecticut, E134 [13FE]
      Murphy, Audie: Texas Legislative Medal of Honor recipient, H7401 
        [3DE], E1711 [20NO]
      Murr, Anne: American Red Cross Serving Greater Iowa Hero of the 
        Heartland Award recipient, E554 [25AP]
      Myrben, LeRoy: Congressional Veteran Commendation for the 3d 
        Congressional District of Texas recipient, E1875 [16DE]
      Naperville, IL: Sunshine Review (organization) Sunny Award 
        recipient, E384 [9AP]
      Narayanan, Raj: Murrieta, CA, Chamber of Commerce Citizen of the 
        Year award recipient, E1088 [18JY]
      National Academy of Inventors, Inc.: tribute to Charter Fellow 
        inductees, E226 [28FE]
      National Ethnic Coalition of Organizations: tribute to Ellis 
        Island Medal of Honor recipients, E1276 [10SE]
      Native Americans: award Congressional Gold Medal to Code Talkers 
        who served the U.S. during 20th Century foreign conflicts, 
        H7267 [20NO], E1770 [3DE]
      Nauss, Jerry: French Legion of Honor Medal of Chevalier 
        recipient, H3271 [11JN]
      Navarro, Monica: San Antonio Association of Hispanic Journalists 
        Henry Guerra Lifetime Achievement Award for Excellence in 
        Journalism recipient, E1335 [18SE]
      Nazario, Jordan P.: Eagle Scout Award recipient, E425 [11AP]
      Neeley, Michael D.: Eagle Scout Award recipient, E1379 [26SE]
      Neubert, Christopher: Dept. of State Fulbright Award recipient, 
        E256 [7MR]
      New Mexico Business Weekly (publication): tribute to New Mexico 
        ``Women of Influence'' award recipients, E528 [24AP]
      New Orleans, LA: Lake Forest Charter Elementary School recipient 
        of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1562 [23OC]
      New York: tribute to Alliance for Young Artists & Writers 
        Scholastic Art and Writing Award recipients, E595 [6MY]
      ------tribute to 2d Congressional District Intel Corp., Science 
        Talent Search semifinalists, E504 [19AP]
      Newell, Kanoe C.: Eagle Scout Award recipient, E1790 [4DE]
      Niagara Falls Education Foundation: tribute to honorees, E616 
        [8MY]
      Niagara Street Area Business and Professional Association: 
        tribute to award recipients, E1533 [22OC]
      Nible, Riley T.: Eagle Scout Award recipient, E1374 [25SE]
      Nobel Prize: recognition of Francois Englert for physics, H6430 
        [9OC]
      ------recognition of James E. Rothman for medicine, H6348 [8OC]
      ------recognition of Peter Higgs for physics, H6430 [9OC]
      ------recognition of Randy W. Schekman for medicine, H6348 [8OC]
      ------recognition of Thomas C. Sudhof for medicine, H6348 [8OC]
      Northbrook, IL: Greenbriar Elementary School recipient of Dept. 
        of Education Blue Ribbon Schools award, E1869 [12DE]
      Northern Mariana Islands: Marianas High School recipient of Real 
        World Design Challenge National Aviation Champion Team award, 
        H5556 [17SE]
      Northwest Indiana Federation of Labor: tribute to Labor and 
        Community Awards recipients, E275 [12MR]
      Noyes, Kevin J.: Eagle Scout Award recipient, E527 [24AP]
      Nutter, Colt A.: Eagle Scout Award recipient, E135 [13FE]
      Oak Park, CA: Oak Park Unified School District recipient of 
        Dept. of Education Sustainability Award, H2314 [25AP]
      O'Brian, Rob: SBA Phoenix Award recipient, E842 [11JN]
      O'Fallon Casting Co.: American Foundry Society Casting of the 
        Year award recipient, E813 [6JN]
      Ogle, Josh and Julieanna: Tennessee Farm Bureau Outstanding 
        Young Farmer Achievement Award and Environmental Stewardship 
        Award recipients, E166 [15FE]
      O'Leary, James: Amherst, NY, Chamber of Commerce Trailblazer 
        Award recipient, E649 [14MY]
      Olson, Keith: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E285 [13MR]
      Omega Psi Phi Fraternity, Inc.: tribute to Pi Lambda Lambda 
        Chapter Achievement Week Banquet award recipients, E1730 
        [21NO]
      Oppenheim, Jane E.: B'nai B'rith Amos Lodge No. 136 honoree, 
        E698 [17MY]
      Ording, Will: Eagle Scout Award recipient, E803 [5JN]
      Orland Park, IL: St. Michael School recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, E1662 [14NO]
      Ortiz, Steven: National Ethnic Coalition of Organizations Ellis 
        Island Medal of Honor recipient, E555 [25AP]
      Osborn, Shilo G.: Eagle Scout Award recipient, E165 [15FE]
      Ostanik, Matthew: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E280 [13MR]
      Ostring, John: American Red Cross Serving Greater Iowa Hero of 
        the Heartland Award recipient, E596 [6MY]
      Otsego County, NY; Otsego County Chamber of Commerce recipient 
        of Business Council of New York State, Inc., Chamber of the 
        Year award, E1455 [8OC]
      Ott, Tristan M.: Eagle Scout Award recipient, E1393 [27SE]
      Owens Community College Alumni Association: tribute to 
        Outstanding Service Award recipients, E547 [25AP]
      Page, Benjamin: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E352 [21MR]
      Pantheon-Bourgeois Guitars, LLC: Small Enterprise Growth Fund 
        Achievement Award recipient, E48 [22JA]
      Pappajohn, John and Mary: Americans for the Arts (organization) 
        Eli and Edythe Broad Award for Philanthropy in the Arts 
        recipients, E1590 [29OC]
      Paradiso, Daniel: Eagle Scout Award recipient, E317 [15MR]
      Parisi, Joseph: Eagle Scout Award recipient, E310 [15MR]
      Parker, Bryce J.: Eagle Scout Award recipient, E202 [27FE]
      Parrish, Taylor L.: Eagle Scout Award recipient, E1320 [17SE]
      Pastorini, Windi Akins: Texas Criminal Defense Lawyer of the 
        Year and Harris County, TX, Criminal Lawyer of the Year awards 
        recipient, E1193 [1AU]
      Pate, Jordan M.: Eagle Scout Award recipient, E1839 [11DE]
      Paternoster, Steve: National Restaurant Association Cornerstone 
        Humanitarian of the Year award recipient, E753 [23MY]
      Payne, Hal D.: inaugural presentation of Buffalo State College 
        Upward Bound Program Hal D. Payne Educational Opportunity 
        Lifetime Service Award, E1108 [22JY]
      Peard, Tanner: Eagle Scout Award recipient, E80 [1FE]
      Peebles, Allie Muse: NAACP Raleigh-Apex, NC, chapter 
        Humanitarian of the Year Award recipient, E1138 [25JY]
      People Inc.: Amherst, NY, Chamber of Commerce Health and Health 
        Services Award recipient, E1582 [28OC]
      Peralta, Rafael: award Medal of Honor posthumously (H. Con. Res. 
        26), E334 [19MR]
      Perez, Alba: Business Record (publication) Women of Influence 
        honoree, E1216 [2AU]
      Petersen, Dustin: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E279 [13MR]
      Petro, Danniel J.: West Orange, FL, Chamber of Commerce Danniel 
        J. Petro ``Bright Future of West Orange'' Award recipient, E88 
        [4FE]
      Pfaff, Carson D.: Eagle Scout Award recipient, E1788 [4DE]
      Philadelphia, PA: Aria Health System recipient of Greater 
        Northeast Philadelphia Chamber of Commerce Crystal Vision 
        Award, E1643 [13NO]
      ------inclusion of Children's Hospital of Philadelphia in U.S. 
        News & World Report (publication) ``Best Children's 
        Hospitals'' list, H3639 [14JN]
      Phinney, Craig and Shirley: American Red Cross Serving Greater 
        Iowa Hero of the Heartland Award recipients, E595 [6MY]
      Phoenix, AZ: United Methodist Outreach Ministries recipient of 
        Dept. of Veterans Affairs Supportive Services for Veteran 
        Families grant, E1079 [17JY]
      Pierce County, WA: Pierce County Library System recipient of 
        Institute of Museum and Library Services National Medal for 
        Museum and Library Service, E638 [9MY]
      Pilachai, Arthur: Eagle Scout Award recipient, E896 [17JN]
      Pine, Jace C.: Eagle Scout Award recipient, E150 [14FE]
      Pinellas County, FL: tribute to Congressional Award Gold Medal 
        recipients, E913 [19JN]
      Pioneer Hi-Bred International, Inc.: Patent and Trademark Office 
        Patents for Humanity Food and Nutrition category award 
        recipient, E610 [7MY]
      Pittsburgh, PA: Girls of Steel robotics team recipient of 
        Pittsburgh Regional For Inspiration and Recognition of Science 
        and Technology (FIRST) (organization) Robotics Competition 
        Engineering Inspiration Award, E684 [16MY]
      Plano, TX: Baylor Regional Medical Center recipient of NIST 
        Malcolm Baldridge National Quality Award, H7198 [19NO]
      Pluenneke, Joseph R.: Eagle Scout Award recipient, E1391 [27SE]
      Polk, FL: Berkley Charter School recipient of National 
        Association of Music Merchants Foundation SupportMusic Merit 
        Award, E987 [28JN]
      Pontiac, IL: inclusion of OSF St. James-John W. Albrecht Medical 
        Center in Consumer Reports (publication) ``Safest Hospitals'' 
        list, E1537 [22OC]
      Prather, Dan: Congressional Veteran Commendation for the 3d 
        Congressional District of Texas recipient, E1873 [16DE]
      Pregler, Walt: Dubuque, IA, Area Labor Hall of Fame inductee, 
        E85 [4FE]
      Pregracke, Chad: Cable News Network (CNN) Hero of the Year award 
        recipient, E1770 [3DE]
      Presidential Scholars Foundation: tribute to Presidential 
        Scholar honorees, E624 [8MY]
      Price, Betsy: Zonta International (organization), Zonta Club of 
        Fort Worth, TX, Woman of the Year award recipient, E390 [9AP]
      Pridgen family: Walton County, FL, Farm Family of the Year award 
        recipient, E1459 [8OC]
      Prince, Jessie and Kayci: Congressional Coalition on Adoption 
        Angels in Adoption Award recipients, H6359 [8OC]
      Prince William County, VA: tribute to Green Guiding Committee of 
        Prince William County Green Community Award recipients, E965 
        [25JN]
      ------tribute to Prince William County Human Rights Commission 
        Award recipients, E67 [25JA]
      Prymowicz, Chandler: Eagle Scout Award recipient, E1901 [19DE]
      Quinn, Kenneth: American Farm Bureau Federation Distinguished 
        Service Award recipient, E103 [6FE]
      Quoyeser, Chris: Greater Golden, CO, Chamber of Commerce 
        Ambassador of the Year Award recipient, E126 [12FE]
      Rambo, Jarred: National PTA (organization) Reflections Award of 
        Excellence for literature recipient, E160 [14FE]
      Rambo, Shelby: National PTA (organization) Reflections Award of 
        Merit for dance choreography recipient, E160 [14FE]
      Rape Abuse and Incest National Network (RAINN): Congressional 
        Victims' Rights Caucus Suzanne McDaniel Award for Public 
        Awareness recipient, E730 [23MY]
      Reed, Dallin W.: Eagle Scout Award recipient, E852 [12JN]
      Reed, Max: Iowa Emergency Medical Services Association Star of 
        Life designee, E327 [19MR]
      Reed, Tanner D.: Eagle Scout Award recipient, E852 [12JN]
      Reilly, Thomas A., Jr.: Eagle Scout Award recipient, E1321 
        [17SE]
      Render, Keegan: Eagle Scout Award recipient, E1788 [4DE]
      Renkoski, Nick: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E355 [21MR]
      Reston, VA: tribute to Best of Reston Awards for Community 
        Service recipients, E473 [16AP]
      ------tribute to Greater Reston Chamber of Commerce Awards for 
        Chamber Excellence recipients, E1000 [28JN]
      Rhymer, Lynn: Wells Fargo & Co., North Carolina Southwest Region 
        Principal of the Year award recipient, E1327 [17SE]
      Richmond, IN: Indiana Stellar Community Award recipient, E911 
        [18JN]
      Ride, Sally K.: award Congressional Gold Medal (H.R. 2422), 
        E909, E910 [18JN]
      Rider, Thomas A.: Santa Cruz County, CA, Farm Bureau Al Smith 
        Friend of Agriculture award recipient, E337 [19MR]
      Ridley, Larry: Congressional Black Caucus Foundation Jazz Legacy 
        Award recipient, E1286 [11SE]
      Rigby, Susan: Escambia County, FL, Teacher of the Year award 
        recipient, E222 [28FE]
      Rios, Alberto: Arizona Poet Laureate selection, E1419 [2OC]
      Roberts, Charles: Eagle Scout Award recipient, E550 [25AP]
      Robertson, Peyton: Discovery Education and 3-M Co., America's 
        Top Young Scientist award recipient, E1529 [16OC]
      Rocha, Ed: Stanislaus County, CA, Agricultural Hall of Fame 
        ``Legends in Agriculture'' inductee, E1660 [14NO]
      Rochford, Edward V.: Distinguished Citizen Award recipient, E898 
        [17JN]
      Rodriguez, Davier: Clinton Global Initiative University 
        Commitments Challenge winner, E842 [11JN]
      Roldan, Cristian: Gatorade National Boys Soccer Player of the 
        Year award recipient, E1278 [10SE]
      Roling, Jeremy and Teresa: Holmes County, FL, Outstanding Farm 
        Family of the Year award recipient, E1725 [21NO]
      Rosen, Michael: Cures Within Reach Foundation Patient Impact 
        Legacy Award recipient, E843 [11JN]
      Rosenberger, Henry: Penn Foundation, Inc., Adventures in 
        Excellence Award recipient, E1652 [13NO]
      Rosendahl, Bill: Democratic Party of the San Fernando Valley, 
        CA, Badge of Courage Award recipient, E1519 [16OC]
      Roshon, Jamie: Knowledge Universe (organization) Early Childhood 
        Educator Award recipient, E1712 [20NO]
      Roth, Cindy: Mission Inn Foundation Frank Miller Civic 
        Achievement Award recipient, E602, E603 [7MY]
      Rowley, Rachel: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E357 [21MR]
      Roy, Sandy Colvin: National Organization To Insure a Sound-
        Controlled Environment Lifetime Achievement Award recipient, 
        E1471 [10OC]
      Royero, John R.: Eagle Scout Award recipient, E1823 [10DE]
      Ruan, John, IV: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E356 [21MR]
      Ruark, Phillip C.: Eagle Scout Award recipient, E1708 [19NO]
      Ruffo, Emily: California School Resource Officer Association Law 
        Enforcement Administrator of the Year award recipient, H5185 
        [31JY]
      Rumford, ME: tribute to National Trust for Historic Preservation 
        National Main Street designation, E773 [3JN]
      Rush, Lee: Community Anti-Drug Coalitions of America Advocate of 
        the Year award recipient, H399 [6FE]
      Russell, Chad A.: California State Fair Instructor Sweepstakes 
        Award recipient, E1266 [9SE]
      Russell, Dale: Missouri Sports Hall of Fame inductee, E276 
        [12MR]
      Rustad, Bernard L.: Bronze Star recipient, E328 [19MR]
      Ryan, Stephen: Tacoma-Pierce County, WA, Chamber Military 
        Affairs Committee Howard O. Scott Citizen-Soldier of the Year 
        award recipient, E656 [14MY]
      Safeway, Inc.: Employer Support of the Guard and Reserve 
        (organization) Sec. of Defense Employer Support Freedom Award 
        recipient, E1446 [7OC]
      Salas, Patricia B.: SBA Guam Small Business Financial Services 
        Champion of the Year award recipient, E395 [9AP]
      Salvatore, Russell: Cheektowaga, NY, Chamber of Commerce Citizen 
        of the Year award recipient, E1299 [12SE]
      Sandvig, Keith: Dept. of the Army General Douglas MacArthur 
        Leadership Award recipient, E711 [21MY]
      Sanfilippo, Angela: Offshore Mariners' Wives Association Friends 
        of the Fishing Industry Award recipient, E1907 [19DE]
      Santa Ana, CA: Discovery Science Center recipient of Institute 
        of Museum and Library Services National Medal for Museum and 
        Library Service, E618 [8MY]
      Santos, Joseph: U.S. Paciifc Fleet Sea Sailor of the Year Award 
        recipient, E655 [14MY]
      Savarese, Dorothy: Barnstable, MA, Mercy Otis Warren Woman of 
        the Year Award recipient, E1116 [23JY]
      Schneier, Arthur: award Congressional Gold Medal (H.R. 2387), 
        E886 [17JN]
      Schug, Thaila: American Legion Auxiliary Dept. of Florida Gold 
        Medal for Class III recipient, E601 [7MY]
      Scotch Plains, NJ: Academy for Information Technology recipient 
        of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1802 [5DE]
      ------Union County Magnet High School recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, E1805 [5DE]
      Scott, Acacia: National Federation of Republican Women Dorothy 
        Andrews Kabis Memorial Internship recipient, E749 [23MY]
      Scott, Danielle L.: Beacon Foundation, Inc., Scholarship Award 
        recipient, E916 [19JN]
      Scripps, Barbara: Colorado CPA Society ``CPA Making a 
        Difference'' Award recipient, E1905 [19DE]
      Seattle, WA: Seattle-Tacoma International Airport recipient of 
        Skytrax (company) World Report Best Airport Staff in North 
        America Award, E651 [14MY]
      Segaloff, Walter: Virginia Press Association Virginian of the 
        Year award recipient, E484 [17AP]
      Sendelsky, Leonard R.: New Jersey Builders Association Lifetime 
        Achievement Award recipient, E1577 [28OC]
      Sermersheim, Kristina M.: South Bay AFL-CIO Labor Council COPE 
        Award for Service Above Self recipient, E106 [6FE]
      Seward, Christopher: Eagle Scout Award recipient, E551 [25AP]
      Shaff, Karen: Business Record (publication) Women of Influence 
        honoree, E1222 [2AU]
      Shapiro, Keith: American Jewish Committee Judge Learned Hand 
        Human Relations Award recipient, E1605 [30OC]
      Shay, Wyatt: Eagle Scout Award recipient, E493 [18AP]
      Sheetz family: Central Blair Recreation Commission and Booker T. 
        Washington Revitalization Committee Respected Citizen Award 
        recipient, E178 [25FE]
      Shelter House, Inc.: tribute to Volunteer Award recipients, 
        E1000 [28JN]
      Sherman, Alain E.: Presidential Scholars Foundation Presidential 
        Scholar honoree, E654 [14MY]
      Shipley, Jacob: Eagle Scout Award recipient, E684 [16MY]
      Shipman, Tyler W.: Eagle Scout Award recipient, E1372 [25SE]
      Short Hills, NJ: St. Rose of Lima Academy recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, E1806 [5DE]
      Shrestha, Saral: Army Soldier of the Year award recipient, H7046 
        [13NO]
      Shupe, Connor: Eagle Scout Award recipient, E1077 [17JY]
      SkillsUSA (organization): tribute to medal recipients, H5888 
        [27SE]
      Skokie, IL: tribute to Illinois Museum & Education Center 
        Humanitarian Awards recipients, E247 [6MR]
      Skowhegan, ME: Somerset Regional Communications Center Maine 
        National Emergency Number Association Critical Incident of the 
        Year Award recipient, E785 [4JN]
      Smith, Melody: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence Woman in 
        the Workplace Award recipient, E930 [20JN]
      Smith, Michael J.: Morgan's Wonderland (theme park), San 
        Antonio, TX, Walk of Fame honoree, E1369 [25SE]
      Smith, Suzanne: Wheat Ridge Business Association Member of the 
        Year Award recipient, E1440 [4OC]
      Smith-Johnson, Audrey: Luther V. Garrison, Sr., Masonic 
        Foundation, Inc., Woman of the Year award recipient, E1906 
        [19DE], E1911 [23DE]
      Snow Hill, NC: Greene Early College High School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1447 [7OC]
      Solender, Peter and Susie Rivo: Amherst, NY, Chamber of Commerce 
        Stewardship Award recipients, E649 [14MY]
      Solley, Anna: Valle del Sol (organization) Latino Advocacy 
        Champion Award recipient, E1345 [19SE]
      Soma, Jennifer: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E361 [21MR]
      SOURCE Nashville (organization): tribute to SOURCE Award 
        recipients, E1377 [26SE]
      South Jersey Football Coaches Association: tribute to Hall of 
        Fame inductees, E1223 [2AU]
      South Paris, ME: tribute to Oxford Hills Chamber of Commerce 
        award recipients, E182 [25FE]
      Southeastern Pennsylvania Transportation Authority: American 
        Public Transportation Association Outstanding Public 
        Transportation System award recipient, E61 [25JA]
      Spring, Paul: Eagle Scout Award recipient, E421 [11AP]
      Springfield, MO: VFW Post 3404 Ladies Auxiliary recipient of VFW 
        National Outstanding Community Service Post award, E1324 
        [17SE]
      Springfield, VA: tribute to Greater Springfield Chamber of 
        Commerce Above and Beyond Award recipients, E794 [4JN]
      ------tribute to VFW Post 7327 award recipients, E213 [28FE]
      Sridhar, Mayuri: Intel Corp., Science Talent Search finalist, 
        E504 [19AP]
      St. Joseph, MO: St. Joseph Habitat for Humanity recipient of 
        YWCA Women of Excellence Employer of Excellence Award, E953 
        [20JN]
      St. Louis, MO: tribute to Dr. Martin Luther King, Jr., Memorial 
        Tribute award recipients, E9 [3JA]
      Stahel, Shep: Congressional Veteran Commendation for the 3d 
        Congressional District of Texas recipient, E1888 [16DE]
      Stahl, Nathan C.: Eagle Scout Award recipient, E145 [14FE]
      Stanley, Sharon: Ohio Veterans Hall of Fame inductee, E1635 
        [12NO]
      Starr, Heather: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E246 [5MR]
      Staudt, Aimee: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E276 [12MR]
      Steadman, Pat: Harvey Milk Champions of Change award recipient, 
        E735 [23MY]
      Steeb, Michele: Congressional Victims' Rights Caucus Allied 
        Professional Award recipient, E730 [23MY]
      Steele, Elliott: National Council for Community Behavioral 
        Healthcare Reintegration Award for Achievement recipient, E471 
        [16AP]
      Steinberg, Richard D.: Jewish Federation of South Palm Beach 
        County, FL, Mitzvah Society Award recipient, E343 [20MR]
      Stern, Ed: Kitsap Economic Development Alliance Economic 
        Development Champion of the Year award recipient, E1210 [2AU]
      Stockton, CA: Bear Creek High School Bruin Voice (newspaper) 
        recipient of National Scholastic Press Association Pacemaker 
        Award and Best in Show award, E1910 [23DE]
      Stowers, Dan: Habitat for Humanity International Clive Rainey 
        Lifetime Achievement Award recipient, E566 [26AP]
      Strong, Jamie: Greater Golden, CO, Chamber of Commerce Young 
        Professional of the Year Award recipient, E124 [12FE]
      Stubbs, Matthew A., II: Eagle Scout Award recipient, E1660 
        [14NO]
      Sun Valley, CA: Sun Valley High School robotics team winner of 
        U.S. Air Force Research Laboratory Mini Urban Challenge 
        Competition, H3693 [18JN]
      Sutfin, Mike: FEMA National Flood Insurance Program Community 
        Rating System (CRS) Award for Excellence recipient, E1471 
        [10OC]
      Swenson, Robert S.: Bronze Star recipient, E1254 [9SE]
      Syverson, Nikki: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E274 [12MR]
      Taijeron, Juan: Coast Guard Reserve Guam Enlisted Person of the 
        Year award recipient, E478 [17AP]
      Targa Sound Terminal, LLC: Tacoma-Pierce County Chamber Tahoma 
        Environmental Business Award recipient, E1117 [23JY]
      Tarkanian, Jerry: Naismith Memorial Basketball Hall of Fame 
        inductee, E1545 [22OC]
      Taylor, Anne M.: Alfred P. Sloan Foundation Sloan Research 
        Fellowship recipient, E319 [18MR]
      Tempe, AZ: Big Surf Waterpark designated American Society of 
        Mechanical Engineers Arizona Delegation Historical Engineering 
        Landmark, E1314 [12SE]
      Tempero, Howard: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E268 [12MR]
      Texas Association Against Sexual Assault: Dept. of Justice 
        Ronald Wilson Reagan Public Policy Award recipient, E567 
        [26AP]
      Tharp, John B.: Eagle Scout Award recipient, E1322 [17SE]
      Thoemke, Dan: Golden Mayor's Award for Excellence recipient, 
        E1445 [7OC]
      Thomas, Anne: American Red Cross Serving Greater Iowa Hero of 
        the Heartland Award recipient, E555 [25AP]
      Thomas, Skyler E.: Eagle Scout Award recipient, E533 [24AP]
      Thomasville, NC: National Civic League All-American City Award 
        recipient, H3697 [18JN]
      Thompson, Ann: Santa Rosa County, FL, Teacher of the Year award 
        recipient, E237 [4MR]
      Thompson, Jeff: Presidential Champion of Change award recipient, 
        E1071 [17JY]
      Tidioute, PA: Tidioute Community Charter School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H5836 [26SE]
      Tillerson, Rex W.: National Academy of Engineering inductee, 
        E1426 [3OC]
      Tilton-Lagermann, Tyler: Eagle Scout Award recipient, E683 
        [16MY]
      Timm, Tony: Business Record (publication) Forty Under 40 
        honoree, E269 [12MR]
      Todd, Courtney Strutt: Business Record (publication) Forty Under 
        40 honoree, E267 [12MR]
      Torniali, Marie: Taminent Regular Democratic Club Community 
        Service Award recipient, E28 [15JA]
      Trenum, Michelle and Gil: Sports Legacy Institute Legacy Award 
        recipients, E761 [23MY]
      Truckers Against Trafficking (organization): Motor Transport 
        Association of Connecticut Good Buddy Award recipient, E1877 
        [16DE]
      Trudnowski, Monique: National Restaurant Association Faces of 
        Diversity Award recipient, E295 [14MR]
      Tucson, AZ: Naval Operations Support Center recipient of Dept. 
        of Defense Reserve Family Readiness Award, E200 [27FE]
      Tuell, Kathy: Congressional Coalition on Adoption Angels in 
        Adoption Award recipient, E1761 [2DE]
      Tulipana, John: Eagle Scout Award recipient, E308 [15MR]
      Turner, George: Wake County, NC, Boys & Girls Clubs of America 
        Hall of Fame inductee, H7193 [19NO]
      Tuttle, Andrea: Humboldt County, CA, Democratic Central 
        Committee Citizen of the Year award recipient, E1604 [30OC]
      Tuttle, Don: Humboldt County, CA, Democratic Central Committee 
        Citizen of the Year award recipient, E1602 [30OC]
      Tysdal, Connie: Greater Golden, CO, Chamber of Commerce Charlie 
        O'Brien Award recipient, E125 [12FE]
      Ulbrich, Tom: Amherst, NY, Chamber of Commerce Small Business 
        Advocate of the Year Award recipient, E652 [14MY]
      UNC-TV (Chapel Hill, NC): Corp. for Public Broadcasting American 
        Graduate Champion award recipient, E1750 [21NO]
      Union City, CA: New Haven Unified School District recipient of 
        Dept. of Education Race to the Top grant program award, H515 
        [14FE]
      Upham-Tubbs, Jakob K.: Eagle Scout Award recipient, E491 [18AP]
      Upper Darby, PA: Upper Darby High School recipient of Varsity 
        Brands, Inc., National School Spirit Day, E1774 [3DE]
      Uxbridge, MA: Taft Early Learning School recipient of Dept. of 
        Agriculture Healthier School Challenge Bronze Award, H5272 
        [1AU]
      Van Black, Austin: Eagle Scout Award recipient, E424 [11AP]
      VanBebber, Nicholas J.: Eagle Scout Award recipient, E1373 
        [25SE]
      Vario, Connie: Taminent Regular Democratic Club Lifetime Member 
        Award recipient, E28 [15JA]
      Vaucher, Robert: New Jersey Aviation Hall of Fame inductee, 
        E1427 [3OC]
      Vaughn, Donald: Alabama Engineering Hall of Fame inductee, E109 
        [6FE]
      Velo, Miroslaba (Lili): California Council for Social Studies 
        Outstanding Senior High School Teacher of the Year award 
        recipient, H2074 [17AP]
      Verboon, Doug: Lemoore, CA, Chamber of Commerce Agriculturalist 
        and AG Supporter of the Year award recipient, E1276 [10SE]
      Vienna, VA: Fairfax County Chamber of Commerce Outstanding 
        Corporate Citizenship Award recipients, E997 [28JN]
      ------tribute to Fairfax County Chamber of Commerce Valor Award 
        recipients, E460, E461 [15AP]
      Volunteer Fairfax (organization): tribute to Fairfax County, VA, 
        Volunteer Service Award recipients, E462 [15AP]
      Wallick, Zackery: Navy and Marine Corps Commendation Medal 
        recipient, H3698 [18JN]
      Walsh, Edward F., Jr.: Buffalo History Museum Red Jacket Award 
        recipient, E1182 [1AU]
      Wangler, John: Congressional Veteran Commendation for the 3d 
        Congressional District of Texas recipient, E1879 [16DE]
      Ward, Brooke: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence Future 
        Leader Award recipient, E936 [20JN]
      Warren, Michael: Michigan DAR Americanism Award recipient, H5078 
        [25JY]
      Washington, Alene: Senior Citizen Services (organization) 
        President's Award for Service recipient, H5532 [12SE]
      Waterville, ME: tribute to Mid-Maine Chamber of Commerce award 
        recipients, E385 [9AP]
      Watson, Bobby: Congressional Black Caucus Foundation Jazz Legacy 
        Award recipient, E1293 [11SE]
      Waukegan, IL: Waukegan Public Library recipient of Institute of 
        Museum and Library Services National Medal for Museum and 
        Library Service, E654 [14MY]
      Webb, Su: Loudoun Laurels Foundation Loudoun Laurels Stewardship 
        Medal recipient, E1390 [27SE]
      Wegmans Food Markets, Inc.: inclusion in Fortune (publication) 
        ``Best Companies To Work For'' list, E153 [14FE]
      Weig, Tyler: American Red Cross Serving Greater Iowa Hero of the 
        Heartland Award recipient, E543 [25AP]
      Weitzenberg, W. Barton: Sonoma County, CA, Bar Association 
        Career of Distinction Award recipient, E1606 [30OC]
      Wemhoff, Jonathan P.: Eagle Scout Award recipient, E532 [24AP]
      Westfield, IN: St. Maria Goretti Catholic School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1594 [29OC]
      Westhues, Alex: Eagle Scout Award recipient, E806 [5JN]
      Weyerhaeuser Co.: inclusion in Points of Light Foundation 
        National Conference on Citizenship civic ranking, E1887 [16DE]
      Wheat Ridge, CO: Able Planet (business) recipient of Wheat Ridge 
        Special Recognition Award, E1440 [4OC]
      ------Colorado Plus Brewpub (business) and West 29th Restaurant 
        and Bar recipients of Wheat Ridge Reinvestment Award, E1436 
        [4OC]
      ------Swiss Flower and Gift Cottage (business) recipient of 
        Wheat Ridge Business of the Year Award, E1434 [4OC]
      ------Teller Street Gallery and Studios (business) recipient of 
        Wheat Ridge Cultural Commission Award, E1437 [4OC]
      ------Wheat Ridge Police Dept., and Wheat Ridge Business 
        Association Feed the Future Program recipients of Wheat Ridge 
        Mayor's Business & Community Partnership Award, E1439 [4OC]
      Wheatland, CA: Wheatland Union High School recipient of 
        California Distinguished School award, E719 [22MY]
      Wheeler, Tyler K.: Eagle Scout Award recipient, E153 [14FE]
      Whitmore, Joel: Eagle Scout Award recipient, E1360 [20SE]
      Wilburn, Bryan: Eagle Scout Award recipient, E100 [5FE]
      Wilder, Rose: South Carolina Association of School 
        Administrators Superintendent of the Year award recipient, 
        E655 [14MY]
      Williams, Earl P.: California Cotton Ginners and Growers 
        Association Lifetime Achievement Award recipient, E1854 [12DE]
      Williams, Earle and June: Northern Virginia Family Service 
        (organization) Legends of Northern Virginia award recipients, 
        E587 [3MY]
      Williams, Virginia (Dee): Amgen Inc., Breakaway From Cancer 
        Initiative Champion, H2588 [14MY]
      Williamsville, NY: Amherst, NY, Chamber of Commerce 
        Revitalization Award recipient, E1583 [28OC]
      Williamsville Business Association: Amherst, NY, Chamber of 
        Commerce Small Business Organization of the Year Award 
        recipient, E651 [14MY]
      Willow Springs, MO: Willow Springs High School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1369 [25SE]
      Wilmeth, Thomas S.: Distinguished Eagle Scout Award recipient, 
        E1804 [5DE]
      Wilson, Jacob C.: Eagle Scout Award recipient, E313 [15MR]
      Winner, Matthew: Presidential Champion of Change award 
        recipient, E894 [17JN]
      WinTech, Inc.: NIST Manufacturing Extension Partnership ``Make 
        It in America'' Manufacturer of the Week designee, E1102 
        [19JY]
      Woods, Marcus D.: Eagle Scout Award recipient, E1558 [23OC]
      Woods, Susan: American Health Care Association and National 
        Center for Assisted Living Silver National Quality Award 
        recipient, E1442 [4OC]
      Woods, Tyrone: award Congressional Gold Medal posthumously (H.R. 
        1186), E1285 [11SE]
      Wooldridge, Clifford M.: Marine Corps Times (publication) Marine 
        of the Year award recipient, E1085 [18JY]
      Worcester, MA: Worcester Technical High School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1391 [27SE]
      World War II: award Congressional Gold Medal to Monuments Men in 
        recognition of their role in preservation, protection, and 
        restitution of monuments, works of art, and articles of 
        cultural importance (H.R. 3658), H7560 [5DE]
      ------award Congressional Gold Medal to the First Special 
        Service Force (H.R. 324), H2817-H2819 [21MY]
      Wrigley, Parker: Eagle Scout Award recipient, E804 [5JN]
      Wynn, Lauri: Milwaukee, WI, Community Brainstorming Conference 
        James Howard Baker Award recipient, E1640 [12NO]
      Yanez, Eduardo: Mr. Amigo Association ``Mr. Amigo'' award 
        recipient, E193 [26FE]
      Yosafzai, Malala: European Parliament Sakharov Prize for Freedom 
        of Thought recipient, E1537 [22OC]
      Young, Ronald M.: SBA Guam Entrepreneurial Success Award 
        recipient, E398 [9AP]
      Yunus, Muhammad: award Congressional Gold Medal recipient, H2072 
        [17AP]
      Zaare, Sahba: Phi Theta Kappa Honor Society Hites Transfer 
        Scholarship recipient, E1298 [12SE]
      Zane, Denny: Westside Urban Forum (organization) John Leighton 
        Chase Legacy Award recipient, E784 [4JN]
      Zieminski, Brandi: International Brotherhood of Teamsters Local 
        830 Scholarship recipient, E612 [7MY]
      Zirkle, Dayton R.: Eagle Scout Award recipient, E431 [11AP]
      Zuber, Mikala J.J.J.: Eagle Scout Award recipient, E682 [16MY]
  Remarks in Senate
      Allred, Samuel: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Alaska, S812 [25FE]
      American Fighter Aces: award Congressional Gold Medal (S. 1827), 
        S8840 [16DE]
      Anderson, Walter H.: Purple Heart recipient posthumously, S5834 
        [23JY]
      Angulo Novoa, Alejandro: Di logo Inter-Agencial en Colombia 
        (consortium) Human Rights Lifelong Defender award recipient, 
        S7570 [28OC]
      Armed Forces: require that the Purple Heart occupy a position of 
        precedence above the new Distinguished Warfare Medal (S. 470), 
        S1279 [11MR]
      Arnold, Kate: Congressional Coalition on Adoption Angels in 
        Adoption Award recipient, S8358 [20NO]
      Baldwin, Senator: Golden Gavel Award recipient, S7210 [4OC]
      Bergman, Alan and Marilyn: New West Symphony Bravo Award 
        recipient, S277 [24JA]
      Birmingham, AL: anniversary of Sixteenth Street Baptist Church 
        bombing, S6320 [10SE]
      Blackmun, Scott: Sports Business Journal Sports Executive of the 
        Year award recipient, S4476 [13JN]
      Boston, MA: Boston Children's Museum recipient of Institute of 
        Museum and Library Services National Medal for Museum and 
        Library Service, S3252 [8MY]
      Brace, Ernest C.: Purple Heart and POW Medal recipient, S6061 
        [30JY]
      Capitol Building and Grounds: authorize use of Emancipation Hall 
        for activities associated with the ceremony to award the 
        Congressional Gold Medal to Native American code talkers (S. 
        Con. Res. 25), S8011 [13NO]
      ------permit use of rotunda for presentation of Congressional 
        Gold Medal to Muhammad Yunus (H. Con. Res. 20), S1668 [11MR]
      Civil rights: award a Congressional Gold Medal to Addie Mae 
        Collins, Denise McNair, Carole Robertson, and Cynthia Wesley 
        honoring the 50th anniversary of the Sixteenth Street Baptist 
        Church bombing (H.R. 360), S3351, S3352 [9MY]
      Colleges and universities: tribute to Carnegie Foundation for 
        the Advancement of Teaching and the Council for Advancement 
        and Support of Education Professors of the Year Award 
        recipients, S8046 [14NO]
      Colorado: tribute to President's ``E'' Award recipients, S3951 
        [4JN]
      Congressional Award Act: reauthorize (S. 1348), S6968 [26SE]
      Conlon, Bob: Burlington Business Association Tim Halvorson award 
        recipient, S4014 [7JN]
      Crime: establish criminal offense for fraudulent claims about 
        receipt of military decorations or medals (H.R. 258), S3789 
        [22MY]
      Delaware: tribute to Lieutenant Joseph L. Szczerba Service Award 
        recipients, S5564 [9JY]
      Dept. of Defense: declare the attack at Fort Hood, TX, a 
        terrorist attack and ensure victims of such attack and their 
        families receive the same honors and benefits as those killed 
        or wounded in overseas combat zones, S8339 [20NO], S8702 
        [12DE], S9008, S9009 [19DE]
      Dept. of State: tribute to International Women of Courage Award 
        recipients, S1704 [12MR]
      Dome Technology (business): Idaho Small Business of the Week 
        award recipient, S4671 [19JN]
      Eastland, Woods E.: National Cotton Council of America Harry S. 
        Baker Distinguished Service Award recipient, S1228 [6MR]
      Freeman, Dick: International Association of Workforce 
        Professionals Lifetime Achievement Award recipient, S1887 
        [18MR]
      Gamroth, Brian S.: Boys and Girls Club of Central Wyoming 
        Distinguished Service Award recipient, S6063 [30JY]
      Gratias, Art: French Legion of Honor Medal of Chevalier 
        recipient, S3085 [6MY]
      Harbison, David A., Jr.: Aroostook, ME, Entrepreneur of the Year 
        award recipient, S6066 [30JY]
      Hawthorne, Fred: NSF National Medal of Science award recipient, 
        S436 [31JA]
      Haynes, Anna Jo Garcia: Denver, CO, Girls Athletic Leadership 
        School Champion of Education Award recipient, S2648 [15AP]
      Hinostroza, Janet: Committee To Protect Journalists 
        International Award for Freedom of the Press recipient, S7533 
        [16OC]
      Hyer, Zan Peterson: American Mothers, Inc., Nevada Mother of the 
        Year award recipient, S3089 [6MY]
      Immigration: deem any person who has received an award from the 
        U.S. Armed Forces for engagement in active combat or active 
        participation in combat to have satisfied certain requirements 
        for naturalization (S. 1059), S3857 [23MY]
      Indiana: ensure certain veterans of past wars receive medals and 
        ribbons not yet awarded, S7910 [7NO]
      Johnson, Sonya: National Agriculture in the Classroom 
        Organization Ag Advocate Award recipient, S6065 [30JY]
      Kelly, Ryan and Rhonda: Congressional Coalition on Adoption 
        Angels in Adoption Award recipients, S6957 [26SE]
      Kentucky: tribute to Military Order of the Purple Heart, S3611 
        [20MY]
      Kirkland, Duncan: U.S.S. George H.W. Bush Avenger of the Day 
        award recipient, S6439 [12SE]
      Klumb, Cory: Purple Heart recipient, S7614 [29OC]
      Las Vegas, NV: tribute to Ed W. Clark High School Science 
        Olympiad team, S5491 [27JN]
      Loper, Dick: Wyoming Agricultural Hall of Fame inductee, S6062 
        [30JY]
      Love, Davis, III: U.S. Golf Association Bob Jones Award 
        recipient, S408 [30JA]
      Mankin, Aaron: Rogers County, AR, School Board Wall of 
        Distinction honoree, S466 [4FE]
      Marshal, John: 2Not1 Fatherhood and Families, Inc., Community 
        Dad award recipient, S7535 [16OC]
      McGowan, Steve: Boy Scouts Silver Buffalo Award recipient, S3836 
        [23MY]
      Medal of Honor: award to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and 
        certain other veterans who were previously recommended (H.R. 
        3304), S8290 [19NO]
      ------award to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and certain 
        other veterans who were previously recommended (H.R. 3304), 
        House amendment, S8709, S8715, S8716, S8740-S8746, S8764 
        [12DE], S8797 [13DE], S8816, S8817, S8819 [15DE], S8895 
        [17DE], S8927, S8936, S8957-S8965 [18DE], S8986, S8999, S9000, 
        S9004, S9007-S9010, S9015-S9022, S9036-S9042, S9064-S9068 
        [19DE], S9092, S9093 [20DE]
      ------award to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and certain 
        other veterans who were previously recommended (H.R. 3304), 
        corrections in enrollment (H. Con. Res. 71), S9068 [19DE]
      ------award to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and certain 
        other veterans who were previously recommended (H.R. 3304), 
        unanimous-consent request, S9008 [19DE]
      Megellas, James: award Medal of Honor (S. 993), S3660 [21MY], 
        S3963 [4JN]
      Messinger, Blaise: Connecticut Dept. of Education Teacher of the 
        Year award recipient, S6190 [1AU]
      Mitchell, Robert: Leadership Tri-County (organization) William 
        Hacker, M.D., Leader of the Year Award recipient, S398 [30JA]
      Nuckolls, JW and Thea: Wyoming Agricultural Hall of Fame 
        inductees, S6062 [30JY]
      Ohio Academic Resources Network (OARnet): Computerworld Inc., 
        Emerging Technology Award recipient, S3982 [6JN]
      O'Rea, Ebony: 2Not1 Fatherhood and Families, Inc., Female 
        Supporter of Fatherhood award recipient, S7535 [16OC]
      Palmore, Tara: Partnership for Public Service (organization) 
        Samuel J. Heyman Service to America Science and Environment 
        Medal and Federal Employee of the Year award recipient, S7413 
        [11OC]
      Panozzo, Mark: Northern Illinois Special Olympics Coach of the 
        Year award recipient, S4574 [18JN]
      Panozzo, Michele: Illinois and Northern Illinois Special 
        Olympics Athlete of the Year award recipient, S4574 [18JN]
      Peralta, Rafael: award Medal of Honor posthumously (S. Con. Res. 
        9), S1956 [19MR]
      Petkovsek, Tony: International Polka Association Hall of Fame 
        inductee, S6008 [29JY]
      Pregracke, Chad: Cable News Network (CNN) Heroes honoree, S8451 
        [21NO]
      Presidential Scholars Foundation: tribute to Presidential 
        Scholar honorees, S3951 [4JN]
      Pride Foundation: tribute to scholars, S3613 [20MY]
      Reed, Joseph V.: American Society of the French Legion of Honor 
        Distinguished Achievement Award recipient, S5796 [18JY]
      Rey Rodriguez, Islena: Di logo Inter-Agencial en Colombia 
        (consortium) Human Rights Defender of the year award 
        recipient, S7570 [28OC]
      Rizzo, Shaylee: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Alaska, S812 [25FE]
      Robinson, Konner: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Nevada, S587 [11FE]
      Romesha, Clinton: Medal of Honor recipient, S514 [7FE]
      Ruvo, Larry: Horatio Alger Association of Distinguished 
        Americans, Inc., Horatio Alger Award recipient, S3090 [6MY]
      Salicchi, Ceasar: Nevada System of Higher Education Board of 
        Regents Distinguished Nevadan honoree, S3951 [4JN]
      Schrecengost, Anthony: Prudential Insurance Co., of America 
        Spirit of Community Award recipient for Nevada, S587 [11FE]
      Scire, John A.: University of Nevada, Reno Dean's Award for 
        Teaching by a Member of the Contingent Faculty recipient, 
        S3253 [8MY]
      Scott AFB, IL: Abilene, TX, Chamber of Commerce Military Affairs 
        Committee Abilene Trophy recipient, S4053 [10JN]
      Segre, Julie: Partnership for Public Service (organization) 
        Samuel J. Heyman Service to America Science and Environment 
        Medal and Federal Employee of the Year award recipient, S7413 
        [11OC]
      Squier, Ken: National Association for Stock Car Auto Racing, 
        Inc. (NASCAR) Buddy Shuman Award recipient, S208 [23JA]
      St. Louis, MO: tribute to Dept. of Justice Law Enforcement 
        Congressional Badge of Bravery award recipients, S3753-S3755 
        [22MY]
      Stiller Family Foundation: Association of Fundraising 
        Professionals Most Outstanding Foundation Award recipient, 
        S2955 [24AP]
      Topsham, ME: William-Cone Elementary School recipient of Dept. 
        of Education Blue Ribbon Schools award, S7572 [28OC]
      Virginia Senate Productivity and Quality Award (organization): 
        tribute, S5491 [27JN]
      Wadsworth, Montsdarrat: American Mothers, Inc., Nevada Young 
        Mother of the Year award recipient, S3089 [6MY]
      Warner, Mike: 2Not1 Fatherhood and Families, Inc., Father of the 
        Year award recipient, S7535 [16OC]
      Wilson, Wayne: Congressional Medal of Honor Foundation Citizen 
        Service Before Self finalist, S940 [27FE]
      Winston-Salem, NC: Hanes Magnet Middle School recipient of 
        Magnet Schools of America (organization) Dr. Ronald P. Simpson 
        School of Merit Excellence Award, S3612 [20MY]
      World War II: award Congressional Gold Medal to members of the 
        Civil Air Patrol (S. 309), S3629 [20MY]
      ------award Congressional Gold Medal to the First Special 
        Service Force (H.R. 324), S5509 [27JN]
      Yunus, Muhammad: Congressional Gold Medal recipient, S2840 
        [22AP]
  Reports filed
      Congressional Award Act Reauthorization: Committee on Homeland 
        Security and Governmental Affairs (Senate) (S. 1348) (S. Rept. 
        113-109), S6683 [23SE]
      Distinguished Flying Cross National Memorial Act: Committee on 
        Energy and Natural Resources (Senate) (S. 59) (S. Rept. 113-
        50), S5497 [27JN]
      ------Committee on Natural Resources (House) (H.R. 330) (H. 
        Rept. 113-79), H2773 [17MY]
      Stolen Valor Act: Committee on the Judiciary (House) (H.R. 258) 
        (H. Rept. 113-84), H2802 [20MY]
  Statements
      Nomination of Karen McKay for ACS CAN Award for ACT Lead of the 
        Year: Tim Freeman, American Cancer Society, E1387 [26SE]
  Texts of
      H. Con. Res. 20, use of Capitol rotunda for presentation of 
        Congressional Gold Medal to Muhammad Yunus, H997 [6MR]
      H. Con. Res. 71, corrections in enrollment of H.R. 3304, award 
        Medal of Honor to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and 
        certain other veterans who were previously recommended, H8085 
        [12DE]
      H. Res. 441, concur in Senate amendments to H.R. 3304, award 
        Medal of Honor to Bennie G. Adkins, Donald P. Sloat, and 
        certain other veterans who were previously recommended, H7717-
        H7894 [12DE]
      H.R. 258, Stolen Valor Act, H2779 [20MY]
      H.R. 324, award Congressional Gold Medal to the World War II 
        First Special Service Force, H2817 [21MY]
      H.R. 330, Distinguished Flying Cross National Memorial Act, 
        H6853 [29OC]
      H.R. 360, award a Congressional Gold Medal to Addie Mae Collins, 
        Denise McNair, Carole Robertson, and Cynthia Wesley honoring 
        the 50th anniversary of the Sixteenth Street Baptist Church 
        bombing, H2261 [24AP]
      H.R. 3304, award Medal of Honor to Bennie G. Adkins, Donald P. 
        Sloat, and certain other veterans who were previously 
        recommended, H6778 [28OC]
      S. 309, award Congressional Gold Medal to members of the World 
        War II Civil Air Patrol, S3630 [20MY]
      S. 993, award James Megellas the Medal of Honor, S3660 [21MY]
      S. 1348, Congressional Award Act reauthorization, S6968 [26SE], 
        H6020 [30SE]
      S. 1500, Honoring the Fort Hood Heroes Act, S6448 [12SE]
      S. Con. Res. 9, award Rafael Peralta the Medal of Honor 
        posthumously, S1955 [19MR]
      S. Con. Res. 25, use of Capitol Emancipation Hall for activities 
        associated with the ceremony to award the Congressional Gold 
        Medal to Native American code talkers, S8008 [13NO], H7164 
        [18NO]
      S. Res. 197, award Thomas M. Conway Navy Cross posthumously, 
        S5756 [17JY]